MŚ Falun: Carina Vogt mistrzynią świata !

Mistrzyni świata - Carina Vogt (fot. Julia Piątkowska)Mistrzyni olimpijska z Soczi, Carina Vogt, zdobyła złoty medal podczas konkursu mistrzostw świata w szwedzkim Falun. Na skoczni Lugnet (K-90 / HS-100) 23-letnia reprezentantka Niemiec wyprzedziła Japonkę Yuki Ito i liderkę na półmetku rywalizacji Danielę Iraschko-Stolz. Poza podium rywalizację ukończyła broniąca tytułu mistrzowskiego Sarah Hendrickson.

Podium konkursu (Ito, Vogt, Iraschko-Stolz), fot. Julia Piątkowska

Carina Vogt po wielki olimpijskim triumfie w Soczi, dzisiaj w Falun odniosła swój drugi życiowy sukces zdobywając złoto mistrzostw świata. Podpieczna trenera Andreasa Bauera która po pierwszej serii (91,5 m) była druga, w finale skacząc 92 metry zdołała wspiąć się na sam szczyt klasyfikacji. To pierwszy żeński tytuł mistrzowski dla skoczkini z Niemiec w historii.

Na drugim miejscu rywalizację ukończyła Japonka Yuki Ito (89,0 / 93,0 m), zazwyczaj pozostająca w cieniu swojej młodszej koleżanki z drużyny, Sary Takanashi. Tym razem to Ito była najlepszą skoczkinią Kraju Kwitnącej Wiśni, w drugiYuki Itoej serii wyrównała także oficjalny żeński rekord obiektu.

Yuki Ito, fot. Julia Piątkowska

Na trzecim stopniu podium uplasowała się liderka na półmetku rywalizacji, Daniela Iraschko-Stolz (92,5 / 89,0 m). Po pierwszej serii wydawało się, że nic nie jest w stanie odebrać złota doświadczonej Austriaczce. Ostatecznie słabszy skok w finale pozwolił jej na zdobycie brązowego medalu.

Tuż za podium, podobnie jak podczas Igrzysk Olimpijskich, rywalizację zakończyła Sara Takanashi (90,0 / 93,0 m). Mimo tego, że utytułowana zawodniczka w finale ustanowiła rekord obiektu, wystarczyło to do zajęcia czwartego miejsca. Tym samym potwierdziło się, że podczas najważniejszych imprez seniorskich Japonka nie do końca wytrzymuje presję z nimi związaną. Na piątym miejscu znalazła się reprezentantka Kanady, Taylor Henrich (90,5 / 91,0 m), która mimo tego w Falun była rewelacją żeńskich zmagań. Zarówno Takanashi, jak i Henrich miejsca na podium przegrały notami po lądowaniu bez telemarku w serii finałowej. Czołową szóstkę uzupełniła Amerykanka Sarah Hendrickson (87,0 / 91,0 m), która mistrzynią świata była przed dwoma laty w Val di Fiemme.