Severin Freund: „Ważna jest dobra dyspozycja, tytuły przyjdą same”

Severin Freund podczas konferencji w Klingenthal, fot. Julia PiątkowskaNowy sezon Pucharu Świata przynosi ze sobą nie tylko wspomnienia poprzednich sukcesów, ale także nadzieje na nowe wyróżnienia. I choć nadchodząca zima nie będzie obfitowała w imprezy mistrzowskie, to w kalendarzu znajdą się pewne ważne wydarzenia. O nich oraz o sile swojej reprezentacji opowiedział Severin Freund na przedsezonowej konferencji prasowej.

 

Severin Freund na szczycie podium generalnej klasyfikacji PŚ 2014.15, fot. Julia Piątkowska
Severin Freund na szczycie podium generalnej klasyfikacji PŚ 2014.15, fot. Julia Piątkowska

Złoto mistrzostw świata, Kryształowa Kula, Mistrzostwo Świata w Lotach – to tylko niektóre, acz chyba najważniejsze trofea Severina Freunda zdobyte w dwóch minionych sezonach. Najbliższe miesiące przyniosą szansę na powiększenie medalowego i zwycięskiego dorobku. Czy któryś z tytułów, który będzie można zdobyć w tym sezonie, budzi szczególne zainteresowanie skoczka z Freyung? Okazuje się, że nie, a istotna jest tak naprawdę cała zima – podopieczny Wernera Schustera podkreśla, że nigdy nie skupia się na jednym konkretnym wydarzeniu i nie potrafi ocenić, co będzie dla niego kluczowe: – Zawsze staram się zaprezentować jak najlepiej, poprawić pewne elementy swojej dyspozycji, a wtedy tytuły i wyróżnienia przyjdą niejako same – podkreśla.


Co reprezentant naszych zachodnich sąsiadów myśli o walce o drugą w karierze Kryształową Kulę i pierwsze w dorobku zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni? – Obrona Kryształowej Kuli byłaby czymś wspaniałym, jednak niczego nie da się w stu procentach zaplanować, może choćby nagle zabraknąć zdrowia. Co do Turnieju Czterech Skoczni, to chciałbym poprawić swoje miejsce sprzed roku (8. – przyp. red.), to byłoby dla mnie bardzo pozytywne, bo ciężko i wytrwale na to pracowałem.

Severin Freund, fot. Bartosz Leja
Severin Freund z kryształem za zdobycie Mistrzostwa Świata w Lotach (2014 r.), fot. Bartosz Leja

Nie mniej ważny będzie dla Niemca „lotny czempionat” na skoczni w Kulm: – Mistrzostwa Świata w Lotach będą szczególnym wydarzeniem, zwłaszcza że w Harrachovie w 2014 roku zdobyłem mój pierwszy mistrzowski tytuł w karierze. Wydaje mi się, że ta rywalizacja jest w pewnym stopniu niedoceniana, choćby w stosunku do Turnieju Czterech Skoczni, jednak dla mnie to będzie równie ważna imprezaw taki oto, wyczerpujący sposób, Niemiec podsumował walkę o tytuły w nadchodzącym sezonie.

Klingenthal co roku zmaga się z trudnymi warunkami pogodowymi, jednak skoczkowie, jak się okazało – słusznie, bardziej obawiali się odwołania konkursów z powodu wiatru niż braku białego puchu. Na doświadczenie swoich rodaków w tym zakresie zwrócił uwagę ubiegłoroczny triumfator klasyfikacji generalnej, podkreślając, że problemy z aurą występują w Klingenthal co roku i również co roku organizatorzy stają na wysokości zadania. Podopieczny Wernera Schustera chciałby zaprezentować się dobrze zarówno w konkursie indywidualnym, jak i drużynowym, najlepiej stając na podium, jednak zdaje sobie sprawę, że to tylko jedne zawody w sezonie i choć rok temu nie pokazał się z najlepszej strony (zajął 16. miejsce – przyp. red.), to ostatecznie zima 2014/15 stała pod znakiem znakomitej formy. – To tylko pierwszy krok do nowego sezonu, a nie cały sezon – podsumował podopieczny Schustera.

Drużyna Niemiec, fot. Julia Piątkowska
Drużyna Niemiec, fot. Julia Piątkowska

Na koniec Niemiec, zapytany o swoje miejsce w drużynie i podczucie bycia liderem, przyznał, że każdy z niemieckich skoczków znajduje się tak naprawdę w innej pozycji i startuje z innego pułapu, dlatego trudno powiedzieć, czy jest kimś szczególnie ważnym. Taka wyrównana ekipa stanowi jednak powód do radości. – Istotne jest to, że mamy wielu silnych reprezentantów i każdy motywuje drugiego do pracy – zakończył z optymizmem mistrz świata z dużej skoczni w Falun. 

 

korespondencja z Klingenthal. Julia Piątkowska

 

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
Instagram