Po bardzo emocjonujących zawodach LGP w Wiśle kontynuujemy sezon na igielicie w skokach narciarskich. Przyszedł czas, aby światowa czołówka przeniosła się do szwajcarskiego Einsiedeln, a później francuskiego Courchevel, gdzie odbędzie się druga i trzecia odsłona tegorocznego cyklu. Przedstawiamy zapowiedź oraz program tych zawodów.
Już w sobotę (9 sierpnia) w szwajcarskim Einsiedeln na obiekcie Andreas Küttel-Schanze (K-105 / HS-117) odbędzie się kolejna konkursowa rywalizacja o punkty Letniej Grand Prix 2014. Za nami piątkowe kwalifikacje, w których najlepszy okazał się Michael Hayboeck, najlepszym z Polaków był Piotr Żyła (4. miejsce). Zobacz pełne wyniki kwalifikacji.
Program zawodów LGP Einsiedeln 2014:
- 8 sierpnia 2014 (piątek):
- 17:00 - oficjalny trening - 2 serie (relacja LIVE) >>> 1. trening, 2. trening
- 19:00 - kwalifikacje (relacja LIVE, Eurosport 2) >>> WYNIKI
- 9 sierpnia 2014 (sobota):
- 9:00 - konkurs juniorów
- 17:30 - seria próbna (relacja LIVE)
- 18:30 - KONKURS INDYWIDUALNY (relacja LIVE, Eurosport 2)
Relacje będą dostępne także na Berkutschi.com.
Lista startowa pierwszej serii konkursowej:
BIB | Zawodnik | Kraj |
Grupa A | ||
1 | Heung-Chul Choi | KOR |
2 | Rok Justin | SLO |
3 | Markus Eisenbichler | GER |
4 | Nejc Dezman | SLO |
5 | Mikhail Maksimochkin | RUS |
6 | Daniel Wenig | GER |
7 | Gregor Deschwanden | SUI |
8 | Manuel Fettner | AUT |
9 | Simon Ammann | SUI |
10 | Andreas Stjernen | NOR |
11 | Richard Freitag | GER |
12 | Piotr Żyła | POL |
Grupa B | ||
13 | Ilmir Hazetdinov | RUS |
14 | Manuel Poppinger | AUT |
15 | Sami Niemi | FIN |
16 | Reruhi Shimizu | JPN |
17 | Anssi Koivuranta | FIN |
18 | Daniel-Andre Tande | NOR |
19 | Kenshiro Ito | JPN |
20 | Roman Koudelka | CZE |
21 | Junshiro Kobayashi | JPN |
22 | Tom Hilde | NOR |
23 | Phillip Sjoeen | NOR |
24 | Peter Prevc | SLO |
Grupa C | ||
25 | Denis Kornilov | RUS |
26 | Matjaz Pungertar | SLO |
27 | Ronan Lamy Chappuis | FRA |
28 | Vladislav Boyarintsev | RUS |
29 | Vincent Descombes Sevoie | FRA |
30 | Lauri Asikainen | FIN |
31 | Dawid Kubacki | POL |
32 | Jernej Damjan | SLO |
33 | Stefan Kraft | AUT |
34 | Anders Fannemel | NOR |
35 | Maciej Kot | POL |
36 | Gregor Schlierenzauer | AUT |
Grupa D | ||
37 | Jarkko Maeaettae | FIN |
38 | Lukas Hlava | CZE |
39 | Jakub Janda | CZE |
40 | Robert Kranjec | SLO |
41 | Dominik Maylaender | GER |
42 | Jan Ziobro | POL |
43 | Thomas Diethart | AUT |
44 | Marinus Kraus | GER |
45 | Rune Velta | NOR |
46 | Andreas Wank | GER |
47 | Kamil Stoch | POL |
48 | Michael Hayboeck | AUT |
Przypomnijmy, że na skoczni w Einsiedeln już ośmiokrotnie rywalizowano w zawodach LGP. Obecnym rekordzistą obiektu jest Gregor Schlierenzauer, który 1 sierpnia 2008 skoczył tutaj aż 121 metrów. W latach 2006-2010 zawody w Einsiedeln były częścią Turnieju Czterech Narodów.
Warto zaznaczyć, że dwa ostatnie konkursy na skoczni im. Andreasa Küttela padły łupem Kamila Stocha. Ogólnie Polacy na podium stawali tam 6-krotnie.
Składy kadr (lista zgłoszeń):
- Austria: Thomas Diethart, Manuel Fettner, Michael Hayboeck, Stefan Kraft, Manuel Poppinger, Gregor Schlierenzauer
- Czechy: Antonin Hajek, Lukas Hlava, Jakub Janda, Roman Koudelka, Cestmir Kozisek, Jan Matura
- Finlandia: Lauri Asikainen, Sebastian Klinga, Anssi Koivuranta, Ville Larinto, Jarkko Maeaettae, Sami Niemi
- Grecja: Nico Polychronidis
- Francja: Vincent Descombes Sevoie, Ronan Lamy Chappuis
- Japonia: Shusaku Hosoyama, Kenshiro Ito, Junshiro Kobayashi, Reruhi Shimizu, Yuta Watase
- Kazachstan: Sabirzhan Muminov
- Korea Południowa: Heunh-Chul Choi, Hyun-Ki Kim
- Niemcy: Markus Eisenbichler, Richard Freitag, Karl Geiger, Marinus Kraus, Andreas Wank, Daniel Wenig, Dominik Maylaender
- Norwegia: Anders Fannemel, Tom Hilde, Phillip Sjoeen, Andreas Stjernen, Rune Velta, Daniel-Andre Tande
- Polska: Maciej Kot, Dawid Kubacki, Klemens Murańka, Kamil Stoch, Jan Ziobro, Piotr Żyła
- Rosja: Vladislav Boyarintsev, Ilmir Hazetdinov, Anton Kalinitschenko, Denis Kornilov, Mikhail Maksimochkin,
- Słowenia: Jernej Damjan, Nejc Dezman, Rok Justin, Robert Kranjec, Peter Prevc, Matjaz Pungertar, Jurij Tepes
- Szwajcaria: Simon Ammann, Gregor Deschwanden, Luca Egloff, Pascal Egloff, Marco Grigoli, Pascal Kaelin, Gabriel Karlen, Killian Peier, Andreas Schuler
- Włochy: Davide Bresadola, Federico Cecon, Sebastian Colloredo, Roberto Dellasega
Oto podia wszystkich konkursów LGP w Einsiedeln:
Data (zawody) | 1. miejsce | 2. miejsce | 3. miejsce |
17.08.2013 | K. Stoch | M. Kot | A. Wellinger |
14.08.2011 | K. Stoch | T. Morgenstern | R. Velta |
15.08.2010 (TCN) | D. Ito | A. Małysz | M. Kot |
16.08.2009 (TCN) | B.E. Romoeren | D. Ito | R. Kranjec |
01.08.2008 (TCN) | A. Kofler | G. Schlierenzauer | T. Morgenstern |
18.08.2007 (TCN) | T. Morgenstern | A. Małysz | J. Damjan |
12.08.2006 (TCN) | A. Kofler | G. Schlierenzauer | S. Ammann |
13.08.2005 | R. Kranjec | J. Happonen | J. Janda |
Katarzyna Służewska / Bartosz Leja