You are currently viewing PŚ Vikersund: Prevc wygrywa z 250-metrowym rekordem świata!

PŚ Vikersund: Prevc wygrywa z 250-metrowym rekordem świata!

Prevc Peter Planica fot.Julia .Piatkowska - PŚ Vikersund: Prevc wygrywa z 250-metrowym rekordem świata!Peter Prevc w znakomitym stylu zwyciężył w dzisiejszym konkursie Pucharu Świata w Vikersund. Słoweniec w drugiej serii ustanowił nowy rekord świata w długości lotu, który od dzisiaj wynosi 250 metrów. To piąty pucharowy triumf 22-latka w karierze. Jedynym Polakiem, który uplasował się w finałowej trzydziestce był dzisiaj Piotr Żyła, który zajął 12. lokatę.

Fannemel Anders WC.Planica.2014 NOR fot.Julia .Piatkowska 300x200 - PŚ Vikersund: Prevc wygrywa z 250-metrowym rekordem świata!
Anders Fannemel, fot. Julia Piątkowska

Dzisiejszy konkurs z pewnością na długo zapisze się w historii skoków narciarskich. Zwycięzca zawodów, Peter Prevc po pierwszym skoku na 237,5 metra w drugiej serii wylądował próbę 250-metrową pobijając wcześniejszy rekord świata należący do Johana Remena Evensena (246,5 m). Dodajmy, że Prevc został dziś liderem klasyfikacji generalnej PŚ oraz współliderem PŚ generalnej klasyfikacji PŚ w lotach. Na drugim miejscu uplasował się dziś Norweg Anders Fannemel (236,0 / 238,5 m), a podium uzupełnił Noriaki Kasai (218,5 / 225,0 m).

Kasai Noriaki Oslo S.Piwowar 300x200 - PŚ Vikersund: Prevc wygrywa z 250-metrowym rekordem świata!
Noriaki Kasai, fot. Julia Piątkowska

Tuż za czołową trójką uplasował się Severin Freund (210,0 / 219,5 m). Bardzo dobry występ zaliczył zaliczany do grona lotników Andreas Stjernen (226,0 / 212,0 m). Szósty był Rosjanin Dimitry Vassiliev (225,5 / 219,5 m), dla którego również jest to najlepszy rezultat w tym sezonie.

Przyzwoity występ zaliczył nasz najlepszy lotnik startujący na VikersundbakkenPiotr Żyła (198,5 / 212,0 m). Rywalizację już na pierwszej serii konkursowej po nieudanej próbie zakończył Aleksander Zniszczoł (152,5 m / 32. miejsce).

Nowe rekordy życiowe ustanowili dzisiaj: wspomniany Peter Prevc (250,0 m), Kenneth Gangnes (220,0 m), Anze Semenic (216,0 m) i Nejc Dezman (209,0 m).

Zyla Piotr 4HT.WC .Bischofshofen.2015 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - PŚ Vikersund: Prevc wygrywa z 250-metrowym rekordem świata!
Piotr Żyła, fot. Julia Piątkowska

Peter Prevc po dzisiejszym triumfie został liderem klasyfikacji generalnej PŚ z dorobkiem 1250 punktów. Na drugim miejscu jest Stefan Kraft (1208 pkt), a na trzecim Severin Freund (1063 pkt). Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem nadal jest Kamil Stoch (616 pkt / 8. miejsce). Pucharowi Narodów przewodzą nadal Niemcy (4004 pkt), Polacy są na 7. lokacie (1331 pkt). Prevc razem z Severinem Freundem znajdują się też na prowadzeniu w generalnej klasyfikacji PŚ w lotach (mają po 150 pkt). Najlepszym polskim "lotnikiem" jest Piotr Żyła (54 pkt / 7. miejsce).