PŚ Pań Sapporo: Takanashi najlepsza, sensacyjne podium młodej Austriaczki

Sara Takanashi, fot. Julia PiątkowskaSara Takanashi zwyciężyła w dzisiejszych zawodach Pucharu Świata pań w Sapporo. Japonka po wczorajszym triumfie ustrzeliła więc w swojej ojczyźnie dublet i została samodzielną liderką klasyfikacji generalnej PŚ. Na pucharowe podium po niemal rocznej przerwiw powróciła Carina Vogt, a sensacyjne trzecie miejce zajęła młodziutka Chiara Hoelz.

Carina Vogt, fot. Julia Piątkowska

Sara Takanashi, która na półmetku rywalizacji plasowała się dopiero na 7. lokacie (87,0 m), w finale oddała najlepszy skok całego konkursu (97,0 m) i aż do samego końca konkursu nikt Japonki nie wyprzedził. Po dzisiejszych zawodach Takanashi jest już samodzielną liderką klasyfikacji generalnej Pucharu Świata pań. Dodajmy, że to 26. pucharowy triumf japońskiej dominatorki w karierze.

Chiara Hoelzl, fot. Julia Piątkowska

Na drugim miejscu uplasowała się dzisiaj Niemka Carina Vogt (93,5 / 94,0 m), która tym samym utrzymała lokatę zajmowną po pierwszej rundzie. Mistrzyni olimpijska powróciła na pucharowe podium po niemal rocznej przerwie. W styczniu 2014 roku była trzecia na normalnej skoczni w Planicy. To dziesiąte pucharowe podium w karierze Vogt.

Największą sensacją dzisiejszego dnia był jednak świetny występ 17-letniej Chiary Hoelzl (88,5 / 92,5 m). Austriaczka prowadziła po pierwszej serii, w której oddała solidny skok w bardzo trudnych warunkach wietrznych. W finale nie zdołała obronić prowadzenia, ale ostatecznie udało jej się znaleźć na trzecim stopniu podium. To najwyższe miejsce Hoelzl w PŚ w karierze, jak dotąd nie była nawet w czołowej „10”.

Dwa miejsca tuż za podium zajęły dzisiaj starsze koleżanki Chiary Hoelzl z austriaciej drużyny – Daniela Iraschko-Stolz i Eva Pinkelnig, która tym występem zrehabilitowała się po wczorajszej porażce w kwalifikacjach. Czołową dziesiątkę zamknęła dotychczasowa liderka PŚ, Słowenka Spela Rogelj.

W klasyfikacji generalnej PŚ Pań na prowadzeniu jest Sara Takanashi (260 pkt), druga jest Daniela Iraschko-Stolz (210 pkt), a trzecia Spela Rogelj (186 pkt). W Pucharze Narodów prowadzą Austriaczki (433 pkt). Kolejne zawody PŚ Pań odbędą się już za tydzień (17-18 stycznia 2015 r.) w japońskim Zao.