Jernej Damjan skokiem na 122 metry wygrał kwalifikacje do jutrzejszego konkursu Pucharu Świata w szwedzkim Falun. Do konkursu awansowali wszyscy Polacy, a lider PŚ – Kamil Stoch zaprezentował najdłuższy skok.
Za najlepszym w serii kwalifikacyjnej Słoweńcem uplasowali się: Anssi Koivuranta (120,5 m / 2. miejsce) oraz Maciej Kot (120,5 m / 3. miejsce), który był dzisiaj najwyżej sklasyfikowanym Polakiem.
Wysoko uplasowali się także: Lauri Asikainen (119,5 m / 4. miejsce), Andreas Wank (120,5 m / 5. miejsce) oraz Dawid Kubacki (119,5 m / 6. miejsce). W czołowej dziesiątce znalazł się również Jan Ziobro (116,5 m / 10. miejsce). Awans do konkursu wywalczyli ponadto: Piotr Żyła (113,5 m / 22. miejsce) oraz Klemens Murańka (111 m / 30. miejsce), jednak ich skoki były dalekie był od oczekiwań.
Spośród czołowej „10” PŚ, która awans miała zapewniony, zdecydowanie najlepiej spisał się lider – Kamil Stoch, który znacznie odleciał rywalom lądując na odległości 129,5 metra. Przyzwoicie zaprezentowali się Austriacy – Gregor Schlierenzauer i Thomas Diethart – obaj skoczyli po 124 metry. 123 metry osiągnął Severin Freund.
Podczas serii kwalifikacyjnej niegroźne upadki po wylądowaniu zaliczyli Ole Marius Ingvaldsen i Taku Takeuchi.
Pełne wyniki kwalifikacji:
zawodnik | kraj | odległość | punkty | status | |
1 | Jernej Damjan | SLO | 122,0 m | 122.4 | Q |
2 | Anssi Koivuranta | FIN | 120,5 m | 120.2 | Q |
3 | Maciej Kot | POL | 120,5 m | 119.9 | Q |
4 | Lauri Asikainen | FIN | 119,5 m | 117.5 | Q |
5 | Andreas Wank | GER | 120,5 m | 117.4 | Q |
6 | Dawid Kubacki | POL | 119,5 m | 116.6 | Q |
7 | Stefan Kraft | AUT | 118,0 m | 114.1 | Q |
8 | Roman Koudelka | CZE | 115,5 m | 110.6 | Q |
9 | Michael Neumayer | GER | 118,0 m | 110.5 | Q |
10 | Jan Ziobro | POL | 116,5 m | 110.4 | Q |
11 | Dimitry Vassiliev | RUS | 116,0 m | 109.9 | Q |
12 | Tomaz Naglic | SLO | 116,0 m | 109.6 | Q |
13 | Anders Jacobsen | NOR | 116,0 m | 108.9 | Q |
14 | Yuta Watase | JPN | 117,0 m | 108.5 | Q |
15 | Jakub Janda | CZE | 114,5 m | 107.5 | Q |
16 | Karl Geiger | GER | 113,5 m | 106.5 | Q |
17 | Nejc Dezman | SLO | 115,0 m | 105.4 | Q |
18 | Alexey Romashov | RUS | 117,5 m | 105.3 | Q |
19 | Michael Hayboeck | AUT | 114,5 m | 105.1 | Q |
20 | Jurij Tepes | SLO | 113,5 m | 104.4 | Q |
21 | Matjaz Pungertar | SLO | 115,0 m | 104.3 | Q |
22 | Piotr Żyła | POL | 113,5 m | 103.0 | Q |
23 | Richard Freitag | GER | 111,0 m | 102.9 | Q |
24 | Jan Matura | CZE | 114,0 m | 102.7 | Q |
25 | Cestmir Kozisek | CZE | 113,5 m | 102.5 | Q |
26 | Gregor Deschwanden | SUI | 113,0 m | 102.0 | Q |
27 | Lukas Hlava | CZE | 113,0 m | 100.3 | Q |
28 | Antonin Hajek | CZE | 111,0 m | 99.4 | Q |
Ilmir Hazetdinov | RUS | 111,5 m | 99.4 | Q | |
30 | Klemens Murańka | POL | 111,0 m | 98.8 | Q |
31 | Anders Fannemel | NOR | 110,5 m | 98.7 | Q |
32 | Hyun-Ki Kim | KOR | 111,0 m | 98.4 | Q |
33 | Sebastian Colloredo | ITA | 112,5 m | 98.1 | Q |
34 | Kaarel Nurmsalu | EST | 111,5 m | 97.8 | Q |
35 | Ronan Lamy Chappuis | FRA | 110,0 m | 97.0 | Q |
36 | Rune Velta | NOR | 108,0 m | 96.8 | Q |
37 | Andreas Kofler | AUT | 108,5 m | 96.2 | Q |
Janne Ahonen | FIN | 109,5 m | 96.2 | Q | |
39 | Manuel Fettner | AUT | 110,5 m | 95.9 | Q |
Nicholas Alexander | USA | 111,5 m | 95.9 | Q | |
41 | Wolfgang Loitzl | AUT | 108,0 m | 95.7 | NQ |
42 | Jaka Hvala | SLO | 109,0 m | 95.1 | NQ |
43 | Reruhi Shimizu | JPN | 109,5 m | 93.6 | NQ |
44 | Taku Takeuchi | JPN | 117,5 m | 92.7 | NQ |
45 | Denis Kornilov | RUS | 106,5 m | 88.2 | NQ |
Andreas Stjernen | NOR | 106,0 m | 88.2 | NQ | |
Santeri Ylitapio | FIN | 106,0 m | 88.2 | NQ | |
48 | Heung-Chul Choi | KOR | 106,0 m | 87.8 | NQ |
49 | Vladimir Zografski | BUL | 106,0 m | 87.6 | NQ |
50 | Federico Cecon | ITA | 104,5 m | 82.6 | NQ |
51 | Anders Johnson | USA | 104,0 m | 82.1 | NQ |
52 | Carl Nordin | SWE | 100,0 m | 76.1 | NQ |
53 | Ole Marius Ingvaldsen | NOR | 110,5 m | 74.3 | NQ |
54 | Mackenzie Boyd-Clowes | CAN | 101,5 m | 71.8 | NQ |
55 | Marinus Kraus | GER | 115,0 m | PQ | |
56 | Thomas Diethart | AUT | 124,0 m | PQ | |
57 | Andreas Wellinger | GER | 122,0 m | PQ | |
58 | Anders Bardal | NOR | DNS | PQ | |
59 | Simon Ammann | SUI | 112,5 m | PQ | |
60 | Severin Freund | GER | 123,0 m | PQ | |
61 | Gregor Schlierenzauer | AUT | 124,0 m | PQ | |
62 | Noriaki Kasai | JPN | DNS | PQ | |
63 | Peter Prevc | SLO | 121,0 m | PQ | |
64 | Kamil Stoch | POL | 129,5 m | PQ |
Rywalizacja przebiegała z belki startowej nr 27.
Jutrzejszy konkurs rozpocznie się o godz. 16:30, poprzedzi go seria próbna (godz. 15:30).
informacja własna