Skoczkinie powracają do sportu po kontuzjach

Atsuko Tanaka, fot. Stefan Piwowar

Atsuko Tanaka, fot. Stefan PiwowarNowy sezon poza licznymi rozstaniami ze skokami narciarskimi przynosi także powroty. Po długich przerwach spowodowanych kontuzjami, treningi wznowiło kilka skoczkiń, wśród których są: Ema Klinec, Atsuko Tanaka, Abby Hughes i Jenny Rautionaho. Bardzo liczne urazy u pań miały miejsce w kontuzjogennym sezonie 2013/14.

 

Zima 2013/14 okazała się pechowa dla wielu skoczkiń rywalizujących zarówno w zawodach Pucharu Świata, jak i Pucharze Kontynentalnym oraz konkursach FIS Cup. Niektóre sportsmenki na przestrzeni kilku miesięcy zdołały powrócić do pełni sił i ponownie rozpocząć skakanie. Innym rehabilitacja po przebytych operacjach zajęła nieco więcej czasu, jednak na przestrzeni ostatnich dni dowiedzieliśmy się, że z pełną mobilizacją panie powracają do czynnego uprawiania narciarstwa.

Abby Hughes, fot. Stefan Piwowar
Abby Hughes, fot. Stefan Piwowar

W tym gronie znajduje się Ema Klinec, drużynowa mistrzyni świata juniorek z Liberca (2013). Słowenka nabawiła się kontuzji kolana w 2013 r. i mimo próby powrotu, rok później ponownie musiała przejść kolejne etapy leczenia. Jak już informowaliśmy, w obecnym sezonie letnim 16-latka ma już za sobą kilka udanych startów w krajowych zawodach, w których stawała na najwyższym stopniu podium. Przypomnijmy, że Klinec to także triumfatorka jednego z konkursów Letniej Grand Prix (Courchevel 2013).

Problemy z więzadłami stawu kolanowego za sobą ma także reprezentantka Kanady, Atsuko Tanaka. Podopieczna trenera Gregora Linsiga kontuzji nabawiła się w lipcu 2014 roku i z tego powodu pauzowała przez cały sezon 2014/15. Dzisiaj uczestniczka Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi poinformowała, że wraca do treningów. – Minął prawie rok odkąd miałam na sobie narciarski sprzęt. To wspaniałe uczucie być w tunelu aerodynamicznym Darko Technologies. Czas aby opanować trochę dobrej techniki latania – napisała Tanaka na Facebooku załączając krótkie wideo obrazujące opisywany trening.

Jenny Rautionaho, fot. archiwum zawodniczki
Jenny Rautionaho, fot. archiwum zawodniczki

Po raz pierwszy od rywalizacji w lutowych Mistrzostwach Świata w Falun na skoczni pojawiła się Abby Hughes. Amerykanka cierpiała z powodu kontuzji kolana już przed światowym czempionatem, a w rywalizacji międzynarodowej była zmuszona do przerwy przez cały rok od stycznia 2014 do stycznia 2015 roku. – Pierwszy dzień powrotu na skocznię od lutego przypomniał mi, że jestem szczęściarą, ponieważ wciąż mogę robić to co kocham od prawie 20 lat! Kocham skoki narciarskie, szczególnie pozbawione bólu – napisała 25-latka na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.

O pechowym sezonie 2014/2015 mogła mówić także Jenny Rautionaho. Fińska skoczkini w ostatnich trzech latach musiała przejść kilka poważnych operacji kontuzjowanego kolana. Konsekwencją tego były przerwy w skakaniu w latach 2013-2014, a także przez większą część 2014 roku. Mimo tego 18-latka nie poddała się i kontynuowała rehabilitację. W grudniu zeszłego roku wystąpiła w konkursach Pucharu Kontynentalnego, w maju tego roku oddała pierwsze w tym sezonie skoki na igielicie, a nie tak dawno została powołana do żeńskiej kadry Finlandii.

 

źródło: facebook.com / informacja własna

 

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
Instagram