Doświadczony reprezentant Słowenii, Robert Kranjec, oddał najlepsze skoki podczas obu oficjalnych serii treningowych na skoczni Śnieżynka w Czajkowskim. 35-latek wyrasta zatem na głównego faworyta jutrzejszego konkursu FIS Grand Prix. Bardzo przeciętnie w Rosji prezentują się póki co Polacy - najlepszy wśród biało-czerwonych skok oddał Stefan Hula.
1. trening
W pierwszej rundzie do uplasowania się na czele stawki Robertowi Kranjcowi wystarczyła 130-metrowa odległość. Dodajmy, że Słoweniec jako jeden z nielicznych oddał swoją próbę przy wietrze wiejącym z tyłu skoczni. Na drugiej pozycji uplasował się reprezentant Czech, Tomas Vancura (129,0 m), a trzeci był Japończyk Taku Takeuchi (128,0 m). Czołową szóstkę uzupełnili dwa Słoweńcy - Nejc Dezman (128,0 m) i Anze Semenic (124,0 m) oraz Czech Lukas Hlava (127,0 m), który przedzielił podopiecznych trenera Gorana Janusa.
Żaden z polskich skoczków w pierwszej serii treningowej nie zdołał przekroczyć choćby 120 metra dużego obiektu w Czajkowskim. Andrzej Stękała był 25. (119,0 m), Stefan Hula 31. (118,5 m), a Jakub Wolny 33. (117,5 m).
2. trening
W drugim treningu swoją dominację potwierdził Robert Kranjec, który poszybował aż 137 metrów, czyli zaledwie pół metra od oficjalnego letniego rekordu skoczni. Na drugiej lokacie znalazł się włoski podopieczny trenera Łukasza Kruczka - Davide Bresadola (135,5 m), a trzecim miejscem wysoką formę potwierdził młody Czech, Tomas Vancura (136,5 m). W ścisłej czołówce zameldowali się także: Taku Takeuchi (134,0 m), Roman Trofimov (133,0 m) i Anze Semenic (133,0 m).
Tym razem najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem naszego kraju okazał się doświadczony Stefan Hula, któremu 131-metrowa odległość dała 12. lokatę. Andrzej Stękała był 23. (127,5 m), a Jakub Wolny 27. (127,5 m).
Początek jutrzejszego konkursu już o godz. 12:00. Poprzedzi go seria próbna (od godz. 11:00).
Pełne wyniki pierwszego treningu:
zawodnik | kraj | belka | skok I | punkty | |
1 | Robert Kranjec | SLO | 13 | 130,0 m | 77.1 |
2 | Tomas Vancura | CZE | 13 | 129,0 m | 73.9 |
3 | Taku Takeuchi | JPN | 13 | 128,0 m | 71.9 |
4 | Nejc Dezman | SLO | 13 | 128,0 m | 70.3 |
5 | Lukas Hlava | CZE | 13 | 127,0 m | 69.6 |
6 | Anze Semenic | SLO | 13 | 124,0 m | 65.4 |
7 | Roman Trofimov | RUS | 13 | 124,0 m | 63.6 |
8 | Davide Bresadola | ITA | 13 | 124,5 m | 62.9 |
9 | Dimitry Vassiliev | RUS | 13 | 123,5 m | 62.7 |
10 | Evgeniy Klimov | RUS | 13 | 125,5 m | 62.6 |
11 | Alexander Sardyko | RUS | 15 | 130,5 m | 62.2 |
12 | Vojtech Stursa | CZE | 13 | 124,5 m | 62.1 |
13 | Sebastian Colloredo | ITA | 13 | 124,5 m | 61.8 |
14 | Jaka Hvala | SLO | 13 | 122,5 m | 60.9 |
15 | Andreas Kofler | AUT | 13 | 123,0 m | 60.7 |
16 | Denis Kornilov | RUS | 13 | 121,5 m | 60.4 |
17 | Florian Altenburger | AUT | 13 | 123,0 m | 60.2 |
18 | Vladislav Boyarintsev | RUS | 15 | 130,5 m | 59.7 |
19 | Ilmir Hazetdinov | RUS | 13 | 126,5 m | 59.3 |
20 | Markus Schiffner | AUT | 13 | 121,0 m | 58.4 |
21 | Anze Lanisek | SLO | 13 | 123,5 m | 58.0 |
22 | Karl Geiger | GER | 13 | 120,0 m | 57.7 |
23 | Jan Matura | CZE | 13 | 121,0 m | 55.4 |
24 | Junshiro Kobayashi | JPN | 13 | 119,5 m | 54.4 |
25 | Andrzej Stękała | POL | 13 | 119,0 m | 53.8 |
26 | Aleksandr Bazhenov | RUS | 13 | 123,0 m | 53.5 |
27 | Jarkko Maeaettae | FIN | 13 | 116,5 m | 52.7 |
28 | Killian Peier | SUI | 13 | 118,0 m | 52.6 |
Yumu Harada | JPN | 13 | 120,0 m | 52.6 | |
30 | Kento Sakuyama | JPN | 13 | 118,5 m | 52.2 |
31 | Stefan Hula | POL | 13 | 118,5 m | 52.0 |
32 | Clemens Aigner | AUT | 13 | 117,0 m | 51.4 |
33 | Jakub Wolny | POL | 13 | 117,5 m | 51.1 |
34 | Cestmir Kozisek | CZE | 13 | 120,0 m | 50.8 |
35 | Ernest Prislic | SLO | 13 | 119,5 m | 50.3 |
36 | Philipp Aschenwald | AUT | 13 | 112,5 m | 49.8 |
37 | Pius Paschke | GER | 13 | 117,5 m | 46.2 |
38 | Jernej Damjan | SLO | 13 | 115,0 m | 45.8 |
39 | Mikhail Maksimochkin | RUS | 13 | 113,0 m | 43.0 |
40 | Kenshiro Ito | JPN | 13 | 113,0 m | 40.7 |
41 | Vadim Shishkin | RUS | 15 | 119,0 m | 40.2 |
42 | Shohei Tochimoto | JPN | 13 | 113,5 m | 39.7 |
43 | Hyun-Ki Kim | KOR | 13 | 113,0 m | 38.9 |
44 | Marat Zhaparov | KAZ | 13 | 112,5 m | 36.8 |
45 | Elias Tollinger | AUT | 13 | 111,0 m | 36.5 |
46 | Sabirzhan Muminov | KAZ | 13 | 105,0 m | 25.3 |
47 | Andreas Alamommo | FIN | 13 | 102,5 m | 23.9 |
DNS | Heung-Chul Choi | KOR | - | - | - |
Pełne wyniki drugiego treningu:
zawodnik | kraj | belka | skok II | punkty | |
1 | Robert Kranjec | SLO | 18 | 137,0 m | 74.3 |
2 | Davide Bresadola | ITA | 18 | 135,5 m | 72.0 |
3 | Tomas Vancura | CZE | 18 | 136,5 m | 71.9 |
4 | Taku Takeuchi | JPN | 18 | 134,0 m | 70.4 |
5 | Roman Trofimov | RUS | 18 | 133,0 m | 68.5 |
6 | Anze Semenic | SLO | 18 | 133,0 m | 68.2 |
7 | Vladislav Boyarintsev | RUS | 16 | 129,0 m | 68.0 |
8 | Junshiro Kobayashi | JPN | 18 | 133,5 m | 66.5 |
9 | Jaka Hvala | SLO | 18 | 133,0 m | 66.3 |
10 | Markus Schiffner | AUT | 18 | 131,5 m | 65.0 |
11 | Florian Altenburger | AUT | 18 | 129,0 m | 64.6 |
12 | Denis Kornilov | RUS | 18 | 131,5 m | 64.0 |
13 | Stefan Hula | POL | 18 | 131,0 m | 64.0 |
14 | Nejc Dezman | SLO | 18 | 132,5 m | 63.3 |
15 | Philipp Aschenwald | AUT | 18 | 129,5 m | 62.9 |
16 | Lukas Hlava | CZE | 18 | 130,0 m | 61.5 |
17 | Andreas Kofler | AUT | 18 | 131,0 m | 61.4 |
18 | Jarkko Maeaettae | FIN | 18 | 130,0 m | 61.0 |
Vojtech Stursa | CZE | 18 | 129,0 m | 61.0 | |
20 | Dimitry Vassiliev | RUS | 16 | 125,0 m | 60.6 |
21 | Clemens Aigner | AUT | 18 | 129,0 m | 60.1 |
22 | Killian Peier | SUI | 18 | 129,0 m | 59.6 |
23 | Andrzej Stękała | POL | 18 | 127,5 m | 58.5 |
24 | Pius Paschke | GER | 16 | 122,5 m | 58.2 |
25 | Jan Matura | CZE | 18 | 126,5 m | 57.3 |
26 | Karl Geiger | GER | 18 | 127,5 m | 56.5 |
27 | Jakub Wolny | POL | 18 | 127,5 m | 56.4 |
28 | Kento Sakuyama | JPN | 18 | 127,5 m | 56.2 |
29 | Anze Lanisek | SLO | 18 | 125,5 m | 56.0 |
30 | Aleksandr Bazhenov | RUS | 16 | 121,5 m | 54.0 |
31 | Ilmir Hazetdinov | RUS | 16 | 120,0 m | 53.6 |
32 | Kenshiro Ito | JPN | 18 | 124,5 m | 52.9 |
33 | Sebastian Colloredo | ITA | 18 | 123,5 m | 52.5 |
34 | Yumu Harada | JPN | 18 | 124,5 m | 52.2 |
35 | Jernej Damjan | SLO | 16 | 118,0 m | 51.4 |
36 | Vadim Shishkin | RUS | 16 | 120,0 m | 50.9 |
37 | Evgeniy Klimov | RUS | 18 | 124,5 m | 50.6 |
38 | Mikhail Maksmochkin | RUS | 16 | 118,0 m | 49.4 |
39 | Alexander Sardyko | RUS | 16 | 120,0 m | 49.1 |
40 | Marat Zhaparov | KAZ | 16 | 118,5 m | 48.6 |
41 | Ernest Prislic | SLO | 16 | 117,0 m | 47.8 |
42 | Cestmir Kozisek | CZE | 16 | 118,0 m | 46.9 |
43 | Andreas Alamommo | FIN | 18 | 122,0 m | 46.0 |
44 | Shohei Tochimoto | JPN | 16 | 114,5 m | 44.5 |
45 | Elias Tollinger | AUT | 16 | 113,5 m | 43.4 |
46 | Hyun-Ki Kim | KOR | 16 | 113,5 m | 40.5 |
47 | Sabirzhan Muminov | KAZ | 18 | 113,0 m | 32.0 |
DNS | Heung-Chul Choi | KOR | - | - | - |
informacja własna