Norweskie i fińskie skocznie w przebudowie, w USA ratowane przed rozbiórką

W Lahti trwa przebudowa dużej skoczni 'Salpausselkä', fot. Stanisław OkasLato, poza tym, że sprzyja skokom na igelicie, jest ponadto czasem na wszelkiego rodzaju renowacje na skoczniach narciarskich. Obecnie trwają prace na obiektach w fińskim Lahti, a także norweskim Hamar. W amerykańskim Plymouth zagrożona rozbiórką jest skocznia, na której trenowali dotąd uczniowie miejscowej szkoły średniej.

 
Lillehammer - kompleks skoczni 'Lysgårdsbakken', fot. Line Jahr / Facebook.com
Lillehammer – kompleks skoczni ‚Lysgårdsbakken’, fot. Line Jahr / Facebook.com

Najważniejszym kompleksem skoczni w narciarskim świecie w ciągu najbliższych dwóch sezonów będzie z pewnością fińska Salpausselkä. To właśnie tam na obiektach HS-100 oraz HS-130 w 2017 roku odbędą się konkursy skoków na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym. Aktualnie w Lahti trwają zaawansowane prace związane z profilowaniem rozbiegu dużej skoczni, który jednak nie ulegnie znaczącej zmianie, a punkty K i HS powinny zostać na dotychczas usytuowanych odległościach (116 i 130 metrze). Mniejszy obiekt ma juz za sobą gruntowną renowację.

O odnowieniu igelitowych pokryć skoczni pomyśleli w ostatnim czasie także Norwegowie. Nowe plastikowe maty są aktualnie instalowane na normalnej skoczni Lysgårdsbakken (K-90 / HS-100) w Lillehammer, która w poprzednich latach gościła już m.in. konkursy Pucharu Świata kobiet i mężczyzn. Igelit pojawi się także na średnim obiekcie Lierberget Hoppbakke (K-70 / HS-78) w Hamar.

Rozbieg skoczni narciarskiej w Plymouth
Rozbieg skoczni narciarskiej w Plymouth

Zupełnie inne losy mogą czekać małą skocznię K-25 znajdującą się na terenie Plymouth Regional High School w Stanach Zjednoczonych. Władze szkoły uznały, że mająca już 36 lat skocznia zagraża bezpieczeństwu uczniów znajdujących się na terenie placówki i podjęli decyzję o jej wyburzeniu. Przeciwko takiemu rozwiązaniu zaprotestowali jednak niektórzy z mieszkańców Plymouth, którym zależy na kontynuowaniu narciarskiej tradycji i renowacji skoczni. Dodajmy, że stan New Hampshire jako jeden z ostatnich stanów, które wspierają skoki narciarskie jako sport oficjalnie uprawiany w szkołach średnich. Jeżeli również chcielibyście wesprzeć działania entuzjastów narciarstwa w Stanach Zjednoczonych, możecie podpisać internetową petycję na rzecz uratowania przed wyburzeniem i przebudowy skoczni w Plymouth. Szczegóły tutaj >>

 

źródło: informacja własna / skisprungschanzen.com

 

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
Instagram