You are currently viewing Włoska kadra na Lahti, większe nadzieje związane ze skoczkiniami
Łukasz Kruczek, fot. Julia Piątkowska

Włoska kadra na Lahti, większe nadzieje związane ze skoczkiniami

Kruczek.Lukasz WCS.Innsbruck.2017 fot.Julia .Piatkowska - Włoska kadra na Lahti, większe nadzieje związane ze skoczkiniamiDo rozpoczęcia narciarskich zmagań w Lahti zostało już niespełna 10 dni. Sztaby szkoleniowe dokonują ostatecznych selekcji zawodników, którzy w Finlandii powalczą o medale mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Nominacji zawodników na to wielkie sportowe święto dokonali również trenerzy włoskich kadr: Łukasz Kruczek i Janko Zwitter.

Włosi bez aspiracji na męską drużynówkę

Obaj trenerzy zdecydowali się na wystawienie łącznie siedmiorga zawodników (trzej panowie i cztery panie) w drużynie Italii. Przypomnimy, że współpraca Kruczka z zawodnikami  z Półwyspu Apenińskiego trwa od lata 2016 roku, natomiast Austriak Janko Zwitter pracuje we Włoszech od jesieni 2015 roku.

Colloredo Sebastian Wisla.2016.trening fot.Bartosz.Leja  300x199 - Włoska kadra na Lahti, większe nadzieje związane ze skoczkiniami
Sebastian Colloredo (fot. Bartosz Leja)

W męskiej części kadry powołanej na MŚ znaleźli się dwaj najlepsi od kilku sezonów włoscy skoczkowie: David Bresadola i Sebastian Colloredo oraz dobrze zapowiadający się młody sportowiec Alex Insam. 28-letni Bresadola wystartuje w MŚ już po raz czwarty. Na poprzednich mistrzostwach  uzyskał  37. miejsce na skoczni normalnej i 36. miejsce na dużym obiekcie. W tym sezonie skoczek występuje głównie w Pucharze Kontynentalnym. Pojawił się też w polskich konkursach Pucharu Świata w Wiśle i Zakopanem, jednak oba występy zakończył na pierwszej serii. Filarem drużyny będzie jednak dwa lata starszy Colloredo, którego również widujemy tej zimy najczęściej w narciarskiej drugiej lidze, jednak w PŚ występował częściej niż Bresadola (5 razy), przy czym najwyższą, 9. lokatę zajął w Innsbrucku. Bardziej spektakularne wyniki tej zimy osiągał jednak w PK, podczas którego dwukrotnie stawał na najniższym stopniu podium – w Ruce i Erzurum. Na światowym czempionacie 29-latek skacze regularnie od 2005 roku, zatem wyjazd od Lahti będzie jego siódmą imprezą sportową tej rangi. W Falun zawodnik uplasował się na 44. miejscu podczas zmagań na skoczni normalnej i na 42. skoczni dużej. Najmłodszym męskim reprezentantem Włoch będzie 19-letni Alex Insam, który w Lahti po raz pierwszy spróbuje swoich sił w MŚ seniorów. Zawodnik ma za sobą udany start w zakończonych niedawno mistrzostwach świata juniorów w Park City w Stanach Zjednoczonych, podczas których wywalczył indywidualnie srebrny medal. Skoczek punktuje w tym sezonie w PK, przy czym najlepszy rezultat uzyskał w Garmisch-Partenkirchen, gdzie wskoczył na 4. miejsce.

Utalentowane siostry i wicemistrzyni z Oslo

IMG 9184 300x199 - Włoska kadra na Lahti, większe nadzieje związane ze skoczkiniami
Elena Runggaldier (fot. Frederik Clasen)

Żeńską części włoskiej kadry będą stanowić aż cztery panie: Evelyn Insam, Elena Runggaldier oraz Manuela i Lara Malsiner. Największym sukcesem starszej z sióstr jest jak dotąd zdobycie złotego medalu tegorocznych MŚ Juniorów. W pucharowej rywalizacji najlepszą lokatę tej zimy wywalczyła w japońskim Zao (2. miejsce), natomiast w zeszły weekend w słoweńskim Ljubnie dwukrotnie była siódma. Jej młodsza siostra, 16-letnia Lara, również zdążyła się już zapisać w historii włoskich skoków, bowiem w mistrzostwach w Park City uzyskała indywidualnie wysoką 6. lokatę.  Zawodniczka, mimo młodego wieku, ma na swoim koncie starty w PŚ. W ostatni weekend w Słowenii ukończyła rywalizację z piętnastym wynikiem. Regularnymi startami w żeńskim PŚ może za to pochwalić się siostra Alexa Insama, Evelyn. Na MŚ 23-letnia skoczkini jeździ od 2009 roku. Podczas ostatnich mistrzostw zajęła  indywidualnie 33. lokatę. Najstarsza i najbardziej utytułowana spośród Włoszek, 27-letnia Elena Runggaldier, może natomiast poszczycić się tytułem wicemistrzyni świata z Oslo z 2011 roku. Przed dwoma laty w Falun uzyskała 30. wynik.

Obie bardziej doświadczone Włoszki (Insam i Runggaldier) wraz z panami (Colloredo i Bresadolą) w Falun zajęły 9. miejsce w rywalizacji drużyn mieszanych. Z uwagi na to, że do Finlandii pojedzie tylko trzech skoczków, Włochy nie wystawią swojej reprezentacji w konkursie drużynowym mężczyzn. Dla przypomnienia: drużyna złożona z Davide Bresadoli, Sebastiana Colloredo, Daniele Varesco i Federico Cecona wywalczyła w Falun 12. lokatę. W Lahti z pewnością nie zabraknie natomiast włoskiej drużyny mieszanej.