Po emocjonujących i wietrznych zawodach w fińskim Kuusamo, najlepsi skoczkowie świata przenieśli się do norweskiego Lillehammer, aby na olimpijskich obiektach rywalizować o najlepsze lokaty. Za nami jest już pierwszy konkurs, a dzisiaj najlepsi zawodnicy świata po raz drugi przystąpią na Lysgaardsbakken (K-123 / HS-138) do walki o pucharowe punkty.
Pierwszy konkurs tej zimy rozegrały w piątek panie (WYNIKI) – triumfowała w nim Spela Rogelj. W sobotę w ponad 2,5 godzinnych wietrznych zawodach zwyciężył Gregor Schlierenzauer (WYNIKI). Przed nami kwalifikacje i drugi konkurs w Lillehammer. Dzisiaj wiatr na Lysgaardsbakken powinien być nieco słabszy niż wczoraj – według prognoz ma wiać z prędkością ok. 2 m/s. Przypomnijmy, że wczoraj podmuchy przekraczały momentami nawet 5 m/s.
Polskę w Norwegii będzie reprezentuje pięciu skoczków (Żyła, Kubacki, Ziobro, Murańka, Zniszczoł) oraz dwie skoczkinie (Pałasz, Szwab). Pełne składy kadr poniżej.
Program PŚ w Lillehammer (+ transmisje TV):
- 4 grudnia 2014 r. (czwartek):
- 5 grudnia 2014 r. (piątek):
- 6 grudnia 2014 r. (sobota):
- 7 grudnia 2014 r. (niedziela):
Zapraszamy do śledzenia relacji na fis-ski.com oraz berkutschi.com.
Lista startowa niedzielnego konkursu:
BIB | Zawodnik | Kraj |
1 | Martti Nomme | EST |
2 | Lukas Hlava | CZE |
3 | Seou Choi | KOR |
4 | Thomas Diethart | AUT |
5 | Mikhail Maksimochkin | RUS |
6 | Nicholas Alexander | USA |
7 | Ilmir Hazetdinov | RUS |
8 | Gregor Deschwanden | SUI |
9 | Dawid Kubacki | POL |
10 | Antonin Hajek | CZE |
11 | Tom Hilde | NOR |
12 | Aleksander Zniszczoł | POL |
13 | Junshiro Kobayashi | JPMN |
14 | Anssi Koivuranta | FIN |
15 | Vladimir Zografski | BUL |
16 | Tomaz Naglic | SLO |
17 | Wolfgang Loitzl | AUT |
18 | Jurij Tepes | SLO |
19 | Michael Nuemayer | GER |
20 | Joachim Hauer | NOR |
21 | Jan Ziobro | POL |
22 | Andreas Wank | GER |
23 | Killian Peier | SUI |
24 | Andreas Stjernen | NOR |
25 | Ville Larinto | FIN |
26 | Vladislav Boyarintsev | RUS |
27 | Jarkko Maeaettae | FIN |
28 | Jan Matura | CZE |
29 | Taku Takeuchi | JPMN |
30 | Davide Bresadola | ITA |
31 | Piotr Żyła | POL |
32 | Richard Freitag | GER |
33 | Robert Kranjec | SLO |
34 | Marinus Kraus | GER |
35 | Rune Velta | NOR |
36 | Andreas Kofler | AUT |
37 | Lauri Asikainen | FIN |
38 | Jernej Damjan | SLO |
39 | Markus Eisenbichler | GER |
40 | Anders Bardal | NOR |
41 | Stefan Kraft | AUT |
42 | Gregor Schlierenzauer | AUT |
43 | Daiki Ito | JPMN |
44 | Severin Freund | GER |
45 | Peter Prevc | SLO |
46 | Michael Hayboeck | AUT |
47 | Roman Koudelka | CZE |
48 | Anders Fannemel | NOR |
49 | Noriaki Kasai | JPMN |
50 | Simon Ammann | SUI |
Składy kadr mężczyzn (kwoty startowe):
- Austria (6): Stefan Kraft, Michael Hayboeck, Andreas Kofler, Gregor Schlierenzauer, Thomas Diethart, Wolfgang Loitzl
- Bułgaria (2): Vladimir Zografski
- Czechy (4): Antonin Hajek, Roman Koudelka, Jan Matura, Lukas Hlava
- Estonia (2): Martti Nomme, Siim-Tanel Sammelselg
- Finlandia (4): Lauri Asikainen, Anssi Koivuranta, Ville Larinto, Jarkko Maeaettae
- Francja (2): Vincent Descombes Sevoie, Ronan Lamy Chappuis
- Japonia (5): Noriaki Kasai, Daiki Ito, Taku Takeuchi, Reruhi Shimizu, Junshiro Kobayashi
- Kazachstan (2): Marat Zhaparov, Konstantin Sokolenko
- Korea Południowa (2): Seou Choi, Heung-Chul Choi
- Niemcy (7): Sevrein Freund, Markus Eisenbichler, Richard Freitag, Marinus Kraus, Andreas Wank, Michael Neumayer, Karl Geiger
- Norwegia (6+6): Anders Bardal, Anders Fannemel, Tom Hilde, Anders Jacobsen, Joachim Hauer, Rune Velta, Andreas Stjernen, Daniel-Andre Tande, Kenneth Gangnes, Espen Enger Halvorsen, Robert Johansson, Johann Andre Forfang
- Polska (7): Piotr Żyła, Jan Ziobro, Dawid Kubacki, Klemens Murańka, Aleksander Zniszczoł
- Rosja (4): Vladislav Boyarintsev, Ilmir Hazetdinov, Denis Kornilov, Mikhail Maksimochkin
- Słowenia (7): Peter Prevc, Robert Kranjec, Jurij Tepes, Matjaz Pungeratr, Jernej Damjan, Tomaz Naglic, Nejc Dezman
- Stany Zjednoczone (2): Anders Johnson, Nicholas Fairall, William Rhoads
- Szwajcaria (4): Simon Ammann, Gregor Deschwanden, Killian Peier, Luca Egloff
- Włochy (3): Davide Bresadola, Sebastian Colloredo, Andrea Morassi
Składy kadr kobiet:
- Austria: Daniela Iraschko-Stolz, Jacqueline Seifriedsberger, Chiara Hoelzl, Eva Pinkelnig
- Czechy: Michaela Dolezelova, Barbora Blazkova, Jana Mrakotova, Karolina Indrackova
- Francja: Lea Lemare, Julia Clair, Coline Mattel
- Finlandia: Julia Kykkaenen, Susanna Forsstroem
- Japonia: Yuka Seto, Kaori Iwabuchi, Ayumi Watase, Aki Matsuhashi, Yuki Ito, Sara Takanashi
- Niemcy: Katharina Althaus, Ulrike Graessler, Svenja Wuerth, Pauline Hessler, Gianina Ernst, Carina Vogt
- Norwegia: Gyda Enger, Line Jahr, Maren Lundby, Anette Sagen, Anna Odine Stroem, Marte Skinnes, Sara Meloe, Karoline Roestad, Tonje Bakke, Anniken Mork
- Polska: Magdalena Pałasz, Joanna Szwab
- Rosja: Sofya Tikhonova, Alexandra Kustova, Anastasiya Gladysheva, Irina Avvakumova
- Rumunia: Dana Vasilica Haralambie
- Słowenia: Eva Logar, Maja Vtic, Katja Pozun, Spela Rogelj, Ursa Bogataj
- Stany Zjednoczone: Sarah Hendrickson, Nita Englund, Nina Lussi, Tara Geraghty-Moats, Jessica Jerome
- Włochy: Evelyn Insam, Elena Runggaldier
Będziemy na bieżąco dodawać informacje dotyczące składów kadr.
Puchar Świata gości w norweskim Lillehammer już od 30 lat (z przerwami). W 1994 roku na tamtejszych skoczniach rozegrane zostały konkursy olimpijskie, a w latach 2004 - 2010 w ramach pucharowych zmagań, obiekt Lysgardsbakken HS-138 był jedną z aren Turnieju Nordyckiego. Żeński Puchar Świata jest rozgrywany w Lillehammer od początku historii cyklu, czyli od 2011 roku. Oto podia wszystkich konkursów PŚ, PŚ Pań i ZIO rozgrywanych w Lillehammer:
Data (zawody) | 1. miejsce | 2. miejsce | 3. miejsce |
06.12.2014 (PŚ ind.) | G. Schlierenzauer | A. Fannemel | M. Hayboeck |
08.12.2013 (PŚ ind.) | S. Freund | A. Bardal | D. Ito |
07.12.2013 (PŚ ind.) | G. Schlierenzauer | T. Takeuchi | R. Freitag |
07.12.2013 (PŚ Pań) | S. Takanashi |
G. Ernst D. Iraschko-Stolz |
- |
06.12.2013 (PŚ mix) | Japonia | Austria | Norwegia |
25.11.2012 (PŚ ind.) | G. Schlierenzauer | A. Fannemel | T. Morgenstern |
24.11.2012 (PŚ ind.) | S. Freund | T. Morgenstern | A. Bardal |
24.11.2012 (PŚ Pań) | S. Takanashi | S. Hendrickson | A. Sagen |
23.11.2012 (PŚ mix) | Norwegia | Japonia | Włochy |
04.12.2011 (PŚ ind.) | A. Kofler |
S. Freund A. Bardal |
- |
03.12.2011 (PŚ ind.) | A. Kofler | R. Freitag | K. Stoch |
03.12.2011 (PŚ Pań) | S. Hendrickson | C. Mattel | M. Faisst |
05.12.2010 (PŚ ind.) | T. Morgenstern | V. Larinto | S. Ammann |
04.12.2010 (PŚ ind.) | T. Morgenstern | J.R. Evensen | T. Hilde |
12.03.2010 (PŚ ind., TN) | S. Ammann | G. Schlierenzauer | A. Małysz |
06.12.2009 (PŚ ind.) | S. Ammann | H. Olli | E. Chedal |
05.12.2009 (PŚ ind.) | G. Schlierenzauer | T. Morgenstern | A. Małysz |
13.03.2009 (PŚ ind., TN) | H. Olli | D. Vassiliev | G. Schlierenzauer |
07.03.2008 (PŚ ind., TN) | G. Schlierenzauer | A. Kuettel | J. Happonen |
16.03.2007 (PŚ ind., TN) | konkurs odwołany | ||
03.12.2006 (PŚ ind.) | G. Schlierenzauer | A. Jacobsen | A. Małysz |
02.12.2006 (PŚ ind.) | S. Ammann | A. Kuettel | T. Morgenstern |
10.03.2006 (PŚ ind., TN) | T. Morgenstern | B.E. Romoeren | A. Kofler |
04.12.2005 (PŚ ind.) | J. Janda | L. Bystoel | A. Kuettel |
03.12.2005 (PŚ ind.) | A. Kuettel | J. Janda | L. Bystoel |
11.03.2005 (PŚ ind., TN) | M. Hautamaeki | S. Pettersen | L. Bystoel |
12.03.2004 (PŚ ind., TN*) | R. Ljoekelsoey |
B.E. Romoeren S. Ammann |
- |
29.11.1998 (PŚ ind.) | M. Schmitt | J. Ahonen | K. Funaki |
28.11.1998 (PŚ ind.) | M. Schmitt | S. Hannawald | J. Ahonen |
30.11.1997 (PŚ ind.) | J. Soininen | M. Harada | D. Thoma |
29.11.1997 (PŚ ind.) | D. Thoma | J. Soininen | N. Kasai |
01.12.1996 (PŚ ind.) | K. Brenden | E. Bredesen | D. Thoma |
30.11.1996 (PŚ ind.) | D. Thoma | K. Brenden | H. Saito |
03.12.1995 (PŚ ind.) | J. Ahonen | J. Nishikata | A.P. Nikkola |
02.12.1995 (PŚ ind.) | M. Laitinen | A.P. Nikkola | M. Harada |
08.02.1995 (PŚ ind.) | A. Goldberger | T. Okabe | R. Cecon |
25.02.1994 (ZIO ind. K-90) | E. Bredesen | L. Ottesen | D. Thoma |
23.02.1994 (ZIO druż.) | Niemcy | Japonia | Austria |
20.02.1994 (ZIO ind. K-120) | J. Weissflog | E. Bredesen | A. Goldberger |
11.03.1993 (PŚ ind.) | E. Bredesen | T. Okabe | A. Goldberger |
09.03.1984 (PŚ ind.)* | P. Ploc | M. Nykaenen | E. Vettori |
* jedyny konkurs rozegrany na skoczni Balbergbakken, wszystkie pozostałe na Lysgardsbakken
* szarym kolorem zaznaczeni są skoczkowie, którzy zakończyli już sportowe kariery
Oficjalnym rekordzistą dużej skoczni (HS-138) w Lillehammer jest Szwajcar Simon Ammann, który podczas zawodów PŚ (6 grudnia 2009 r.) skoczył tam 146 metrów (WIDEO). Przypomnijmy, że na Lysgardsbakken oglądano loty jeszcze dalsze - w 2009 roku Gregor Schlierenzauer poszybował tam aż 150,5 metra (WIDEO), jednak nie ustał swojego skoku. Rekordzistką obiektu normalnego (HS-100) jest natomiast Słowenka Ema Klinec, która w zawodach żeńskiego PŚ (7 grudnia 2013 r.) skoczyła tam 104,5 metra.
informacja własna