MŚJ Ałmaty: Forfang juniorskim mistrzem świata, Kantyka dziesiąty

Johann Andre Forfang, fot. Julia PiątkowskaJohann Andre Forfang wytrzymał presję lidera i zwyciężył w indywidualnym konkursie Mistrzostw Świata Juniorów w Ałmatach. Nowo upieczony juniorski czempion na podium wyprzedził Andreasa Wellingera i Phillipa Sjoeena. Najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem Polski był Przemysław Kantyka, który zamknął czołową dziesiątkę.

Andreas Wellinger, fot. Julia Piątkowska

Dzisiejszy dzień wyraźnie należał do Johanna Andre Forfanga, który po najlepszym skoku w serii próbnej, także w kluczowych momentach konkursu prezentował się najlepiej. 19-latek skacząc 101,5 i 103 metry został pierwszym norweskim mistrzem świata juniorów od 18 lat. Srebrny medal zdobył powracający po kontuzji obojczyka Niemiec, znany z występów w zawodach Pucharu Świata – Andreas Wellinger (99,0 / 101,0 m), któremu do zwycięzcy zabrakło zaledwie pół punktu. Na trzecim stopniu podium z brązowym medalem uplasował się kolejny reprezentant kraju Wikingów, Phillip Sjoeen (99,5 / 99,5 m), który po najlepszych skokach treningowych był określany faworytem do złota. Wyraźnie widać jednak, że to Norwegowie (Forfang, Sjoeen, Bjoereng, Granerud) będą wiedli prym w sobotnim konkursie drużynowym.

Phillip Sjoeen, fot. Julia Piątkowska

Tuż za podium uplasowali się: Japończy Yuikya Sato, Austriak Simon Greiderer, który na półmetku konkursu był wiceliderem oraz Szwajcar Killian Peier. Autorem najdłuższego skoku konkursu był Viktor Polasek, który w pierwszej serii wylądował na 103 metrze.

Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem okazał się być Przemysław Kantyka (98,5 / 98,0 m), który w finale natrafił na bardzo niekorzystne warunki, jednak zdołał się przez nie przebić. Ostatecznie awansował z 12. na 10. miejsce.

Przemysław Kantyka, fot. Katarzyna Służewska

Spory awans, z 25. na 17. lokatę, po dobrym skoku w rundzie finałowej wywalczył Krzysztof Leja (96,5 / 99,0 m), a zaledwie o 0,1 punktu za nim uplasował się kolejny z Polaków, Andrzej Stękała (95,5 / 98,5 m). Jedynym biało-czewonym, który uplasował się poza czołową trzydziestką był Adam Ruda (91,0 m / 47. miejsce). Polacy wydają się jednak być w miarę równą i solidną ekipą, która może powalczyć o medal w konkursie drużynowym.

W pierwszej serii niegroźny upadek po wylądowaniu zaliczył Rosjanin Sergey Shulaev. Za nieprzepisowe kombinezony zdyskwalifikowani zostali: Fin Antti Aalto oraz Kazach Sergey Tkachenko.

Już jutro w Ałmatach kolejne oficjalne treningi, a w sobotę o drużynowe medale powalczą panie i panowie. Zobacz pełny program MŚ Juniorów w Ałmatach >>