You are currently viewing Lahti: Kytoesaho mistrzem kraju na normalnej skoczni, wrócił Nieminen!

Lahti: Kytoesaho mistrzem kraju na normalnej skoczni, wrócił Nieminen!

Kytoesaho Niko fot.Tuija .Hankkila - Lahti: Kytoesaho mistrzem kraju na normalnej skoczni, wrócił Nieminen!Niespodziewanie mistrzem Finlandii na normalnej skoczni w Lahti został dziś 16-letni Niko Kytoesaho, który na podium wyprzedził o 22 lata starszego Janne Ahonena i Andreasa Alamommo, sprawcę kolejnej niespodzianki w czołowej trójce. Z dobrej strony pokazał się 40-letni Toni Nieminen, który po 12 latach wrócił do krajowej rywalizacji.

Ahonen Janne S.Piwowar 300x199 - Lahti: Kytoesaho mistrzem kraju na normalnej skoczni, wrócił Nieminen!
Janne Ahonen, fot. Stefan Piwowar

16-latek z rodzimego klubu zapewnił sobie triumf właściwie już w pierwszej serii, w której to poszybował 96,5  metra. W finale lądował aż 7 metrów bliżej, jednak nie przeszodziło mu to w uzyskaniu 3,5-punktowej przewagi nad starszym i dużo bardziej doświadczonym kolegą. 38-letni Janne Ahonen w swoich próbach nieznacznie przekraczał 90. metr - w otwierającej odsłonie zdołał uzyskać 92,5 metra, a w finale metr mniej, co przyniosło mu srebrny krążek. Z najniższego stopnia podium zajmowanego na półmetku spadł Jarkko Maeaettae, a strącił go z niego Andreas Alamommo po skokach na 90,0 oraz 91,5 metra. Tym samym 21-latek zajął pechowe, 4. miejsce, wypuszczając z rąk brązowy medal jedynie o 1.5 punktu.

Nieminen Toni fot.Tuija .Hankkila 300x200 - Lahti: Kytoesaho mistrzem kraju na normalnej skoczni, wrócił Nieminen!
Toni Nieminen, fot. Tuija Hankkila

Rozczarowaniem były z pewnością niższe lokaty Lauri Asikainena, który zajął 5. pozycję (89,5  / 90,0 metrów), oraz Harriego Olli, który znalazł się jeszcze 10 miejsc niżej (88,5 / 87,5 metra). Zaskoczył za to Toni Nieminen, który na powrót na skocznię czekał aż 12 lat! 40-latek uplasował się na 17. miejscu w stawce 39 startujących zawodników. Wprawdzie nie zdołał doskoczyć do 90. metra, jednak uzyskując 85,5 oraz 87,0 metrów potwierdził, że nie tylko Noriaki Kasai może skakać pomimo dojrzałego jak na skoczka narciarskiego wieku. Więcej o kulisach powrotu Nieminena na skocznię znajdziecie TUTAJ i TUTAJ

Wśród dominujących skoczków z Kraju Św. Mikołaja pojawili się też Estończycy. Najwyższe, 16. miejsce wywalczył Martti Nomme, osiągając 85,5 oraz 88,0 metrów.  Wystartował też mający polskie korzenie Paul Okas, jednak zakończył swój udział na jednej serii, zajmując 35. lokatę.