TCS Bischofshofen: Stoch wygrywa Turniej, Żyła wskakuje na podium!

Podium 65. Turnieju Czterech Skoczni (od lewej: P.Żyła, K.Stoch, D.A.Tande), fot. Julia PiątkowskaTakich zawodów w wykonaniu biało-czerwonych jeszcze nie było! Kamil Stoch zwyciężył w konkursie w Bischofshofen, a także klasyfikacji generalnej 65. Turnieju Czterech Skoczni! Na trzeci stopień konkursowego podium wskoczył Piotr Żyła, który okazał się także drugim zawodnikiem prestiżowego niemiecko-austriackiego tournée.

Kamil Stoch i Piotr Żyła (fot. Julia Piątkowska)

Historyczny występ polskich skoczków w Turnieju Czterech Skoczni stał się faktem! Wielu stawiało Kamila Stocha w gronie najpoważniejszych do zwycięstwa, nawet przed finałowym konkursem w Bischofshofen. Zmagania na Paul-Ausserleitner-Schanze (HS-140) przeszły jednak najśmielsze oczekiwania wszystkich polskich kibiców.

Kamil Stoch już po pierwszej serii konkursowej w wirtualnej klasyfikacji wyprzedził liderującego Daniela Andre Tande. Polak skoczył 138,5 metra i plasował się tuż za Słoweńcem Jurijem Tepesem, który wykorzystał szansę i poszybował na 141 metr. Norweg był czwarty ze 135-metrową odległością. Podopieczny trenera Stoeckla musiał się więc liczyć z tym, że w finale musi zaatakować. Tande nie wytrzymał jednak presji, spadł na 117. metr i pożegnał się z szansami na końcowy triumf. Tym samym Kamil Stoch do swojego bogatego sportowego dorobku (Kryształowa Kula, złote medale mistrzostw świata i igrzyska olimpijskich) dołączył Złotego Orła! 29-letni Polak zdobył zatem te same trofea co legendy światowych skoków – Jens Weissflog, Thomas Morgenstern i Espen Bredesen.

Podium konkursu (od lewej: M.Hayboeck, K.Stoch, P.Żyła), fot. Julia Piątkowska

Kolejnym wielkim biało-czerwonym bohaterem okazał się równo i daleko skaczący przez cały Turniej Piotr Żyła. W dzisiejszym konkursie Polak awansował z czwartej na trzecią pozycję (skakał 131 i 137 metrów) i rzutem na taśmę wyprzedził trzech zawodników i zajął drugą lokatę w klasyfikacji generalnej 65. Turnieju Czterech Skoczni! To życiowy sukces 29-letniego zawodnika z Wisły i jednocześnie trzecie pucharowe podium w karierze.

Drugą lokatę w dzisiejszym konkursie wywalczył borykający się z problemami zdrowotnymi Austriak, Michael Hayboeck (130,5 / 142,0 m), będący razem ze Stefanem Kraftem (25 lokata) ostatnią austriacką nadzieją na sukces. Tuż za podium wylądował… nowy-stary lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Domen Prevc (130,5 / 139,5 m). Piąte miejsce zajął Maciej Kot (130,5 / 135,0 m), który otarł się o podium klasyfikacji generalnej 65. TCS – ostatecznie zajął czwartą pozycję. W czołowej konkursowej dziesiątce uplasowali się: Richard Freitag, Jurij Tepes, Stephan Leyhe, Karl Geiger i Andreas Stjernen.