You are currently viewing Finowie skakali w Vuokatti – najlepsi Ahonen, Alamommo i Forsstroem
Janne Ahonen (fot. Julia Piątkowska)

Finowie skakali w Vuokatti – najlepsi Ahonen, Alamommo i Forsstroem

8H7A9551 - Finowie skakali w Vuokatti - najlepsi Ahonen, Alamommo i ForsstroemPodczas gdy w Garmisch-Partenkirchen międzynarodowa czołówka skupiała się na rywalizacji w Turnieju Czterech Skoczni, w Vuokatti zostały rozegrane mistrzostwa Finlandii juniorów oraz konkursy seniorów i kobiet. Yoto krajowego czempionatu zdobył Andreas Alamommo, a w pozostałych kategoriach po zwycięstwa sięgali: Janne Ahonen i Susanna Forsstroem.

8H7A5750 - Finowie skakali w Vuokatti - najlepsi Ahonen, Alamommo i Forsstroem
Fińscy kibice (fot. Julia Piątkowska)

Sylwestrowa rywalizacja reprezentantów Finlandii odbyła się na normalnym obiekcie HS-100 (K-90) w Vuokatti. Wśród seniorów szans rywalom nie pozostawił Janne Ahonen, który oddał skoki na odległość 91 i 98 metrów. Na drugiej pozycji uplasował się 20-letni Janne Korhonen (83,5 / 86,0 m), który jednak do doświadczonego 39-letniego kolegi stracił aż 47,5 punktu. Najlepszą trójkę uzupełnił Frans Taehkaevuori (81,0 / 84,0 m). Na uwagę zasługuje jednak fakt, że na starcie zmagań w tej kategorii pojawiło się zaledwie... sześciu zawodników. Zabrakło m.in. Jarkko Maeaettae i Antti Aalto, którzy obecnie rywalizują w Turnieju Czterech Skoczni, nie pojawili się także Lauri Asikainen, Ville Larinto, Olli Muotka oraz Harri Olli, który wciąż ma problemy prawne z Fińskim Związkiem Narciarskim.

8H7A6098 - Finowie skakali w Vuokatti - najlepsi Ahonen, Alamommo i Forsstroem
Andreas Alamommo (fot. Julia Piątkowska)

Zdecydowanie bardziej zacięta okazała się batalia fińskich juniorów o mistrzostwo kraju. W gronie 23 skoczków najlepszy okazał się Andreas Alamommo, który w pierwszej serii jako jedyny doskoczył do granicy 100. metra. Finałowa próba na 92,5 metra wystarczyła do zdobycia krajowego tytułu mistrzowskiego. Drugą lokatę z niewielką stratą punktową do triumfatora zajął Eetu Nousiainen (98,0 / 92,0 m), a skład podium uzupełnił Wili Loukasmaeki (97,5 / 98,5 m). Szóste miejsce zajął nazywany wielką fińską nadzieją na przyszłość Niko Kytoesaho, a 14. lokata przypadła synowi zwycięzcy w kategorii seniorów - Mico Ahonenowi.