You are currently viewing MŚ Falun: Rune Velta mistrzem świata, Jan Ziobro na ósmym miejscu

MŚ Falun: Rune Velta mistrzem świata, Jan Ziobro na ósmym miejscu

Rune Velta po pasjonującym finałowym pojedynku z Severinem Freundem został mistrzem świata na normalnej skoczni w Falun. Norweg, który skakał dzisiaj daleko i pięknie stylowo uzyskał notę zaledwie o 0,4 punktu wyższą od reprezentanta Niemiec. Bardzo dobry występ zaliczył Jan Ziobro, który był najwyżej sklasyfikowanym Polakiem (8. miejsce).

velta rune kdeak 300x200 - MŚ Falun: Rune Velta mistrzem świata, Jan Ziobro na ósmym miejscu
Rune Velta, fot. Kata Deak

Rune Velta godnie zastąpił swojego kolegę z norweskiej drużyny i ustępującego mistrza świata – Andersa Bardala. 25-latek skacząc dwukrotnie 95,5 metra w pięknym stylu (noty po 18,5 i 19,0 pkt) zdobył złoty medal światowego czempionatu w Falun. Podopieczny trenera Alexandra Stoeckla nie był upatrywany w ścisłym gronie faworytów do tytułu, jednak dobrą dyspozycję potwierdził już wygraną w serii próbnej. To drugie indywidualne trofeum Velty w imprezie rangi mistrzowskiej po srebrnym krążku MŚ w lotach w Vikersund w 2012 r.

Na drugim miejscu ze srebrnym medalem uplasował się Severin Freund (95,5 / 96,0 m). Reprezentantowi Niemiec i faworytowi rywalizacji do triumfu zabrakło zaledwie 0,4 punktu, mimo iż w serii finałowej ustanowił nowy oficjalny rekord skoczni awansując o jedną lokatę. Podium z brązowym medalem uzupełnił triumfator tegorocznego Turnieju Czterech Skoczni – Austriak Stefan Kraft (95,0 / 95,0 m), który na półmetku rywalizacji był wiceliderem konkursu.

Czołowa trójka dość znacznie odskoczyła swoim rywalom. Na czwartym miejscu, jednak z kilkupunktową stratą do podium uplasował się Roman Koudelka (93,5 / 93,5 m). Pod nieobecność Noriakieo Kasaiego w finale, najlepszym reprezentantem Kraju Kwitnącej Wiśni był Taku Takeuchi (93,0 / 93,0 m; 5. miejsce). Tuż za nim znalazł się obrońca tytułu mistrzowskiego, Norweg Anders Bardal (93,0 / 91,5 m). W czołowej dziesiątce znalazło się ponadto, obok Freunda, dwóch reprezentantów Niemiec: Richard Freitag i Marinus Kraus oraz norweski rekordzista świata w długości lotu – Anders Fannemel.

Ziobro Jan WSC.Falun .2015 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - MŚ Falun: Rune Velta mistrzem świata, Jan Ziobro na ósmym miejscu
Jan Ziobro, fot. Julia Piątkowska

Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był Jan Ziobro, który z dwoma równymi skokami na 91,5 metra zajął wysoką, 8. lokatę. Występ lidera naszej kadry, Kamila Stocha, był niestety bez rewelacji. Skoczek z Zebu zajął 17. lokatę po przeciętnych skokach na 90 i 89 metrów. Nieco inaczej można podejść do oceny najlepszego Polaka po pierwszej serii, Klemensa Murańki (92,0 / 88,0 m), który ostatecznie zajął lokatę ex aequo ze Stochem, jednak dla 20-latka był to debiut w Mistrzostwach Świata.

Zwycięzca wczorajszych kwalifikacji Simon Ammann (88,0 / 94,5 m), podobnie jak mistrz olimpijski z Soczi, nie zaliczy dzisiejszego konkursu do udanych. Szanse na pozycję w ścisłej czołówce doświadczony Szwajcar stracił po słabszym skoku w pierwszej rundzie. Zdecydowanie poniżej oczekiwań spisał się także utytułowany Gregor Schlierenzauer, dla którego 22. miejsce jest najgorszym występem w MŚ w karierze.

Niespodziewanie udział w konkursie już na pierwszej serii zakończyli m.in. dobrze spisujący się w treningach Piotr Żyła (89,5 m / 33. miejsce), a także doświadczony Japończyk Noriaki Kasai (86,5 / 35. miejsce).