Przedskoczkowie testowali Kulm, Goldberger: „Nowe tory są bezpieczniejsze”

'Kulm-Skiflugschanze' w Tauplitz, fot. Skiflug Weltcup Kulm / skifliegen.atPierwsze oficjalne skoki na Kulm-Skiflugschanze zostaną oddane w czwartek podczas treningów przed mistrzostwami świata w lotach, jednak już we wtorek pierwsze próby na przebudowanym austriackim „mamucie” oddali przedskoczkowie. W testach wziął udział także Andreas Goldberger. – Wszystkie renowacje są dobrze wykonane – ocenił.

 
Andreas Goldberger, fot. Julia Piątkowska
Andreas Goldberger, fot. Julia Piątkowska

Zanim na mamuciej skoczni w Tauplitz pojawią się zawodnicy rywalizujący w czempionacie, obiekt muszą przetestować przedskoczkowie. Dodajmy, że po przeprowadzonej w 2014 roku przebudowie, rozmiar skoczni został przesunięty z 200 na 225 metr. Po zawodach Pucharu Świata w 2015 r. uznano jednak, że parabola lotu skoczków tuż po wyjściu z progu nadal jest zbyt wysoka i latem przeprowadzono kolejną korektę rozbiegu i zeskoku.

Obiekt przetestowało dziś 20 przedskoczków. Wśród nich był 43-letni Andreas Goldberger, który co prawda zakończył bogatą oficjalną karierę, jednak nadal pojawia się na wielu skoczniach komentując wrażenia podczas lotu. Podczas testów na mamucie Kulm padał śnieg, jednak Austriak był pod wielkim wrażeniem przebudowanego obiektu.

Severin Freund, fot. Julia Piątkowska
Severin Freund, fot. Julia Piątkowska

– Pomimo śniegu tor na rozbiegu był perfekcyjnie przygotowany. Zjeżdża się po nim bardzo cicho, bez przeszkód, niczym na autostradzie. Nowe tory lodowe są dużym plusem dla większego bezpieczeństwa zawodników. Wszystkie renowacje są naprawdę dobrze wykonane – ocenił Goldberger.

O oczekiwaniach względem nadchodzących mistrzostw świata wypowiedział się także jeden z włodarzy obiektu, Hubert Neuper, niegdyś również znakomity skoczek. – Widzowie będą z pewnością oczekiwać pięknych, prawdziwych lotów narciarskich. Najważniejszą rzeczą jest to, aby podczas zawodów nikt nie został kontuzjowany. Liczymy też na piękną pogodę – przyznał.

Przypomnijmy, że podczas zeszłorocznych zawodów Pucharu Swiata w Tauplitz/Bad Mitterndorf najlepszy okazał się Severin Freund, drugi był Stefan Kraft, a trzeci Jurij Tepes. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był Piotr Żyła (8. miejsce). Podczas jednego z treningów rekord skoczni ustanowił wówczas Freund, który poszybował 237,5 metra. Drugi konkurs odwołano z powodu zbyt silnych podmuchów wiatru. Przypomnijmy, że dwa lata temu w Harrachovie, także z powodów atmosferycznych, o mistrzowskim tytule zdecydowały tylko dwie serie konkursowe. Jak będzie tym razem?

Pełny program MŚ Kulm 2016 i składy kadr są dostępne tutaj >>

 

źródło: skifliegen.at / informacja własna

 

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
Instagram