Gregor Schlierenzauer, fot. Julia PiątkowskaKompleks skoczni w norweskim Oslo Midtstuen w ostatnich dniach zamienił się w wielkie centrum treningowe dla najmłodszych norweskich talentów. W czasie zgrupowania, które potrwa tam do piątku, ponad 200 skoczkiniom i skoczkom rad udzielają zarówno norwescy trenerzy i skoczkowie, jak i austriacka gwiazda – Gregor Schlierenzauer.

 
Skocznie na wzgórzu Holmenkollen w Oslo, fot. GAD / CC BY-SA 4.0
Skocznie na wzgórzu Holmenkollen w Oslo, fot. GAD / CC BY-SA 4.0

Na wzgórzu na którym usytuowane są obiekty Midtstuen, od poniedziałku trwają intensywne zajęcia najmłodszych norweskich skoczkiń i skoczków, niejednokrotnie stawiających pierwsze odważne kroki w tej dyscyplinie sportu. W czasie treningów funkcję szkoleniowców przejęli także zawodnicy i zawodniczki kadr narodowych z kraju Wikingów – w tym gronie znaleźli się m.in. Anders Fannemel, Tom Hilde, Line Jahr i Halvor Egner Granerud. Jako bardziej doświadczeni sportowcy, doradzają oni młodszym kolegom i dzielą się doświadczeniami z narciarskich aren. Dzieci i młodzież mają okazję do ćwiczeń związanych z równowagą, siłą oraz gimnastyką, a także możliwość oddania treningowych skoków na obiektach Midtstulia rekruttanlegg (K-10, K-20, K-40, K-60). Norweskich kadrowiczów wspierają również specjaliści ze Słowenii i Stanów Zjednoczonych. Dodajmy, że w zgrupowaniu bierze także udział niewielka grupa młodych szwedzkich skoczków.

Anders Fannemel, fot. Julia Piątkowska
Anders Fannemel, fot. Julia Piątkowska

Gościem specjalnym czwartej edycji „Konica Minolta Storsamling” jest znakomity austriacki skoczek, Gregor Schlierenzauer, który aktualnie powraca do pełni sił po kontuzji i operacji kolana. Popularny „Schlieri” tradycyjnie wzbudza wśród młodych zawodników spory entuzjazm. – Tym razem jeden z najlepszych skoczków spędza czas, aby podzielić się swoimi doświadczeniami i wiedzą z norweskim skoczkami w każdym wieku. To coś wielkiego. To, że wybrał właśnie nas mówi wiele o nim samym, jak i o norweskim sporcie. Przyjmujemy Gregora z szacunkiem, pokorą i radością. Nie możemy się doczekać, aby usłyszeć o niezapomnianych chwilach w jego karierze – powiedział jeszcze przed spotkaniem dyrektor sportowy norweskich skoków, Clas Brede Braathen.

Tom Hilde, fot. Bartosz Leja
Tom Hilde, fot. Bartosz Leja

Schlierenzauer wydaje się znakomitym doradcą z jeszcze jednego powodu – to właśnie on jest oficjalnym rekordzistą skoczni Midtstubakken HS-106 w Oslo. Podczas mistrzostw świata w 2011 roku poszybował tam 110 metrów. Sam zainteresowany o podróży na północ Europy, 2 dni temu na swoim oficjalnym profilu w serwisie Instagram napisał: – Tydzień w Norwegii, moim drugim domu.

Z całego przedsięwzięcia w Oslo bardzo zadowolony jest także główny jego sponsor, firma Konica Minolta. – To dla wielu młodych talentów ekscytujące dni. Jesteśmy zachwyceni, że po raz kolejny jesteśmy częścią tej unikalnej mieszanki zabawy i sportu, a także spotkań pomiędzy początkującymi, a elitą skoków – powiedział dyrektor marketingu firmy, Rolf Gunnar Solhaug.

Filmy i zdjęcia promujące całe wydarzenia znajdziecie na oficjalnym profilu norweskich skoków narciarskich na Facebooku >>>

W trakcie trwania obozu treningowego, na Midtstubakken został także rozegrany nietypowy konkurs o tytuł króla i królowej skoczni. W swoich kategoriach triumfy święcili: Anders Fannemel i Robert Johansson (ex aequo) oraz Silje Opseth. O tych zawodach już wkrótce przeczytacie więcej na SkokiPolska.pl.

 

 

 

 

źródło: skiforbundet.no / Facebook.com

 

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
Instagram