Evgeniy Klimov – od kombinacji norweskiej do skoków narciarskich

Evgeniy Klimov, fot. Julia Piątkowska21-letni Evgeniy Klimov swoją przygodę z narciarstwem rozpoczynał jak większość młodych zawodników od kombinacji norweskiej. Pod koniec minionego sezonu Rosjanin mający na koncie medale MŚ Juniorów i Zimowej Uniwersjady zdecydował poświęcić się skokom narciarskim. – Mój transfer do skoków odbywa się płynnie – ocenił.

 

Jak się okazuje, Evgeniy Klimov większe sukcesy odnosi nie w swojej koronnej konkurencji, czyli kombinacji norweskiej, a w skokach narciarskich. Jako dwuboista co prawda ocierał się o podium Mistrzostw Świata Juniorów, jednak to właśnie w skokach udało mu się zdobyć upragnione medale. Rosjanin wywalczył brąz podczas juniorskiego czempionatu w Val di Fiemme w 2014 r., w którym triumfował Jakub Wolny. Ponadto rok później w Szczyrbskim Plesie, Klimov zdobył drużynowe złoto i indywidualny brąz w Zimowej Uniwersjadzie. – To dało mi trochę więcej pewności siebie w skokach narciarskich. Uniwersjada odegrała u mnie ważną rolę – powiedział.

– Jak dotąd nie poczułem się jeszcze tylko skoczkiem. Mój transfer do skoków narciarskich odbywa się płynnie i w porównaniu do początku minionego sezonu różnica jest niewielka – przyznał. – Jestem w pełni wypoczęty po ciężkim minionym sezonie. Teraz przygotowuję z trenerem indywidualny program i mam w planach udział w kilku konkursach Letniej Grand Prix. Udział w zawodach będzie jednak zależeć od tego, jak będę skakał – dodał reprezentant klubu Dinamo Perm. Możliwym jest, że pierwszym oficjalnym startem Klimova na igielicie w tym roku będą zawody Letniego Pucharu Kontynentalnego w słoweńskim Kranju (4-5 lipca).

Jak się okazuje, sportowym wzorem 21-letniego skoczka rosyjskiej kadry narodowej jest dobrze znany kibicom Austriak. – Lubię styl Gregora Schlierenzauera, można powiedzieć, że jest on moim ulubionym sportowcem – przyznał.

Dodajmy, że w minionych latach można zaobserwować dość częste transfery na linii kombinacja norweska – skoki narciarskie. Na wyłączne latanie na nartach zdecydowali się m.in. Anssi Koivuranta, Lauri Asikainen, Junshiro Kobayashi, David Zauner oraz Andrzej Gąsienica.

 

źródło: Dasha Mashkina / tramplin.perm.ru

 

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
Instagram