Szczyrk_Skalite_B.Leja26 września w Rasnovie zostały rozegrane ostatnie zawody z cyklu FIS Carpath Cup w sezonie 2014/2015. Inicjatorzy Pucharu Karpat postanowili już teraz zakończyć zmagania, jednak planują spore zmiany na przyszły sezon. Najważniejszym celem będzie rozwój całej inicjatywy, a w konkursach będą mogli startować zawodnicy prawie z całego świata.

 
Rasnov 'Trambulina Valea Carbunarii', fot. skirasnov.ro
Rasnov ‚Trambulina Valea Carbunarii’, fot. skirasnov.ro

Na tegoroczny Carpath Cup (jest to nowa nazwa cyklu, zmieniona z Carpathian Cup) składały się cztery konkursy (po 2 w Szczyrku i Rasnovie), a triumfatorami w klasyfikacjach generalnych zostali reprezentanci Rumunii – Stefan Blega i Carina Militaru. 

Aby cały cykl mógł się rozwijać, organizatorzy i koordynatorzy zawodów postanowili wprowadzić w regulaminie kilka istotnych zmian. Przede wszystkim już od przyszłego sezonu (2015/2016) w zawodach będą mogli brać udział i będą klasyfikowani wszyscy zawodnicy, nie tylko z krajów regionu Karpat, jak to było dotychczas (Bułgaria, Czechy, Kazachstan, Polska, Rosja, Rumunia, Słowacja, Ukraina, Turcja, Węgry).

Militaru_Carina_Alexandru_fot.Julia.Piatkowska
Carina Militaru, fot. Julia Piątkowska

Wyjątkiem będą skoczkowie z krajów, które biorą udział w Alpen Cup (Austria, Niemcy, Słowenia, Szwajcaria, Francja, Włochy), oni nie będą mogli startować w konkursach Pucharu Karpat. Sytuacja wygląda jednak podobnie w drugą stronę, m.in. Polacy nie mają prawa startu w Alpen Cup.

Ograniczenia krajowe nie będą dotyczyć konkursów żeńskich, reprezentantki wszystkich państw będą mogły uczestniczyć w konkursach Pucharu Karpat.

FIS.Carpath.Cup.Puchar.Karpat.2013
Podium zawodów w Szczyrku w 2013 r. (od lewej: P.Ganzenhuber, Sz.Szostok, M.Milczanowski, M.Kojzar, B.Gąsienica-Laskowy, S.Hebel, Ł.Podżorski, R.Nadarkiewicz, P.Kruczek), fot. B. Leja

Dodatkowo, koordynatorzy cyklu zdecydowali, że od tej pory wszyscy zgłoszeni zawodnicy będą brali udział w obu seriach konkursowych (nie tylko najlepsza „30” w finale). – Dajemy szansę na rozwój szczególnie zawodnikom do 18 roku życia. Jeśli ten cykl się rozwinie, wtedy będzie można pomyśleć o kwotach, o kwalifikacjach – powiedziała Renata Nadarkiewicz.

Warto podkreślić, że inicjatorem cyklu FIS Carpath Cup jest Austriak Paul Ganzenhuber, który jest jednocześnie przewodniczącym komisji kalendarzowej FIS. Koordynatorem cyklu z ramienia FIS jest Polka Renata Nadarkiewicz.

W sezonie 2015/2016 pewne miejsce w kalendarzu mają już letni zawody w Szczyrku (17-18 września 2015 r.).

 

informacja własna

 

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
Instagram