Łukasz Kruczek dla SkokiPolska: „Puchar Świata to docelowe miejsce dla wszystkich zawodników”

Kruczek_Lukasz_M.GrzywaPolscy skoczkowie mają za sobą przedostatnie zawody LGP 2014, który wczoraj odbył się w Hinzenbach. Oceny konkursu na najmniejszym obiekcie tegorocznej rywalizacji najlepszych skoczków dokonał trener Łukasz Kruczek. Polski szkoleniowiec opowiedział też o szansach na występy Jakuba Wolnego w Pucharze Świata, a także o… powiązaniach skoków narciarskich z siatkówką.

 

SkokiPolska: Co uważa Pan o rywalizacji na tak małym obiekcie jak Aigner-Schanze (HS-94) w Hinzenbach?

Łukasz Kruczek: Skocznia w Hinzenbach jest najmniejszą, z jaką mamy do czynienia podczas zawodów. Na pewno taki konkurs ma inny obraz. Zawodnicy zwykle skaczą na większych obiektach. Tutaj wszystko dzieje się szybciej.

 
Stoch_Kamil_lot_B.Leja
Kamil Stoch, fot. Bartosz Leja

SkokiPolska: Jakie elementy skoku odgrywają na takich obiektach największą rolę?

Łukasz Kruczek: Zasady skakania pozostają bez zmian, tylko błędy są bardziej kosztowne. Na większych skoczniach zawodnik z dobrym czuciem powietrza może jeszcze coś w locie poprawić. Tutaj już, szanse na to są mniejsze.

 

SkokiPolska: Wracając do samego konkurs – w ścisłej czołówce Polaków nie było, ale chyba nie było tu jakiejś specjalnej presji na wynik?

Łukasz Kruczek: Podejście było normalne, jak zawsze do zawodów. Dla nas był to powrót do rywalizacji po pięciu tygodniach treningu. Było to lekkie utrudnienie, gdyż zawodnicy nie byli w rytmie startowym.

 
Wolny_Jakub_dekoracja_fot.K.Sluzewska
Jakub Wolny, fot. Katarzyna Służewska

SkokiPolska: Drugi konkursowy skok Kamila (91,0 m) wydawał się naprawdę wyśmienity. Jaki był w Pańskiej ocenie?

Łukasz Kruczek: Był najlepszy z oddanych tutaj. Można śmiało powiedzieć, że taki jak na ostatnich treningach. Można tak to oceniać, że dłużej niż zwykle szukał właściwego rozwiązania. 

>>> Zobacz wyniki konkursu LGP w Hinzenbach.

 

SkokiPolska: Czy dobre występy Kuby Wolnego pozwalają na to, aby myśleć o jego występach w Pucharze Świata?

Łukasz Kruczek: To pokazuje przede wszystkim, że zaplecze kadry A nie próżnuje, tylko dobrze pracuje. To pozytywne, że po‎jawiaja się kolejne nazwiska na arenie międzynarodowej. Jeśli dyspozycja Kuby będzie dobra, to nie widzę przeszkód, by startował w Pucharze Świata. To jest w końcu docelowe miejsce dla wszystkich zawodników.

 
skoczkowie_na_m_w_siatkawce_plaowej_20130708_1759130236
Maciej Kot, fot. Olga Król / Izabela Piasecka

SkokiPolska: Na chwilę odchodząc bezpośrednio od skoków – niedawno siatkarze zdobyli złoty medal Mistrzostw Świata, teraz Michał Kwiatkowski został Mistrzem Świata w kolarstwie. Możnaby zaryzykować tezę, że i skoki narciarskie mają w tym jakiś udział, nasi skoczkowie przez ostatnie lata pokazali, że „Polak potrafi”?

Łukasz Kruczek: Byłoby to dla nas bardzo budujące. Myślę, że młodsze pokolenie polskich sportowców nie ma na sobie tego negatywnego bagażu, jaki był w minionym czasie, kiedy byliśmy jako kraj w tyle za Europą. Teraz wychodząc na areny sportowe, nasi zawodnicy startują z takiej samej pozycji jak rywale. Jeszcze nie zawsze i nie w każdej dyscyplinie, ale coraz częściej. Nasi skoczkowie mają dobry kontakt z innymi sportowcami, a trenerzy z trenerami. Sercem pewnie najbliżej nam do siatkówki i to nie tylko przez ostatnie sukcesy siatkarzy.

 

rozmawiał Bartosz Leja

 

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
Instagram