Pięcioro Kanadyjczyków w Lahti, Boyd-Clowes i Henrich filarami kadry

Taylor Henrich i Mackenzie Boyd-Clowes (fot. Tom Reid / skijumpingcanada.com)Sztaby szkoleniowe kolejnych państw ogłaszają składy na zbliżające się Mistrzostwa Świata w Lahti. Kanada, choć nie zalicza się do państw wiodących prym w skokach narciarskich, także wystawi tam swoją reprezentację. Wcześniej jednak zawodnicy z Kraju Klonowego Liścia wezmą udział w pucharowych zmaganiach w Sapporo, PyeongChang i Ljubnie.

 

Boyd-Clowes i Tanaka w Pucharze Świata

Mackenzie Boyd-Clowes (fot. Julia Piątkowska)
Mackenzie Boyd-Clowes (fot. Julia Piątkowska)

Już w czasie najbliższych dwóch tygodni skoczków czekają „azjatyckie” zmagania w ramach Pucharu Świata. Zawodnicy zmierzą się w konkursach w Sapporo oraz PyeongChang. Zarówno w Japonii, jak i Korei Południowej jedynym reprezentantem Kanady będzie doświadczony Mackenzie Boyd-Clowes. 25-latek jest jak dotąd jedynym zawodnikiem tego kraju, który punktował w tegorocznego edycji PŚ. Aktualnie z dorobkiem 44 punktów plasuje się na 38. w klasyfikacji generalnej.

W czasie nadchodzącego weekendu o pucharowe punkty powalczą także panie. Areną zmagań skoczkiń będzie normalny obiekt HS-95 w słoweńskim Ljubnie. Jak poinformował nas trener Gregor Linsig, jedyną reprezentantką Kanady będzie tam Atsuko Tanaka (48. miejsce w żeńskim PŚ 2016/2017).

 

Pięcioro Kanadyjczyków na Lahti, Tanaka rezygnuje

Joshua Maurer (fot. Julia Piątkowska)
Joshua Maurer (fot. Julia Piątkowska)

Kanadyjski związek narciarski przedstawił także skład pięcioosobowej drużyny (dwóch skoczków i trzy skoczkinie), która od 21 lutego powalczy w Mistrzostwach Świata w narciarstwie klasycznym w Finlandii. Najważniejszym ogniwem męskiej części zespołu będzie najbardziej znany obecnie skoczek z północnoamerykańskiego kraju, 26-letni Mackenzie Boyd-Clowes. W obecnym sezonie zawodnik radzi sobie nieźle – na siedemnaście przeprowadzonych konkursów PŚ nie zakwalifikował się tylko do dwóch, cztery z nich zakończył w pierwszej trzydziestce, natomiast podczas odbywających się pod koniec stycznia zmaganiach Pucharu Kontynentalnego w Bischofshofen skoczek uzyskał wysoką 4. lokatę. Drugim męskim reprezentantem Kanady będzie 21-letni Joshua Maurer – zawodnik występujący zazwyczaj w konkursach FIS niższej rangi.

Atsuko Tanaka (fot. Stefan Piwowar)
Atsuko Tanaka (fot. Stefan Piwowar)

W damskiej części kadry niewątpliwą liderką będzie najbardziej perspektywiczna spośród powołanych zawodniczek, 22-letnia Taylor Henrich. Skoczkini w swojej dotychczasowej karierze dwukrotnie stawała na podium PŚ, natomiast jej największymi osiągnięciami były: indywidualne zdobycie 5. miejsca na MŚ w Falun oraz 13. lokata wywalczona podczas Igrzysk Olimpijskich w Soczi. W Lahti towarzyszyć jej będzie 19-letnia Nicole Maurer – zdobywczyni 18. miejsca na zakończonych w niedzielę MŚ Juniorów w amerykańskim Park City, a także dwa lata młodsza Natasha Bodnarchuk, która podczas tej samej imprezy wspięła się na 12. lokatę.

Co ciekawe propozycję startu w zbliżających się Mistrzostwach Świata w Finlandii dostała także 25-letnia Atsuko Tanaka, jednak sama postanowiła zrezygnować z tego przywileju, uznając że aktualnie nie znajduje się w wystarczająco dobrej sportowej formie.

Jak zapowiedziały władze Kanadyjskiego Związku Narciarskiego, od całej piątki sportowców oczekuje się solidnych rezultatów. Aby sprostać tym oczekiwaniom, reprezentanci powołani na światowy czempionat szlifują formę podczas trwającego zgrupowania w olimpijskim kompleksie sportowym w Calgary.

 

źródło: skijumpingcanada.pl  / informacja własna

 

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
Instagram