Po ponad miesięcznej przerwie skoczkowi powracają do walki w zawodach narciarskiej „trzeciej ligi”, czyli cyklu FIS Cup. Po lipcowych konkursach w Szczyrku, tym razem areną zmagań będzie duży obiekt Puijo (HS-127) w fińskim Kuopio. W międzynarodowej stawce startującej na północy Europy będzie także sześciu reprezentantów Polski.
W dotychczasowych konkursach FIS Cup 2016/2017 najlepiej radzili sobie reprezentanci Włoch, którzy wygrali trzy z czterech rozegranych konkursów (dwa triumfy Davide Bresadoli, jeden Sebastiana Colloredo). Inauguracyjne zmagania w Villach padły z kolei łupem Japończyka, Yukena Iwasy. W klasyfikacji generalnej na czele plasuje się właśnie Bresadola (245 pkt), przed Colloredo i Iwasą (obaj po 180 pkt). Najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem Polski jest Krzysztof Miętus (94 pkt / 6. miejsce), który do tej pory jest jedynym biało-czerwonym, który wskoczył na podium (był drugi w Szczyrku).
Pełna klasyfikacja generalna i terminarz FIS Cup 2016/2017 >>>
Program zawodów:
- 18 sierpnia 2016 r. (czwartek):
- 08:00 – odprawa techniczna
- 09:30 – oficjalny trening
- 16:00 – seria próbna
- 17:15 – konkurs indywidualny
- 19 sierpnia 2016 r. (piątek):
- 16:00 – seria próbna
- 17:15 – konkurs indywidualny
Wyniki wszystkich serii będą dostępne na bieżąco na SkokiPolska.pl.
Pierwsze zawody FIS Cup w fińskim Kuopio odbyły się w 2012 roku. W pierwszym zeszłorocznym konkursie zwycięstwo wywalczył Andraz Pograjc, drugi był Florian Altenburger, a trzeci Ernest Prislic. W drugim dniu zmagań na podium ponownie znaleźli się Altenburger (1. miejsce) i Prislic (3. miejsce), a przedzielił ich nasz reprezentant, Adam Ruda.
Pełne wyniki 1. konkursu FIS Cup Kuopio 2015 >>>
Pełne wyniki 2. konkursu FIS Cup Kuopio 2015 >>>
Letnim rekordzistą dużej skoczni Puijo (K-120 / HS-127) w Kuopio jest Fin Harri Olli, który podczas jednego z krajowych konkursów w 2009 roku poszybował tam 135 metrów.
Lista startowa czwartkowego konkursu:
BIB | zawodnik | kraj |
1 | Jonne Vetelainen | FIN |
2 | Juha Miettinen | FIN |
3 | Antti Aalto | FIN |
4 | Kalle Heikkinen | FIN |
5 | Ville Korhonen | FIN |
6 | Wili Loukasmaeki | FIN |
7 | Niko Loeytaeinen | FIN |
8 | Markus Virrantalo | FIN |
9 | Anselmi Ilola | FIN |
10 | Mico Ahonen | FIN |
11 | Muhammed Ali Bedir | TUR |
12 | Vadim Shishkin | RUS |
13 | Ivan Lanin | RUS |
14 | Jarl Magnus Riiber | NOR |
15 | Jonas-Sloth Sandell | NOR |
16 | Muhammet Irfan Cintimar | TUR |
17 | Casey Larson | USA |
18 | Sergey Tkachenko | KAZ |
19 | Kenno Ruukel | EST |
20 | A J Brown | USA |
21 | Alexey Romashov | RUS |
22 | Fatih Arda Ipcioglu | TUR |
23 | Lars Antonissen | NED |
24 | Aleksandr Bazhenov | RUS |
25 | Sandro Hauswirth | SUI |
26 | Andrew Urlaub | USA |
27 | Artur Sultangulov | RUS |
28 | Cedrik Weigel | GER |
29 | Hunter Gibson | USA |
30 | Fedor Chizhov | RUS |
31 | Constantin Schmid | GER |
32 | Martti Nomme | EST |
33 | Olli Muotka | FIN |
34 | Tobias Birchler | SUI |
35 | Janne Korhonen | FIN |
36 | Ayberk Demir | TUR |
37 | Konstantin Sokolenko | KAZ |
38 | Joshua Maurer | CAN |
39 | Damian Lasota | CZE |
40 | Vitaliy Kalinichenko | UKR |
41 | Sigurd Nymoen Soeberg | NOR |
42 | Christian Ingebrigtsen | NOR |
43 | Erkin Allamuratov | RUS |
44 | Stepan Pasichnyk | UKR |
45 | Roman Nogin | KAZ |
46 | Nathaniel Mah | CAN |
47 | Elias Vaenskae | FIN |
48 | Mikhail Nazarov | RUS |
49 | Marat Zhaparov | KAZ |
50 | Masamitsu Ito | JPN |
51 | Pascal Kaelin | SUI |
52 | Riku Taehkaevuori | FIN |
53 | Juho Ojala | FIN |
54 | Sergey Pyzhov | RUS |
55 | Sabirzhan Muminov | KAZ |
56 | Are Sumstad | NOR |
57 | Soo-Hyeon Yim | KOR |
58 | Trevor Edlund | USA |
59 | Tim Fuchs | GER |
60 | Keiichi Sato | JPN |
61 | Henri Kavilo | FIN |
62 | Yevhen Marusyak | UKR |
63 | Ben Kaiser | USA |
64 | Matias Braathen | NOR |
65 | Dominik Peter | SUI |
66 | Nicholas Mattoon | USA |
67 | Artti Aigro | EST |
68 | Kiril Kotik | RUS |
69 | Kevin Maltsev | EST |
70 | Zeno di Lenardo | ITA |
71 | Felix Hoffmann | GER |
72 | Johannes Schubert | GER |
73 | Frans Taehkaevuori | FIN |
74 | Bartosz Czyż | POL |
75 | Andreas Schuler | SUI |
76 | Adrian Sell | GER |
77 | Bartłomiej Kłusek | POL |
78 | Eetu Nousiainen | FIN |
79 | Gabriel Karlen | SUI |
80 | Przemysław Kantyka | POL |
81 | Daniele Varesco | ITA |
82 | Daniel Huber | AUT |
83 | Maximilian Steiner | AUT |
84 | Jonathan Siegel | GER |
85 | Andreas Alamommo | FIN |
86 | Aleksander Zniszczoł | POL |
87 | Jan Ziobro | POL |
88 | Niko Kytoesaho | FIN |
89 | Alex Insam | ITA |
90 | Krzysztof Miętus | POL |
91 | Janni Reisenauer | AUT |
92 | Sebastian Colloredo | ITA |
93 | Yuken Iwasa | JPN |
94 | Davide Bresadola | ITA |
Składy kadr:
- Austria: Daniel Huber, Maximilian Steiner, Janni Reisenauer
- Czechy: Damian Lasota
- Estonia: Kenno Ruukel, Martti Nomme, Kevin Maltsev, Artti Aigro
- Finlandia: Jonne Vetelainen, Juha Miettinen, Antti Aalto, Kalle Heikkinen, Ville Korhonen, Wili Loukasmaeki, Niko Loeytaeinen, Markus Virrantalo, Anselmi Ilola, Mico Ahonen, Olli Muotka, Janne Korhonen, Elias Vaenskae, Frans Taehkaevuori, Riku Taehkaevuori, Juho Ojala, Henri Kavilo, Eetu Nousiainen, Andreas Alamommo, Niko Kytoesaho
- Holandia: Lars Antonissen
- Kanada: Joshua Maurer, Nathaniel Mah
- Japonia: Masamitsu Ito, Keiichi Sato, Yuken Iwasa
- Kazachstan: Sergey Tkachenko, Konstantin Sokolenko, Marat Zhaparov, Roman Nogin, Sabirzhn Muminov
- Korea Południowa: Soo-Hyeon Yim
- Niemcy: Cedrik Weigel, Constantin Schmid, Tim Fuchs, Felix Hoffmann, Johannes Schubert, Adrian Sell, Jonathan Siegel
- Norwegia: Jonas-Sloth Sandell, Jarl Magnus Riiber, Christian Ingebrigtsen, Sigurg Nymoen Soeberg, Are Sumstad, Matias Braathen
- Polska: Bartosz Czyż, Przemysław Kantyka, Jan Ziobro, Aleksander Zniszczoł, Bartłomiej Kłusek, Krzysztof Miętus
- Rosja: Vadim Shishkin, Alexey Romashov, Ivan Lanin, Aleksandr Bazhenov, Fedor Chizhov, Artur Sultangulov, Erkin Allamuratov, Mikhail Nazarov, Sergey Pyzhov, Kiril Kotik
- Stany Zjednoczone: Casey Larson, A J Brown, Andrew Urlaub, Hunter Gibson, Trevor Edlund, Ben Kaiser, Nicholas Mattoon
- Szwajcaria: Sandro Hauswirth, Tobias Birchler, Pascal Kaelin, Dominik Peter, Gabriel Karlen, Andreas Schuler
- Turcja: Muhammed Ali Bedir, Muhammet Irfan Cintimar, Fatih Arda Ipcioglu, Ayberk Demir
- Ukraina: Vitaliy Kalinichenko, Stepan Pasichnyk, Yevhen Marusyak
- Włochy: Zeno di Lenardo, Daniele Varesco, Alex Insam, Sebastian Colloredo, Davide Bresadola
informacja własna