You are currently viewing PK Bischofshofen: Vancura ze zwycięstwem, trzech Polaków z punktami
Tomas Vancura (fot. Julia Piątkowska)

PK Bischofshofen: Vancura ze zwycięstwem, trzech Polaków z punktami

8H7A8216 - PK Bischofshofen: Vancura ze zwycięstwem, trzech Polaków z punktamiCzech Tomas Vancura zwyciężył w drugim konkursie Pucharu Kontynentalnego rozegranym na Paul-Ausserleitner-Schanze (HS-140) w austriackim Bischofshofen. Na drugiej lokacie uplasował się szybujący najdalej Simon Ammann. W finale wystartowało trzech Polaków, wśród których najlepiej poradził sobie 14. Klemens Murańka.

10882290 666122180162757 4661580521014768421 n 300x219 - PK Bischofshofen: Vancura ze zwycięstwem, trzech Polaków z punktami
Simon Ammann (fot. Julia Piątkowska)

W serii próbnej poprzedzającej konkursowe zmagania najlepszy okazał się reprezentant gospodarzy, Stefan Huber, którzy poszybował na odległość 135 metrów. Drugie miejsce zajął Vancura (134,5 m), a na trzeciej lokacie uplasował się lider klasyfikacji generalnej cyklu, Słoweniec Miran Zupancic (133,5 m). Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem okazał się Klemens Murańka, który po skoku na 125 metrów zajął 22. miejsce.

Wyniki serii próbnej >>>

8H7A1116 - PK Bischofshofen: Vancura ze zwycięstwem, trzech Polaków z punktami
Clemens Aigner (fot. Julia Piątkowska)

Cały konkurs został rozegrany z platformy najazdowej nr 14, a zawodnicy zazwyczaj mieli wiatr osiągający prędkość do 1 m/s pod narty. W tych całkiem równych warunkach najlepiej poradził sobie reprezentant Czech, Tomas Vancura, który skacząc 135 i 137 metrów przy wysokich ocenach za styl sięgnął po drugi triumf w Pucharze Kontynentalnym w karierze. Pod względem odległości ponownie brylował utytułowany Simon Ammann (136,0 / 140,0 m), jednak Szwajcar ponownie otrzymywał znacznie niższe noty za styl, które zaważyły na końcowych rozstrzygnięciach – czterokrotny mistrz olimpijski zajął drugą lokatę. Na najniższym stopniu podium wylądował wczorajszy zwycięzca, Austriak Clemens Aigner (132,5 / 138,5 m). Tym samym w czołowej trójce plasowali się ci sami zawodnicy, którzy święcili triumfy w sobotę, zmianie uległy tylko ich lokaty.

Murańka Klemens MŚwL.Kulm .2016 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - PK Bischofshofen: Vancura ze zwycięstwem, trzech Polaków z punktami
Klemens Murańka (fot. Julia Piątkowska)

Czwarte miejsce zajął znany z występów w Pucharze Świata Kanadyjczyk, Mackenzie Boyd-Clowes, a czołową szóstkę uzupełnili kolejni z reprezentantów gospodarzy, Stefan Huber i Philipp Aschenwald.

Najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem naszego kraju okazał się Klemens Murańka, który zajął 14. pozycję po skokach na odległość 130 i 124,5 metra. Pojedyncze punkty wywalczyli ponadto: 23. Bartłomiej Kłusek (120,5 / 121,0 m) oraz 27. Jakub Wolny (119,0 / 120,0 m). Awansu do rundy finałowej nie zdołali uzyskać: 36. Aleksander Zniszczoł (118,0 m), 47. Krzysztof Biegun (109,5 m) i 49. Andrzej Stękała (106,5 m).

Za nieprzepisowe kombinezony zdyskwalifikowani zostali: Kanadyjczyk Joshua Maurer, Słoweniec Timi Zajc oraz Szwajcar Gregor Deschwanden (w drugiej serii).