Fińska czwórka na Mistrzostwa Świata w Lahti z narciarskim „weteranem”

Janne Ahonen (fot. Julia Piątkowska)Nowy trener, kolejne nadzieje na powrót do światowej czołówki, determinacja 39-letniego Janne Ahonena… czy Finowie zrobili wszystko co było możliwe, aby jak najlepiej przygotować się do Mistrzostw Świata w rodzimym Lahti? Wydaje się, że mimo szczerych chęci, po raz kolejny ta niegdyś wybitna narciarska nacja będzie pełnić drugoplanowe role.

 
Andreas Mitter (fot. Julia Piątkowska)
Andreas Mitter (fot. Julia Piątkowska)

Andreas Mitter przejął reprezentację Suomi w marcu 2016 roku jako pierwszy zagraniczny trener w historii tamtejszej kadry A. Austriak został postawiony przez niezwykle trudnym zadaniem – przywróceniem wiary w to, że za rok Finowie mogą się liczyć w walce o czołowe lokaty podczas światowego czempionatu w Lahti. Fińscy działacze, jak i z pewnością sami skoczkowie chcieli dać własnej publiczności choć namiastkę walki z czołówką. Niestety na dwa tygodnie przed rozpoczęciem najważniejszej imprezy sezonu 2016/2017, w tamtejszej reprezentacji wciąć nie widać zawodnika, który zdołałby osiągać znaczące sukcesy.

Jarkko Määttä (fot. Stefan Piwowar)
Jarkko Määttä (fot. Stefan Piwowar)

Co prawda pojedyncze punkty zaczął zdobywać w Niemczech (w Willingen i Oberstdorfie) doświadczony 39-letni Janne Ahonen (43. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ), niewielkie zdobycze mają także 22-letni Jarkko Maeaettae (również 43. lokata w „generalce”) i 26-letni Ville Larinto (53. miejsce), to przedstawiony dorobek wydaje się być szansą jedynie na walkę o udział w seriach finałowych poszczególnych konkursów. Dodajmy, że skład reprezentacji Suomi uzupełni nadzieja na przyszłość, debiutujący w MŚ, 21-letni Antti Aalto.

Skład reprezentacji Finlandii na MŚ w Lahti:

  • Janne Ahonen (43. miejsce w PŚ 2016/2017),
  • Jarkko Maeaettae (43.),
  • Ville Larinto (53.),
  • Antti Aalto (nieklasyfikowany).
Ville Larinto (fot. Przemek Wardęga)
Ville Larinto (fot. Przemek Wardęga)

Wciąż nie została jeszcze podjęta decyzja dotycząca udziału podopiecznych Andreasa Mittera w pucharowych konkursach w japońskim Sapporo i koreańskim PyeongChang. Możliwe, że tuż po próbie przedolimpijskiej w Korei Południowej zostanie podjęta decyzja o powołaniu zawodników rezerwowych do składu na Lahti.

Przypomnijmy, że największe doświadczenie w mistrzowskich zmaganiach z nominowanego grona ma oczywiście Ahonen, który uczestniczył w 10 rozgrywkach o medale światowego czempionatu. Zdobył w nich aż 10 medali. Trzykrotnie w MŚ brał udział Larinto, a jeden raz Maeaettae. Podczas mistrzostw świata w 2015 roku rozgrywanych w szwedzkim Falun honoru Finlandii ratowali właśnie Ahonen (15. i 19. miejsce) oraz Maeaettae (22. miejsce oraz lokata poza czołową „30”). W zmaganiach drużynowych prowadzeni wówczas przez Jani Klingę skoczkowie zajęli odległą 9. lokatę nie mieszcząc się w finale.

 

Medale Janne Ahonena w mistrzostwach świata:

miejscowość / rok
skocznia / zawody
medal
Thunder Bay 1995
duża / drużynowe
złoto
Trondheim 1997
normalna / indywidualne
złoto
Trondheim 1997
duża / drużynowe
złoto
Lahti 2001
normalna / drużynowe
srebro
Lahti 2001
duża / indywidualne
brąz
Lahti 2001
duża / drużynowe
srebro
Val di Fiemme 2003
duża / drużynowe
złoto
Oberstdorf 2005
normalna / indywidualne
brąz
Oberstdorf 2005
duża / indywidualne
złoto
Oberstdorf 2005
duża / drużynowe
srebro
 

informacja własna

 

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
Instagram