You are currently viewing PŚ Kuusamo: Ammann powraca na szczyt, świetny występ Japończyków

PŚ Kuusamo: Ammann powraca na szczyt, świetny występ Japończyków

dsc05857 - PŚ Kuusamo: Ammann powraca na szczyt, świetny występ JapończykówSimon Ammann odniósł dziś w Kuusamo 22. pucharowy triumf w karierze i został nowym liderem Pucharu Świata 2014/2015. W rundzie finałowej stoczył bardzo ciekawy pojedynek na odległości z Japończykami. Jedynym Polakiem, który wystąpił w serii finałowej i zdobył pucharowe punkty był Piotr Żyła, który ostatecznie uplasował się na 17. lokacie.

Ito Daiki Japonia S.Piwowar 300x200 - PŚ Kuusamo: Ammann powraca na szczyt, świetny występ Japończyków
Daiki Ito, fot. Stefan Piwowar

Simon Ammann zwyciężył w dzisiejszych zawodach w Kuusamo po dwóch dalekich skokach na 139,5 i 142 metry. Został jednocześnie nowym liderem klasyfikacji generalnej PŚ odbierająć żółty plastron Romanowi Koudelce, który dzisiaj był dopiero dziesiąty. Drugie miejsce zajął dzisiaj Daiki Ito po skokach na 138 i 137,5 metra. Na trzecim stopniu podium uplasował się 42-letni Noriaki Kasai (131,0 / 136,5 m), który tym samym ponownie został najstarszym skoczkiem w historii, który wywalczył pucharowe podium w skokach narciarskich.

Tuż za podium uplasowali się: Andreas Kofler, Michael Hayboeck i Anders Fannemel. Dopiero na 10. lokacie rywalizację zakończył Roman Koudelka, przez co utracił fotel lidera PŚ.

Zyla Piotr 2 S.Piwowar 300x200 - PŚ Kuusamo: Ammann powraca na szczyt, świetny występ Japończyków
Piotr Żyła, fot. Stefan Piwowar

Najlepszy z Polaków, Piotr Żyła, na półmetku zmagań plasował się na dobrym, 10. miejscu po skoku na 133 metry. W drugiej serii wiślanin skoczył jednak blizej (124,0 m) i ostatecznie uplasował się na 17. pozycji. Swój udział w konkursie po słabszych skokach na pierwszej rundzie zakończyli pozostali Polacy. Aleksander Zniszczoł był 40. (110,5 m), Krzysztof Biegun 43. (109,0 m), a Dawid Kubacki 44. (105,0 m).

Podczas dzisiejszych zmagań wiatr wiał skoczkom pod narty, a na skoczni snuła się momentami dość gęsta mgła.