Freund w składzie Niemców na finał LGP: „Mój stan zdrowia jest bardzo dobry”

Severin Freund, fot. Julia PiątkowskaLider niemieckiej kadry skoczków narciarskich, Severin Freund, niemal całe lato spędził na rehabilitacji wymuszonej operacją stawu biodrowego, którą przeszedł jeszcze w kwietniu. Wydawało się, że starty na igelicie 28-latek ma z głowy, jednak okazuje się, że powrót do międzynarodowej rywalizacji zaliczy już w Hinzenbach i Klingenthal.

 

Freund wraca, jednak nie ma sporych oczekiwań

Powodem problemów Niemca z biodrem był przede wszystkim upadek podczas styczniowych zawodów Turnieju Czterech Skoczni w Innsbrucku. Co prawda Freund do końca sezonu brał udział w konkursach Pucharu Świata, jednak jego rezultaty pozostawiały nieco do życzenia i były poniżej oczekiwań zarówno kibiców, jak i samego skoczka. Okazało się, że będzie potrzebna operacja i kilkumiesięczna rehabilitacja.

Severin Freund, fot. Julia Piątkowska
Severin Freund, fot. Julia Piątkowska

Na skocznię zawodnik z Waldkirchen powrócił w sierpniu, pod czujnym okiem trenera kadry, Wernera Schustera. Sytuacja zdrowotna Freunda okazała się na tyle dobra, że lekarze dali mu zielone światło na start w finałowych konkursach z cyklu FIS Grand Prix, które odbędą się w austriackim Hinzenbach (1 października) i niemieckim Klingenthal (2 października).

O swoim samopoczuciu wypowiedział się sam zainteresowany: – Mój stan zdrowia jest aktualnie bardzo dobry i po przymusowej przerwie spowodowanej kontuzją bardzo to doceniam. Od kilku tygodni powróciłem do treningów na skoczni, jednak pięciomiesięczna przerwa jest zauważalna. Automatyzm nie wygląda tak, jakbym to sobie wyobrażał. Przez to obniżone są moje oczekiwania względem tych dwóch konkursów, które będą dla mnie testem. Dla mnie ważne jest, aby zobaczyć jak wygląda moja sytuacja w warunkach rywalizacji i wyciągnąć właściwe wnioski w ciągu najbliższych tygodni.

 

Schuster o Freundzie i szansach Wellingera

Andreas Wellinger, fot. Julia Piątkowska
Andreas Wellinger, fot. Julia Piątkowska

O ostatnich dniach w wykonaniu niemieckich skoczków wypowiedział się trener kadry naszych zachodnich sąsiadów. – W ciągu ostatnich kilku dni trenowaliśmy na skoczniach w Bischofshofen i Ramsau. Teraz do treningów wrócił również Severin, obecnie jest zdrowy i dokończył zaplanowaną rehabilitację. Oba konkursy będą dla niego powrotnym testem dyspozycji na kilka tygodni przed inauguracją Pucharu Świata – powiedział trener Schuster. Szkoleniowiec reprezentacji Niemiec wspomniał także o wciąż trwającej walce o końcowy triumf w LGP między Andreasem Wellingerem, a Maciejem Kotem: – Forma Andreasa jest stabilna. Jego strata do Kota wynosi 95 punktów, zatem wszelkie obliczenia wskazują na to, że jego zwycięstwo w klasyfikacji generalnej wciąż jest jeszcze możliwe.

 

Skład reprezentacji Niemiec na finał LGP 2016

Podczas konkursu na Aigner-Schanze (HS-94) w Hinzenbach Niemcy będą mogli wystawić do zmagań sześciu skoczków. W tym gronie znaleźli się:

  • Andreas Wellinger (2. miejsce w LGP 2016),
  • Karl Geiger (5. miejsce),
  • Andreas Wank (17. miejsce),
  • David Siegel (25. miejsce),
  • Richard Freitag (40. miejsce),
  • Severin Freund (nieklasyfikowany).

Dodajmy, że ta sama szóstka zaprezentuje się również przed własną publicznością podczas finałowej rywalizacji w ramach LGP w Klingenthal. Do wybrańców Schustera dołączy też sześcioosobowa grupa krajowa, wśród której pewne miejsce ma lider klasyfikacji generalnej Letniego Pucharu Kontynentalnego, Markus Eisenbichler.

 

źródło: DSV / informacja własna

 

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
Instagram