You are currently viewing LGP Hinzenbach: Zwycięski powrót Schlierenzauera, Stoch szósty

LGP Hinzenbach: Zwycięski powrót Schlierenzauera, Stoch szósty

Schlierenzauer Gregor WC.Innsbruck.2014 fot.Julia .Piatkowska - LGP Hinzenbach: Zwycięski powrót Schlierenzauera, Stoch szóstyGregor Schlierenzauer był największym bohaterem finałowego konkursu Letniej Grand Prix w Hinzenbach. Austriak odniósł bardzo pewne zwycięstwo okraszone rekordem skoczni. Najlepszym reprezentantem Polski na Aigner-Schanze był ten najbardziej utytułowany - Kamil Stoch. Triumfatorem końcowej klasyfikacji generalnej został Kento Sakuyama.

Prevc Peter SGP.Wisla .2014 fot.Bartosz.Leja  300x200 - LGP Hinzenbach: Zwycięski powrót Schlierenzauera, Stoch szósty
Peter Prevc, fot. Bartosz Leja

Gregor Schlierenzauer już w pierwszej serii ustanawiając nowy rekord skoczni (96,0 m) udowodnił, że jest poza zasięgiem rywali. W finałowej serii Austriak przypieczętował triumf skokiem na 89,5 metra. Tym samym podopieczny trenera Kuttina wygrał 13. zawody LGP w karierze i jednocześnie wywalczył 25. podium tego cyklu. W liczbie letnich zwycięstw 25-latek zrównał się z rekordzista - Adamem Małyszem. Na drugim stopniu podium uplasował się dzisiaj Peter Prevc (89,0 / 89,0 m), który do Schlierenzauera stracił 8,2 punktu. Trzecie miejsce zajął znakomicie spisujący się tego lata Norweg - Kenneth Gangnes (89,0 / 86,0 m).

11079571 708069375968037 8485823513887939741 n 300x200 - LGP Hinzenbach: Zwycięski powrót Schlierenzauera, Stoch szósty
Kamil Stoch, fot. Julia Piątkowska

Tuż za podium uplasowali się dwaj reprezentanci Niemiec - Andreas Wellinger (92,0 / 86,0 m) oraz Severin Freund (91,5 / 86,5 m), który szansę na czołową trójkę zaprzepaścił zachwianym lądowanie w serii finałowej. Szóste miejsce zajął najlepszy z reprezentantów Polski - Kamil Stoch (91,5 / 86,5 m), który zdołał zaliczyć awans o sześć pozycji.

W czołowej dziesiątce zdołał się uplasować także Dawid Kubacki (90,0 / 85,0 m), który utrzymał 8. pozycję, a także Jan Ziobro (86,0 / 90,5 m), który wywalczył imponujący awans z 28. na 10. lokatę. Drugą dziesiątkę otworzył Maciej Kot (90,0 / 86,0 m), a na 14. miejscu zmagania ukończył Piotr Żyła (92,0 / 82,5 m). Najwyżej sklasyfikowany Polak na półmetku rywalizacji, Klemens Murańka (92,5 / 76,0 m), w finale skoczył jednak bardzo słabo i ostatecznie był 26.

Dość niespodziewanie poza najlepszą trzydziestką uplasowali się m.in.: Janne Ahonen, Anders Fannemel, Andreas Kofler, a także zwycięzca jednego z konkursów w Ałmatach - Junshiro Kobayashi.

Zwycięzcą końcowej klasyfikacji generalnej Letniej Grand Prix 2015 został Kento Sakuyama z dorobkiem 561 punktów. Drugie miejsce zajął Kenneth Gangnes (402 pkt), a trzecie Robert Kranjec (349 pkt). Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem okazał się Dawid Kubacki (281 pkt / 5. miejsce). W letniej odsłonie Pucharu Narodów ostatecznie najlepsi okazali się Niemcy (1842 pkt), tuż za nimi uplasowali się Polacy (1796 pkt), a czołową trójkę uzupełnili Japończycy (1654 pkt).