PK Brotterode: Kłusek zwycięża po raz pierwszy w karierze, finał odwołany!

Bartłomiej Kłusek, fot. Katarzyna Służewska

Bartłomiej Kłusek, choć nie lądował najdalej, zwyciężył w zawodach Pucharu Kontynentalnego w niemieckim Brotterode po skoku na 114. metr. Za jego plecami, z bardzo niewielką stratą, uplasowali się Austriak Daniel Huber i Niemiec Tim Heinrich. Reszta biało-czerwonych zaskoczyła pozytywnie – trzech znalazło się w pierwszej dziesiątce.

Daniel Huber, fot.Julia Piątkowska

Bartłomiej Kłusek odniósł dziś jeden z największych sukcesów w swojej karierze – po raz pierwszy w życiu znalazł się na czele stawki w zawodach Pucharu Kontynentalnego. Umiejętnie skorzystał ze sprzyjających warunków wietrznych panujących na obiekcie HS-117 i startując z obniżonej, 5. pozycji najazdowej, wylądował na 114. metrze. O zwycięstwie mogli myśleć na pewno drugi Daniel Huber i trzeci Tim Heinrich, którzy choć poszybowali dalej od  Polaka (115,5 oraz 116,5 metra z wyższej, 6. platformy), to jednak tracili do niego odpowiednio 0.5 i 3.7 punktu. Musieli obejść się smakiem sukcesu, bowiem z powodu niekorzystnych warunków zdecydowano się odwołać finałową rundę. Dla Bartka Kłuska było to czwarte podium w dotychczasowej karierze, a triumf pozwolił mu już dziś wywalczyć dla polskich skoczków siódme miejsce na ostatni period Pucharu Świata.

Krzysztof Miętus, fot. Stefan Piwowar

Na anulowaniu drugiej kolejki stracił też Austriak Clemens Aigner, który z pewnością liczył na miejsce w czołowej trójce – po skoku na 108 metrów  znajdował się na 4. lokacie i ostatecznie stracił do trzeciego Heinricha 2.4 punktu. Dalej o 6 metrów od Austriaka poszybował Krzysztof Miętus, bezpośrednio wyprzedzając szóstego Klemensa Murańkę (115,0 metrów). Za duetem biało-czerwonych uplasowali się ex aequo na siódmym miejscu Pius Paschke i Cestmir Kozisek. Niemiec zdołał osiągnąć 104, a Czech 106,5 metra. Dziewiąte miejsce wywalczył Joacim Oedegaard Bjoereng, który podparł skok na 123,5 metra – gdyby udało mu się ustać, wyrównałby rekord obiektu należący od 2005 roku do Koreańczyka Seou Choia. Dziesiątkę uzupełnił Krzysztof Biegun, skacząc 105 metrów.

Aleksander Zniszczoł, fot. Julia Piątkowska

Punkty do klasyfikacji generalnej zdobył dziś jeszcze podopieczny Kruczka, Aleksander Zniszczoł, plasując się na 17. lokacie. Powtórzył tym samym swój rezultat z drugiego konkursu zawodów drugiej ligi w japońskim Sapporo. Niestety, zupełnie zawiódł Adam Ruda, lądując na 62. metrze i zajmując ostatnią, 48. lokatę.

Zmagania znacznie utrudniał dziś zbyt silny wiatr – Joacim Oedegaard Bjoereng oddał swój rekordowy skok przy podmuchach pod narty wynoszących 4,37 metra na sekundę (!), za co odjęto mu 31.9 punktu. Bardzo sprzyjające warunki mieli też Polacy – Klemens Murańka (3,65 m/s / -26,6), Krzysztof Miętus (3 m/s / -21,9) i Aleksander Zniszczoł (3,93 m/s / -28,6).