You are currently viewing Velka Cena: Kozisek i Blazkova zwyciężają w Lomnicach nad Popelkou

Velka Cena: Kozisek i Blazkova zwyciężają w Lomnicach nad Popelkou

kozisek cestmir s.piwowar - Velka Cena: Kozisek i Blazkova zwyciężają w Lomnicach nad PopelkouW miniony weekend reprezentanci naszych południowych sąsiadów rywalizowali w corocznych zawodach „Velka Cena„. Areną zmagań była średnia skocznia (K-70 / HS-77) w Lomnicach nad Popelkou. Wśród startujących w Czechach zawodników znalazł się także jeden reprezentant biało-czerwonych, który uplasował się tuż za podium.

Triumf Koziska, Polak tuż za podium

Lomnice.nad .Popelkou fot.Danni .Maiwald 300x200 - Velka Cena: Kozisek i Blazkova zwyciężają w Lomnicach nad Popelkou
Kompleks skoczni w czeskich Lomnicach nad Popelkou, fot. Danni Maiwaldova

W niedzielnych zmaganiach wzięło udział 43 skoczków. Wśród zgłoszonych zabrakło najlepszych czeskich zawodników kadry narodowej, którzy przygotowują się do nadchodzących startów w konkursach rangi FIS – w Kuopio i Hakubie.

Pod nieobecność czeskiej czołówki, faworytem do zwycięstwa był reprezentant miejscowego klubu, Cestmir Kozisek. 25-latek w swoim pierwszym skoku osiągnął 77,5 metra, zdecydowanie wyprzedzając rywali. W finałowej serii Czech lądował na 74. metrze i z notą 258,8 punktu mógł cieszyć się ze zwycięstwa. Drugie miejsce zajął Filip Sakala, który dwukrotnie osiągnął granicę 73. metrów. Skoczek z Frenstatu stracił do zwycięzcy 15,6 punktu. Podium uzupełnił Benedikt Holub (70,5 / 64,5 m; 218,0 pkt). Jedyny w stawce reprezentant biało-czerwonych (trenujący także kombinację norweską) Krystian Gryczuk, zajął 4. miejsce skacząc 64,5 oraz 69,5 metra. Piąty był David Bartos, a szósty Davis Jirotka.

Pewna wygrana Blazkovej

Blazkova Barbora Frenstat.2014 fot.Julia .Piatkowska 300x199 - Velka Cena: Kozisek i Blazkova zwyciężają w Lomnicach nad Popelkou
Barbora Blazkova, fot. Julia Piątkowska

Bezapelacyjną triumfatorką w konkursie pań okazała się Barbora Blazkova. 18-latka już w pierwszej serii, skokiem na odległość 68 metrów bardzo wysoko postawiła poprzeczkę swoim rywalkom. W finałowej rundzie osiągnęła 65 metrów i zwyciężyła z notą 214,1 punktu. Drugie miejsce zajęła Zdena Pesatova, której próby wynosiły 64 oraz 63,5 metra (199,0 pkt). Konkurs na trzeciej pozycji zakończyła Jana Markotova skacząc 61,5 i 62,5 metra (191,3 pkt). Czołową szóstkę uzupełniły: Marta Krepelkova, Veronika Ptackova i Karolina Indrackova.

Czescy juniorzy

Najmłodsi zawodnicy rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych. Wśród skoczków z rocznika 2001-2002 najlepszy okazał się Radek Selcer (73,0 / 72,5 m; 237,1 pkt). Miejsca na drugim i trzecim stopniu  podium zajęli odpowiednio: Frantisek Lejsek (74,0 / 65,5 m; 224,4 pkt) i Petr Sablatura (73,5 / 63,0 m; 219,8 pkt).

W grupie skoczków urodzonych w 2003 roku i młodszych na pierwszej pozycji sklasyfikowany został Petr Vaverka (64,0 / 66,0 m; 208,5 pkt). Najlepszą trójkę uzupełnili: Jiri Konvalinka (65,0 / 61,5 m; 196,3 pkt) i Radim Sudek (56,0 / 55,0 m; 153,7 pkt).