PŚ Pań Ljubno: Barannikova wygrywa kwalifikacje, bez Polek w konkursie

Anastasiya Barannikova (fot. Frederik Clasen)Rosjanka Anastasiya Barannikova wygrała kwalifikacje do dzisiejszego konkursu Pucharu Świata na skoczni normalnej w słoweńskim Ljubnie (K-85 / HS-95). Awansu nie wywalczyły wracające do rywalizacji na najwyższym szczeblu Polki, startujące w składzie: Anna Twardosz, Kinga Rajda i Magdalena Pałasz. Najdłuższy skok oddała zawodniczka gospodarzy, Ema Klinec.

Elena Runggaldier (fot. Julia Piątkowska)

Reprezentantka Rosji Anastasiya Barannikova pewną wygraną w kwalifikacjach zapewniła sobie skokiem na odległość 90,5 m. Dwa metry krócej skoczyła druga zawodniczka rundy – wicemistrzyni świata z 2011 roku, Elena Runggaldier. Włoszka straciła do zwyciężczyni 1,9 pkt. Trzecie miejsce w kwalifikacjach zajęła Amerykanka Nita Englund (88,5 m).

Spośród skoczkiń, które awans do konkursu miały zapewniony z racji wysokiego miejsca zajmowanego w klasyfikacji PŚ, najlepiej spisała się Ema Klinec. Słowence zabrakło metra do osiągnięcia punktu HS skoczni w Ljubnie. Daleko skakały też Austriaczka Daniela Iraschko-Stolz (92,5 m) i Niemka Svenja Wuerth (92,0 m). Z krótszego o jedną belkę rozbiegu 90,5 m skoczyła rodaczka Wuerth, Katharina Althaus, która pod nieobecność liderek Pucharu Świata – Japonek Sary Takanashi i Yuki Ito – ma z pewnością apetyt na podium zawodów.

Kinga Rajda (fot. Frederik Clasen)

Niestety do konkursu głównego nie udało się zakwalifikować trzem startującym Polkom. Spośród zawodniczek trenera Hankusa, najlepiej spisały się Kinga Rajda (81,0 m) oraz debiutująca w Pucharze Świata Anna Twardosz (80,0 m), które uzyskały identyczną notę łączną i zajęły 32. miejsce ex aequo. Magdalena Pałasz zajęła 38. lokatę po skoku na 75 metrów.

Kwalifikacje planowo miały odbyć się w piątek, jednak ze względu na to, że sprzęt reprezentantek Norwegii nie dotarł na czas, przełożono je na dziś. Na starcie pojawiła się większość anonsowanych Norweżek, oprócz Line Jahr i mającej pewny awans Maren Lundby.

Początek sobotnich zawodów w Ljubnie o godz. 13:00.