Znamy kryteria kwalifikacji na igrzyska olimpijskie w PyeongChang

Logo Zimowych Igrzysk Olimpijskich PyeongChang 2018Międzynarodowy Komitet Olimpijski ogłosił warunki, jakie muszą spełnić zawodnicy, którzy chcą wystąpić podczas zimowych igrzysk olimpijskich, które w dniach 9-25 lutego 2018 roku zostaną rozegrane w koreańskim PyeongChang. Wiemy też, ilu zawodników powalczy o złote medale jednej z najważniejszych imprez sportowych.

 
Kamil Stoch - dwukrotny złoty medalista ZIO w Soczi, fot. Bartosz Leja
Kamil Stoch – dwukrotny złoty medalista ZIO w Soczi, fot. Bartosz Leja

Podczas XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w PeyongChang (9-25 lutego 2018 r.) na skoczni normalnej kompleksu Alpensia Jumping Park (K-98 / HS-109) w indywidualnych zmaganiach po raz drugi w historii rywalizować będą panie. Mężczyźni o tytuł mistrza olimpijskiego poza mniejszym obiektem powalczą także na skoczni dużej (K-125 / HS-140), zarówno w konkursie indywidualnym, jak i drużynowym.

W zmaganiach w kategorii skoków narciarskich wystąpi łącznie 100 zawodników. Na starcie stanie 65 mężczyzn oraz 35 kobiet, którzy wypełnią kryteria kwalifikacji ogłoszone przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. W konkursach może wystąpić po 4 przedstawicieli każdego kraju.

Mistrzyni olimpijska Carina Vogt, fot. Julia Piątkowska
Mistrzyni olimpijska Carina Vogt, fot. Julia Piątkowska

Jakie wymagania muszą spełnić zawodnicy i zawodniczki, aby dostać prawo wyjazdu na koreańską imprezę, która odbędzie się w 2018 roku? Wszyscy sportowcy muszą spełniać postanowienia Karty Olimpijskiej oraz muszą być urodzeni przed 1 stycznia 2002 roku. Ponadto każdy uczestnik olimpijskiej rywalizacji musi zrealizować wymagania medyczne zgodne z art. 221 Międzynarodowych Zasad Zawodów Narciarskich (ICR), który mówi o opiece medycznej, badaniach oraz dopingu.

'Alpensia Jumping Resort' w PyeongChang, fot. skisprungschanzen.com
‚Alpensia Jumping Resort’ w PyeongChang, fot. skisprungschanzen.com

Zgodnie z przedstawionym dokumentem krajowe federacje narciarskie mogą nominować do startu zawodników, którzy w swojej karierze zgromadzili przynajmniej 1 punkt w zawodach Pucharu Świata bądź też w cyklu Letniej Grand Prix lub co najmniej 1 punkt w Pucharze Kontynentalnym w okresie kwalifikacyjnym, który potrwa od lipca 2016 roku do 21 stycznia 2018 roku.

Przypomnijmy, że w koreańskim PyeongChang dwóch złotych medali zdobytych w rywalizacji indywidualnej bronić będzie Kamil Stoch. O powtórzenie drużynowego sukcesu z Soczi postarają się z kolei Niemcy. W zmaganiach kobiet mistrzostwo rywalki będą starały się wyrwać z rąk Cariny Vogt.

 

źródło: fis-ski.com

 

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
Instagram