Peter Prevc skacząc 134 metry uplasował się na czele pierwszego treningu na Grosse-Olympiaschanze w niemieckim Garmisch-Partenkirchen. W drugim treningu lepszy okazał się jego największy rywal, Severin Freund (136,5 m). Dla polskich kibiców światełkiem nadziei mogą być solidne skoki Macieja Kota i Dawida Kubackiego.
1. trening
Wszyscy skoczkowie oddali pierwsze treningowe próby z belki nr 16 przy w miarę stabilnych i równych warunkach. Najlepszy okazał się lider Pucharu Świata, Peter Prevc (134,0 m), który o 0,4 punktu wyprzedził reprezentanta gospodarzy Severina Freunda (133,0 m). Ta dwójka wyraźnie odleciała swoim rywalom. Trzeci był najlepszy z Norwegów – Kenneth Gangnes (129,5 m), za którym uplasował się kolejny podopieczny trenera Stoeckla – Johann Andre Forfang (128,5 m). Czołową szóstkę uzupełnili Richard Freitag (128,5 m) i Anders Fannemel (126,0 m).
Bardzo dobrze spisał się w treningu Maciej Kot, któremu skok na 129 metrów dał wysoką, ósmą pozycję. Granicę 120 metra udało się osiągnąć Stefanowi Huli (120,0 m) oraz Kamilowi Stochowi (123,5 m), jednak ich próby dały im dość odległe lokaty – 27. i 40. Skoki poniżej nawet przeciętnego poziomu oddali niestety: powracający do Pucharu Świata Dawid Kubacki (116,0 m / 49. miejsce) oraz Klemens Murańka (111,5 m / 59. miejsce).
2. trening
Rywalizacja w drugim treningu przebiegała z trzech różnych belek najazdowych (18., 17. i 16.). Miejscami na samym czele stawki zamienili się Severin Freund i Peter Prevc. Niemiec był najlepszy skacząc 136,5 metra, a Słoweniec był tuż za nim ze 136 metrowym skokiem. Na trzeciej pozycji uplasował się Anders Fannemel, który również poszybował 136 metrów. Czołową szóstkę uzupełnili: Kenneth Gangnes (132,5 m), Stephan Leyhe (133,5 m) i Stefan Kraft (134,0 m).
Najlepszym z reprezentantów Polski był tym razem Dawid Kubacki, któremu 130 metrowy skok dał 16. lokatę. W czołowej trzydziestce wylądował Stefan Hula (128,0 m / 29. miejsce), a pozostali Polacy skoczyli już nieco słabiej – Kamil Stoch był dopiero 41. (124,5 m), Maciej Kot 43. (122,5 m), a Klemens Murańka 51. (119,0 m).
Kwalifikacje już o godz. 14:00. Transmisję przeprowadzi Eurosport 1. Relacja live jest dostępna na SkokiPolska.pl >>
Wyniki pierwszego treningu:
zawodnik | kraj | belka | odległość | punkty | |
1 | Peter Prevc | SLO | 16 | 134,0 m | 77.8 |
2 | Severin Freund | GER | 16 | 133,0 m | 77.4 |
3 | Kenneth Gangnes | NOR | 16 | 129,5 m | 72.5 |
4 | Johann Andre Forfang | NOR | 16 | 128,5 m | 70.0 |
5 | Richard Freitag | GER | 16 | 128,5 m | 69.7 |
6 | Anders Fannemel | NOR | 16 | 126,0 m | 66.1 |
7 | Michael Hayboeck | AUT | 16 | 126,0 m | 65.3 |
8 | Maciej Kot | POL | 16 | 129,0 m | 64.2 |
9 | Gregor Schlierenzauer | AUT | 16 | 128,5 m | 63.7 |
10 | Stefan Kraft | AUT | 16 | 124,5 m | 63.3 |
Joachim Hauer | NOR | 16 | 127,0 m | 63.3 | |
Simon Ammann | SUI | 16 | 125,0 m | 63.3 | |
13 | Kento Sakuyama | JPN | 16 | 125,0 m | 62.8 |
14 | Taku Takeuchi | JPN | 16 | 125,5 m | 60.3 |
15 | Ilmir Hazetdinov | RUS | 16 | 126,0 m | 60.0 |
16 | Jakub Janda | CZE | 16 | 126,0 m | 58.4 |
Daniel Andre Tande | NOR | 16 | 122,0 m | 58.4 | |
18 | Manuel Fettner | AUT | 16 | 125,5 m | 58.2 |
Jurij Tepes | SLO | 16 | 124,5 m | 58.2 | |
20 | Andreas Wank | GER | 16 | 125,5 m | 57.7 |
21 | Pius Paschke | GER | 16 | 123,0 m | 57.4 |
22 | Junshiro Kobayashi | JPN | 16 | 126,0 m | 56.9 |
23 | Daiki Ito | JPN | 16 | 122,5 m | 55.3 |
24 | Andreas Wellinger | GER | 16 | 120,0 m | 55.2 |
25 | Manuel Poppinger | AUT | 16 | 123,5 m | 54.8 |
26 | Jan Matura | CZE | 16 | 120,5 m | 54.2 |
27 | Kamil Stoch | POL | 16 | 123,5 m | 53.4 |
28 | Tilen Bartol | SLO | 16 | 123,5 m | 53.2 |
29 | Ville Larinto | FIN | 16 | 121,0 m | 53.1 |
30 | Andreas Stjernen | NOR | 16 | 119,0 m | 52.9 |
Domen Prevc | SLO | 16 | 117,0 m | 52.9 | |
32 | Denis Kornilov | RUS | 16 | 122,5 m | 52.6 |
33 | David Siegel | GER | 16 | 122,0 m | 52.2 |
34 | Anze Lanisek | SLO | 16 | 121,5 m | 51.6 |
35 | Halvor Egner Granerud | NOR | 16 | 121,0 m | 51.5 |
36 | Vincent Descombes Sevoie | FRA | 16 | 119,0 m | 50.6 |
Stephan Leyhe | GER | 16 | 122,0 m | 50.6 | |
38 | Lukas Hlava | CZE | 16 | 121,0 m | 50.5 |
Michael Neumayer | GER | 16 | 119,5 m | 50.5 | |
40 | Stefan Hula | POL | 16 | 120,0 m | 50.0 |
41 | Evgeniy Klimov | RUS | 16 | 119,0 m | 49.0 |
42 | Roman Koudelka | CZE | 16 | 115,5 m | 48.5 |
43 | Lauri Asikainen | FIN | 16 | 119,0 m | 47.2 |
44 | Anze Semenic | SLO | 16 | 116,0 m | 45.2 |
45 | Gregor Deschwanden | SUI | 16 | 116,5 m | 44.7 |
46 | Tim Fuchs | GER | 16 | 114,0 m | 44.4 |
47 | Shohei Tochimoto | JPN | 16 | 116,5 m | 44.3 |
48 | Paul Winter | GER | 16 | 112,0 m | 43.0 |
49 | Dawid Kubacki | POL | 16 | 116,0 m | 42.4 |
50 | Killian Peier | SUI | 16 | 115,0 m | 42.1 |
51 | Marinus Kraus | GER | 16 | 115,0 m | 42.0 |
52 | Mackenzie Boyd-Clowes | CAN | 16 | 114,0 m | 40.8 |
53 | Sebastian Colloredo | ITA | 16 | 113,5 m | 40.8 |
54 | Marat Zhaparov | KAZ | 16 | 114,0 m | 39.9 |
55 | Robert Kranjec | SLO | 16 | 112,5 m | 39.5 |
56 | Markus Eisenbichler | GER | 16 | 112,5 m | 39.3 |
57 | Karl Geiger | GER | 16 | 113,0 m | 38.9 |
58 | Ronan Lamy Chappuis | FRA | 16 | 112,5 m | 38.3 |
59 | Klemens Murańka | POL | 16 | 111,5 m | 38.2 |
60 | Michael Glasder | USA | 16 | 113,5 m | 38.0 |
61 | Harri Olli | FIN | 16 | 113,0 m | 35.7 |
62 | Luca Egloff | SUI | 16 | 106,0 m | 29.5 |
63 | Radik Zhaparov | KAZ | 16 | 110,0 m | 29.3 |
64 | Nicholas Alexander | USA | 16 | 106,0 m | 27.1 |
65 | Seou Choi | KOR | 16 | 106,0 m | 24.3 |
66 | Vladislav Boyarintsev | RUS | 16 | 103,0 m | 21.7 |
67 | Hyun-Ki Kim | KOR | 16 | 101,5, m | 20.1 |
68 | Martti Nomme | EST | 16 | 101,5 m | 18.8 |
69 | Vladimir Zografski | BUL | 16 | 98,0 m | 12.2 |
DNS | Noriaki Kasai | JPN | - | - | - |
Wyniki drugiego treningu:
zawodnik | kraj | belka | odległość | punkty | |
1 | Severin Freund | GER | 16 | 136,5 m | 82.1 |
2 | Peter Prevc | SLO | 16 | 136,0 m | 81.3 |
3 | Anders Fannemel | NOR | 17 | 136,0 m | 78.3 |
4 | Kenneth Gangnes | NOR | 16 | 132,5 m | 75.1 |
5 | Stephan Leyhe | GER | 18 | 133,5 m | 74.3 |
6 | Stefan Kraft | AUT | 17 | 134,0 m | 73.4 |
7 | Michael Hayboeck | AUT | 16 | 130,5 m | 72.1 |
8 | Domen Prevc | SLO | 17 | 133,0 m | 70.5 |
Simon Ammann | SUI | 16 | 132,0 m | 70.5 | |
10 | Richard Freitag | GER | 17 | 131,5 m | 70.0 |
11 | Johann Andre Forfang | NOR | 16 | 127,5 m | 69.4 |
12 | Andreas Stjernen | NOR | 17 | 130,0 m | 66.1 |
13 | Joachim Hauer | NOR | 18 | 132,0 m | 65.4 |
14 | Noriaki Kasai | JPN | 17 | 129,0 m | 64.3 |
15 | Robert Kranjec | SLO | 18 | 126,5 m | 63.8 |
16 | Dawid Kubacki | POL | 18 | 130,0 m | 62.5 |
17 | Denis Kornilov | RUS | 17 | 128,5 m | 62.1 |
Daiki Ito | JPN | 18 | 129,5 m | 62.1 | |
19 | Jakub Janda | CZE | 18 | 126,5 m | 61.8 |
20 | Andreas Wellinger | GER | 17 | 127,0 m | 61.5 |
21 | Kento Sakuyama | JPN | 18 | 127,0 m | 61.2 |
22 | Andreas Wank | GER | 18 | 127,0 m | 60.6 |
23 | Markus Eisenbichler | GER | 17 | 126,0 m | 60.5 |
24 | David Siegel | GER | 17 | 127,0 m | 60.3 |
25 | Manuel Fettner | AUT | 18 | 128,5 m | 59.8 |
26 | Anze Lanisek | SLO | 18 | 129,0 m | 59.4 |
Roman Koudelka | CZE | 17 | 126,0 m | 59.4 | |
28 | Gregor Schlierenzauer | AUT | 18 | 127,0 m | 59.2 |
29 | Stefan Hula | POL | 18 | 128,0 m | 58.9 |
30 | Daniel Andre Tande | NOR | 16 | 121,0 m | 58.2 |
31 | Gregor Deschwanden | SUI | 18 | 127,0 m | 57.8 |
32 | Ilmir Hazetdinov | RUS | 18 | 127,0 m | 57.7 |
33 | Taku Takeuchi | JPN | 18 | 127,0 m | 57.6 |
34 | Ronan Lamy Chappuis | FRA | 18 | 126,0 m | 57.5 |
35 | Manuel Poppinger | AUT | 18 | 123,0 m | 57.3 |
36 | Evgeniy Klimov | RUS | 18 | 126,0 m | 56.3 |
37 | Ville Larinto | FIN | 17 | 123,5 m | 56.0 |
38 | Junshiro Kobayashi | JPN | 17 | 119,5 m | 55.3 |
39 | Michael Neumayer | GER | 18 | 125,5 m | 55.2 |
40 | Pius Paschke | GER | 18 | 119,0 m | 54.5 |
41 | Kamil Stoch | POL | 18 | 124,5 m | 54.4 |
42 | Marinus Kraus | GER | 18 | 124,0 m | 53.7 |
43 | Maciej Kot | POL | 18 | 122,5 m | 53.5 |
Jan Matura | CZE | 18 | 122,0 m | 53.5 | |
45 | Tilen Bartol | SLO | 17 | 122,5 m | 52.4 |
46 | Jurij Tepes | SLO | 18 | 121,0 m | 51.0 |
47 | Lukas Hlava | CZE | 18 | 123,0 m | 50.9 |
48 | Vincent Descombes Sevoie | FRA | 18 | 120,5 m | 50.8 |
49 | Nicholas Alexander | USA | 17 | 117,0 m | 48.5 |
50 | Vladislav Boyarintsev | RUS | 17 | 118,5 m | 48.3 |
51 | Klemens Murańka | POL | 18 | 119,0 m | 48.1 |
52 | Vladimir Zografski | BUL | 18 | 120,0 m | 48.0 |
53 | Karl Geiger | GER | 18 | 118,0 m | 47.9 |
54 | Tim Fuchs | GER | 17 | 118,0 m | 45.8 |
55 | Paul Winter | GER | 17 | 118,0 m | 45.5 |
56 | Shohei Tochimoto | JPN | 17 | 117,0 m | 44.6 |
57 | Sebastian Colloredo | ITA | 18 | 117,5 m | 43.3 |
58 | Marat Zhaparov | KAZ | 17 | 112,5 m | 38.5 |
59 | Harri Olli | FIN | 17 | 109,0 m | 38.0 |
60 | Michael Glasder | USA | 17 | 114,5 m | 37.2 |
61 | Mackenzie Boyd-Clowes | CAN | 17 | 110,0 m | 34.4 |
62 | Anze Semenic | SLO | 17 | 105,5 m | 34.1 |
63 | Seou Choi | KOR | 17 | 108,5 m | 33.7 |
64 | Radik Zhaparov | KAZ | 17 | 111,0 m | 31.9 |
65 | Luca Egloff | SUI | 17 | 104,5 m | 31.3 |
66 | Halvor Egner Granerud | NOR | 17 | 103,0 m | 30.1 |
67 | Lauri Asikainen | FIN | 18 | 108,5 m | 29.9 |
68 | Kililian Peier | SUI | 17 | 101,0 m | 27.3 |
69 | Hyun-Ki Kim | KOR | 17 | 102,0 m | 27.2 |
70 | Martti Nomme | EST | 17 | 97,0 m | 18.4 |
informacja własna