Przed nami weekend z Pucharem Świata w norweskim Lillehammer. Do rywalizacji obok skoczków przystąpią także skoczkinie, które zainaugurują żeńską rywalizację w tym sezonie. Przedstawiamy program konkursów.
Program PŚ w Lillehammer (+ relacje, transmisje):
- piątek (6 grudnia 2013):
- 8:45 – oficjalny trening mężczyzn (HS-100)
- 10:30 – oficjalny trening pań (HS-100)
- 12:00 – kwalifikacje mężczyzn (HS-100)
- 14:00 – seria próbna przed konkursem mieszanym (HS-100)
- 15:00 – KONKURS MIESZANY (HS-100), (Eurosport)
- sobota (7 grudnia 2013):
- 12:00 – kwalifikacje pań (HS-100)
- 12:45 – seria próbna mężczyzn (HS-100)
- 15:00 – KONKURS INDYWIDUALNY PAŃ (HS-100), (Eurosport)
- 17:00 – KONKURS INDYWIDUALNY MĘŻCZYZN (HS-100), (TVP1, Eurosport)
- 19:30 – oficjalny trening mężczyzn (HS-138)
- niedziela (8 grudnia 2013):
- 13:30 – kwalifikacje mężczyzn (HS-138)
- 15:00 – KONKURS INDYWIDUALNY MĘŻCZYZN (HS-138), (TVP1, Eurosport)
Relację z konkursu przeprowadzi portal Berkutschi.com oraz fis-ski.com.
Lista startowa kwalifikacji do konkursu indywidualnego kobiet na HS-100:
BIB |
Zawodniczka |
Kraj |
1. |
Tonje Bakke |
NOR |
2. |
Karoline Roestad |
NOR |
3. |
Marte Pauline Skinnes |
NOR |
4. |
Anniken Mork |
NOR |
5. |
Xinyue Chang |
CHN |
6. |
Lisa Demetz |
ITA |
7. |
Kaori Iwabuchi |
JPN |
8. |
Alexandra Kustova |
RUS |
9. |
Helena Olsson Smeby |
NOR |
10. |
Ema Klinec |
SLO |
11. |
Stefaniya Nadymova |
RUS |
12. |
Katharina Keil |
AUT |
13. |
Dana Vasilica Haralambie |
ROU |
14. |
Sofya Tikhonova |
RUS |
15. |
Gianina Ernst |
GER |
16. |
Daria Grushina |
RUS |
17. |
Tong Ma |
CHN |
18. |
Anna Odine Stroem |
NOR |
19. |
Sabrina Windmueller |
SUI |
20. |
Jasmine Sepandj |
CAN |
21. |
Joanna Szwab |
POL |
22. |
Nina Lussi |
USA |
23. |
Susanna Forsstroem |
FIN |
24. |
Magdalena Pałasz |
POL |
25. |
Barbora Blazkova |
CZE |
26. |
Lucie Mikova |
CZE |
27. |
Raven Yip |
CAN |
28. |
Xueyao Li |
CHN |
29. |
Chiara Hoelzl |
AUT |
30. |
Manuela Malsiner |
ITA |
31. |
Anna Haefele |
GER |
32. |
Gyda Enger |
NOR |
33. |
Seiko Koasa |
JPN |
34. |
Yurina Yamada |
JPN |
35. |
Roberta D'Agostina |
ITA |
36. |
Anastasiya Gladysheva |
RUS |
37. |
Irina Avvakumova |
RUS |
38. |
Ayumi Watase |
JPN |
39. |
Michaela Dolezelova |
CZE |
40. |
Julia Kykkaenen |
FIN |
41. |
Qi Liu |
CHN |
42. |
Taylor Henrich |
CAN |
43. |
Bigna Windmueller |
SUI |
44. |
Ulrike Graessler |
GER |
45. |
Svenja Wuerth |
GER |
46. |
Julia Clair |
FRA |
47. |
Wendy Vuik |
NED |
48. |
Alissa Johnson |
USA |
49. |
Lea Lemare |
FRA |
50. |
Maren Lundby |
NOR |
51. |
Katharina Althaus |
GER |
52. |
Abby Hughes |
USA |
53. |
Elena Runggaldier |
ITA |
54. |
Atsuko Tanaka |
CAN |
55. |
Yuki Ito |
JPN |
56. |
Maja Vtic |
SLO |
57. |
Eva Logar |
SLO |
58. |
Ursa Bogataj |
SLO |
59. |
Line Jahr |
NOR |
60. |
Evelyn Insam |
ITA |
61. |
Spela Rogelj |
SLO |
62. |
Daniela Iraschko-Stolz |
AUT |
63. |
Jessica Jerome |
USA |
64. |
Lindsey Van |
USA |
65. |
Carina Vogt |
GER |
66. |
Katja Pozun |
SLO |
67. |
Anette Sagen |
NOR |
68. |
Jacqueline Seifriedsberger |
AUT |
69. |
Coline Mattel |
FRA |
70. |
Sara Takanashi |
JPN |
Lista startowa kwalifikacji do konkursu indywidualnego mężczyzn na HS-100:
BIB |
Zawodnik |
Kraj |
1. |
Fredrik Bjerkeengen |
NOR |
2. |
Mats Soehagen Berggaard |
NOR |
3. |
Kim Rene Elverum Sorsell |
NOR |
4. |
Daniel-Andre Tande |
NOR |
5. |
Andreas Stjernen |
NOR |
6. |
Tom Hilde |
NOR |
7. |
Mackenzie Boyd-Clowes |
CAN |
8. |
Andreas Kofler |
AUT |
9. |
Tomas Zmoray |
SVK |
10. |
Marco Grigoli |
SUI |
11. |
Andreas Wank |
GER |
12. |
Andrea Morassi |
ITA |
13. |
Matjaz Pungertar |
SLO |
14. |
Siim-Tanel Sammelselg |
EST |
15. |
Alexandre Mabboux |
FRA |
16. |
Cestmir Kozisek |
CZE |
17. |
Volodymyr Veredyuk |
UKR |
18. |
Antonin Hajek |
CZE |
19. |
Seou Choi |
KOR |
20. |
Nicholas Alexander |
USA |
21. |
Rok Justin |
SLO |
22. |
Alexey Pchelnitsev |
KAZ |
23. |
Dusty Korek |
CAN |
24. |
Vladimir Zografski |
BUL |
25. |
Ilmir Hazetdinov |
RUS |
26. |
Richard Freitag |
GER |
27. |
Vincent Descombes Sevoie |
FRA |
28. |
Marat Zhaparov |
KAZ |
29. |
Jan Matura |
CZE |
30. |
Tomaz Naglic |
SLO |
31. |
Stefan Hula |
POL |
32. |
Sebastian Colloredo |
ITA |
33. |
Anders Jacobsen |
NOR |
34. |
Pascal Egloff |
SUI |
35. |
Lukas Hlava |
CZE |
36. |
Ronan Lamy Chappuis |
FRA |
37. |
Hyun-Ki Kim |
KOR |
38. |
Anders Bardal |
NOR |
39. |
Martin Cikl |
CZE |
40. |
Anders Fannemel |
NOR |
41. |
Nicholas Fairall |
USA |
42. |
Jaka Hvala |
SLO |
43. |
Reruhi Shimizu |
JPN |
44. |
Denis Kornilov |
RUS |
45. |
Davide Bresadola |
ITA |
46. |
Alexey Romashov |
RUS |
47. |
Dawid Kubacki |
POL |
48. |
Olli Muotka |
FIN |
49. |
Janne Happonen |
FIN |
50. |
Michael Neumayer |
GER |
51. |
Wolfgang Loitzl |
AUT |
52. |
Yuta Watase |
JPN |
53. |
Janne Ahonen |
FIN |
54. |
Stefan Kraft |
AUT |
55. |
Ole Marius Ingvaldsen |
NOR |
56. |
Robert Johansson |
NOR |
57. |
Jakub Janda |
CZE |
58. |
Karl Geiger |
GER |
59. |
Daiki Ito |
JPN |
60. |
Kamil Stoch |
POL |
61. |
Gregor Deschwanden |
SUI |
62. |
Jan Ziobro |
POL |
63. |
Manuel Fettner |
AUT |
64. |
Peter Prevc |
SLO |
65. |
Severin Freund |
GER |
66. |
Dimitry Vassiliev |
RUS |
67. |
Robert Kranjec |
SLO |
68. |
Noriaki Kasai |
JPN |
69. |
Maciej Kot |
POL |
70. |
Rune Velta |
NOR |
71. |
Simon Ammann |
SUI |
72. |
Piotr Żyła |
POL |
73. |
Jurij Tepes |
SLO |
74. |
Thomas Morgenstern |
AUT |
75. |
Taku Takeuchi |
JPN |
76. |
Andreas Wellinger |
GER |
77. |
Gregor Schlierenzauer |
AUT |
78. |
Marinus Kraus |
GER |
79. |
Krzysztof Biegun |
POL |
Przedstawiamy też najlepsze skoczkinie i skoczków ostatnich lat w Lillehammer.
Podia konkusów indywidualnych PŚ mężczyzn w ostatnich latach:
Data |
1. miejsce |
2. miejsce |
3. miejsce |
12.03.2004 |
R. Ljoekelsoey |
B.E. Romoeren
S. Ammann
|
- |
11.03.2005 |
M. Hautamaeki |
S. Pettersen |
L. Bystoel |
03.12.2005 |
A. Kuettel |
J. Janda |
L. Bystoel |
04.12.2005 |
J. Janda |
L. Bystoel |
A. Kuettel |
10.03.2006 |
T. Morgenstern |
B.E. Romoeren |
A. Kofler |
02.12.2006 |
S. Ammann |
A. Kuettel |
T. Morgenstern |
03.12.2006 |
G. Schlierenzauer |
A. Jacobsen |
A. Małysz |
16.03.2007 |
konkurs odwołany |
||
07.03.2008 |
G. Schlierenzauer |
A. Kuettel |
J. Happonen |
13.03.2009 |
H. Olli |
D. Vassiliev |
G. Schlierenzauer |
05.12.2009 |
G. Schlierenzauer |
T. Morgenstern |
A. Małysz |
06.12.2009 |
S. Ammann |
H. Olli |
E. Chedal |
12.03.2010 |
S. Ammann |
G. Schlierenzauer |
A. Małysz |
04.12.2010 |
T. Morgenstern |
J.R. Evensen |
T. Hilde |
05.12.2010 |
T. Morgenstern |
V. Larinto |
S. Ammann |
03.12.2011 |
A. Kofler |
R. Freitag |
K. Stoch |
04.12.2011 |
A. Kofler |
S. Freund
A. Bardal
|
- |
24.11.2012 |
S. Freund |
T. Morgenstern |
A. Bardal |
25.11.2012 |
G. Schlierenzauer |
A. Fannemel |
T. Morgenstern |
W Lillehammer odbył się także pierwszy w historii PŚ konkurs mieszany. Oto podium tego konkursu:
Data |
1. miejsce |
2. miejsce |
3. miejsce |
23.11.2012
|
NORWEGIA T. Hilde A. Bardal M. Lundby A. Sagen |
JAPONIA Y. Watase T. Takeuchi Y. Ito S. Takanashi |
WŁOCHY A. Morassi S. Colloredo E. Runggaldier E. Insam |
Podia konkusów indywidualnych PŚ kobiet w ostatnich latach:
Data |
1. miejsce |
2. miejsce |
3. miejsce |
03.12.2011 |
S. Hendrickson |
C. Mattel |
M. Faisst |
24.11.2012 |
S. Takanashi |
S. Hendrickson |
A. Sagen |
Jeszcze parę słów o arenie zmagań - Lysgårdsbakken. Na skoczni normalnej (K-90 / HS-100) oficjalnym rekordzistą wśród mężczyzn jest Andreas Kofler (105 m / 2011 r.), a wśród kobiet Sarah Hendrickson (103,5 m / 2011 r.). Rekordzistą dużego obiektu (K-123 / HS-138) jest Simon Ammann (146 m / 2009 r.) Gregor Schlierenzauer w oficjalnym konkursie PŚ poleciał tam na odległość 150,5 metra, jednak nie ustał tego skoku.
Przypominamy o konkursie "Typuj skoki ze SkokiPolska.pl" (etap III - skoczkinie i skoczkowie).