Dwa pierwsze wtorkowe treningi na dużej skoczni Salpausselkä w Lahti padły łupem Norwega Andreasa Stjernena. W trzeciej rundzie najlepszy okazał się Austriak Stefan Kraft, który poszybował aż 131,5 metra. Wśród Polaków najwyżej klasyfikowani byli Maciej Kot oraz Piotr Żyła. Zarówno Kamil Stoch, jak i Dawid Kubacki postanowili odpuścić dzisiejsze skoki.
1. trening
Andreas Stjernen, który uzyskał 127 metrów z siódmej platformy startowej okazał się najlepszy w pierwszej rundzie treningowej. Tuż za nim uplasował się jego kolega z drużyny, Anders Fannemel (124,0 m / 7. belka). Na trzeciej pozycji wylądował najlepszy z reprezentantów naszego kraju, który pojawił się na skoczni, Maciej Kot (119,5 m / 6. belka). Czołową szóstkę uzupełnili dwaj Austriacy, Stefan Kraft (115,5 m / 6. belka) i Markus Schiffner (124,5 m / 8. belka), a także kolejny z podopiecznych trenera Stoeckla, autor najdłuższego skoku całej rundy, Johann Andre Forfang (129,0 m / 9. belka).
Na początku drugiej dziesiątki wylądowali następni Polacy – 11. był Piotr Żyła (116,0 m / 6. belka), a 13. Jan Ziobro (115,5 m / 7. belka). Na 23. pozycji uplasował się Stefan Hula (109,5 m / 7. belka).
2. trening
W drugiej rundzie treningowej Norwegowie potwierdzili, że pierwsze bardzo dobre skoki nie były przypadkiem. Na czele stawki ponownie znalazł się Andreas Stjernen, który z dziewiątej belki startowej poszybował 129,5 metra. Tuż za nim znów wylądował Anders Fannemel (129,0 m / 8. belka), a do kolegów dołączył Johann Andre Forfang (128,5 m / 9. belka).
Najwyżej sklasyfikowani polscy zawodnicy ponownie zmieścili się w czołowej dziesiątce. Piąty był Piotr Żyła ze 125-metrową odległością uzyskanej z ósmego najazdu, a szósty rezultat wyskakał Maciej Kot (120,0 m / 7. belka). Na 13. pozycji rundę ukończył Jan Ziobro (120,5 m / 9. belka), a 35. był Stefan Hula (111,5 m / 9. belka).
3. trening
W trzeciej serii treningowej przebudził się mistrz świata z normalnego obiektu, Stefan Kraft, który skokiem na 131,5 metra zdystansował wszystkich rywali. Na solidnej drugiej pozycji uplasował się Piotr Żyła (128,0 m), który do Austriaka stracił 8 punktów. Czołową trójkę uzupełnił Norweg Robert Johansson (126,0 m). W gronie najlepszych zameldowali się ponadto: kolejny z podopiecznych trenera Kuttina, Andreas Kofler (121,5 m), bardzo równo i daleko skaczący w Lahti Maciej Kot (124,5 m), a także następny „Wiking”, Daniel Andre Tande (121,5 m).
Po raz trzeci na 13. pozycji wylądował Jan Ziobro (118,0 m), który nie zdołał wywalczyć udziału w jutrzejszych kwalifikacjach do konkursu na dużej skoczni. Swoje szanse pogrzebał też Stefan Hula (101,5 m / 29. miejsce), który był najsłabszym ogniwem ekipy Stefana Horngachera w Finlandii.
Na starcie treningów pojawiło się 53 z 78 zawodników widniejących na liście startowej. Odpocząć postanowili m.in. Kamil Stoch i Dawid Kubacki, którzy w ogóle nie pojawili się na skoczni. W hotelu pozostali także niemieccy medaliści ze skoczni normalnej, Andreas Wellinger i Markus Eisenbichler.
Wyniki pierwszego treningu:
zawodnik | kraj | belka | skok I | punkty | |
1 | Andreas Stjernen | NOR | 7 | 127,0 m | 83.5 |
2 | Anders Fannemel | NOR | 7 | 124,0 m | 79.0 |
3 | Maciej Kot | POL | 6 | 119,5 m | 75.8 |
4 | Stefan Kraft | AUT | 6 | 115,5 m | 75.5 |
5 | Markus Schiffner | AUT | 8 | 124,5 m | 73.8 |
6 | Johann Andre Forfang | NOR | 9 | 129,0 m | 73.5 |
7 | Robert Johansson | NOR | 7 | 120,0 m | 73.2 |
8 | Gregor Schlierenzauer | AUT | 8 | 123,5 m | 70.8 |
9 | Jurij Tepes | SLO | 7 | 119,0 m | 69.5 |
10 | Andreas Kofler | AUT | 7 | 119,0 m | 68.9 |
11 | Piotr Żyła | POL | 6 | 116,0 m | 67.4 |
Taku Takeuchi | JPN | 7 | 117,0 m | 67.4 | |
13 | Jan Ziobro | POL | 7 | 115,5 m | 64.4 |
14 | Evgeniy Klimov | RUS | 7 | 114,5 m | 62.4 |
15 | Tomas Vancura | CZE | 9 | 119,0 m | 61.9 |
16 | Jernej Damjan | SLO | 7 | 114,0 m | 61.4 |
17 | Ville Larinto | FIN | 9 | 118,5 m | 61.2 |
18 | Denis Kornilov | RUS | 9 | 118,5 m | 60.8 |
19 | Anze Lanisek | SLO | 7 | 113,0 m | 59.6 |
Killian Peier | SUI | 9 | 117,5 m | 59.6 | |
21 | Karl Geiger | GER | 7 | 113,0 m | 59.0 |
22 | Dimitry Vassiliev | RUS | 9 | 117,0 m | 57.3 |
23 | Stefan Hula | POL | 7 | 109,5 m | 54.9 |
24 | Kento Sakuyama | JPN | 9 | 115,5 m | 54.4 |
25 | Mackenzie Boyd-Clowes | CAN | 9 | 115,5 m | 54.3 |
26 | Daniel Andre Tande | NOR | 6 | 103,0 m | 51.2 |
27 | Lukas Hlava | CZE | 9 | 112,0 m | 49.4 |
28 | Ryoyu Kobayashi | JPN | 9 | 112,5 m | 47.4 |
29 | Gregor Deschwanden | SUI | 9 | 110,0 m | 46.4 |
30 | Janne Ahonen | FIN | 9 | 108,5 m | 45.4 |
31 | Lauri Asikainen | FIN | 9 | 110,5 m | 44.7 |
32 | Michael Glasder | USA | 9 | 109,0 m | 43.6 |
33 | Tom Hilde | NOR | 9 | 108,5 m | 42.0 |
34 | Alexey Romashov | RUS | 9 | 106,0 m | 41.8 |
35 | Gabriel Karlen | SUI | 9 | 108,0 m | 40.7 |
36 | Maksim Sergeev | RUS | 9 | 108,5 m | 39.7 |
37 | Kaarel Nurmsalu | EST | 9 | 106,5 m | 39.2 |
38 | Andreas Schuler | SUI | 9 | 106,5 m | 37.9 |
39 | Casey Larson | USA | 9 | 103,0 m | 31.6 |
40 | William Rhoads | USA | 9 | 99,5 m | 26.2 |
41 | Vladimir Zografski | BUL | 9 | 97,0 m | 23.9 |
42 | Martti Nomme | EST | 9 | 95,5 m | 16.0 |
43 | Fatih Arda Ipcioglu | TUR | 9 | 92,5 m | 15.3 |
44 | Kevin Bickner | USA | 9 | 93,0 m | 13.7 |
45 | Joshua Maurer | CAN | 9 | 91,0 m | 10.0 |
46 | Ilya Kratov | KAZ | 9 | 88,5 m | 2.1 |
47 | Artur Sarkisiani | GEO | 9 | 73,0 m | 0.0 |
48 | Domen Prevc | SLO | 6 | 76,0 m | 0.0 |
Alexey Korolev | KAZ | 9 | 82,0 m | 0.0 | |
Roman Nogin | KAZ | 9 | 82,5 m | 0.0 | |
Nikolay Karpenko | KAZ | 9 | 81,5 m | 0.0 | |
Artti Aigro | EST | 9 | 84,0 m | 0.0 | |
Vitaliy Kalinichenko | KAZ | 9 | 90,0 m | 0.0 | |
DNS | Nicolae Sorin Mitrofan | ROU | - | - | - |
DNS | Stepan Pasichnyk | UKR | - | - | - |
DNS | Alex Insam | ITA | - | - | - |
DNS | Antti Aalto | FIN | - | - | - |
DNS | Davide Bresadola | ITA | - | - | - |
DNS | Viktor Polasek | CZE | - | - | - |
DNS | Jarkko Maeaettae | FIN | - | - | - |
DNS | Sebastian Colloredo | ITA | - | - | - |
DNS | Jakub Janda | CZE | - | - | - |
DNS | Simon Ammann | SUI | - | - | - |
DNS | Daiki Ito | JPN | - | - | - |
DNS | Dawid Kubacki | POL | - | - | - |
DNS | Vincent Descombes Sevoie | FRA | - | - | - |
DNS | Richard Freitag | GER | - | - | - |
DNS | Manuel Fettner | AUT | - | - | - |
DNS | Markus Eisenbichler | GER | - | - | - |
DNS | Michael Hayboeck | AUT | - | - | - |
DNS | Andreas Wellinger | GER | - | - | - |
DNS | Kamil Stoch | POL | - | - | - |
Wyniki drugiego treningu:
zawodnik | kraj | belka | skok II | punkty | |
1 | Andreas Stjernen | NOR | 8 | 129,5 m | 83.7 |
2 | Anders Fannemel | NOR | 9 | 129,0 m | 79.2 |
3 | Johann Andre Forfang | NOR | 9 | 128,5 m | 78.1 |
4 | Michael Hayboeck | AUT | 7 | 121,0 m | 76.3 |
5 | Piotr Żyła | POL | 8 | 125,0 m | 76.0 |
6 | Maciej Kot | POL | 7 | 120,0 m | 70.1 |
7 | Jurij Tepes | SLO | 8 | 119,5 m | 67.5 |
8 | Gregor Schlierenzauer | AUT | 9 | 120,5 m | 66.9 |
9 | Denis Kornilov | RUS | 9 | 121,5 m | 66.8 |
10 | Ville Larinto | FIN | 9 | 122,0 m | 66.7 |
11 | Taku Takeuchi | JPN | 9 | 122,0 m | 64.6 |
12 | Dimitry Vassiliev | RUS | 9 | 117,5 m | 64.4 |
13 | Jan Ziobro | POL | 9 | 120,5 m | 63.5 |
14 | Robert Johansson | NOR | 8 | 118,0 m | 63.2 |
15 | Markus Schiffner | AUT | 9 | 119,0 m | 62.4 |
16 | Daniel Andre Tande | NOR | 7 | 114,5 m | 61.5 |
Tomas Vancura | CZE | 9 | 118,0 m | 61.5 | |
18 | Evgeniy Klimov | RUS | 8 | 116,0 m | 59.4 |
19 | Karl Geiger | GER | 8 | 116,0 m | 59.4 |
20 | Tom Hilde | NOR | 9 | 116,5 m | 57.5 |
21 | Alexey Romashov | RUS | 9 | 118,0 m | 57.4 |
22 | Mackenzie Boyd-Clowes | CAN | 9 | 117,0 m | 56.8 |
23 | Jernej Damjan | SLO | 9 | 115,0 m | 56.3 |
24 | Gregor Deschwanden | SUI | 9 | 113,5 m | 54.0 |
25 | Janne Ahonen | FIN | 9 | 113,5 m | 51.9 |
Kento Sakuyama | JPN | 9 | 112,5 m | 51.9 | |
27 | Lukas Hlava | CZE | 9 | 111,5 m | 49.8 |
28 | Michael Glasder | USA | 9 | 111,0 m | 49.5 |
29 | Kevin Bickner | USA | 9 | 110,5 m | 46.9 |
30 | William Rhoads | USA | 9 | 109,5 m | 45.5 |
31 | Andreas Schuler | SUI | 9 | 109,0 m | 44.7 |
32 | Killian Peier | SUI | 9 | 105,0 m | 42.4 |
33 | Lauri Asikainen | FIN | 9 | 107,5 m | 41.2 |
34 | Ryoyu Kobayashi | JPN | 9 | 106,5 m | 40.8 |
35 | Stefan Hula | POL | 9 | 111,5 m | 39.3 |
36 | Casey Larson | USA | 9 | 109,0 m | 39.3 |
37 | Andreas Kofler | AUT | 8 | 104,0 m | 38.1 |
38 | Gabriel Karlen | SUI | 9 | 102,5 m | 36.2 |
39 | Anze Lanisek | SLO | 9 | 104,5 m | 35.3 |
40 | Kaarel Nurmsalu | EST | 9 | 99,5 m | 33.4 |
41 | Fatih Arda Ipcioglu | TUR | 9 | 103,0 m | 31.6 |
42 | Martti Nomme | EST | 9 | 99,5 m | 24.0 |
43 | Artti Aigro | EST | 9 | 96,0 m | 22.1 |
44 | Maksim Sergeev | RUS | 9 | 97,5 m | 21.7 |
45 | Vladimir Zografski | BUL | 9 | 89,0 m | 9.8 |
46 | Artur Sarkisiani | GEO | 9 | 74,0 m | 0.0 |
Alexey Korolev | KAZ | 9 | 82,0 m | 0.0 | |
Roman Nogin | KAZ | 9 | 75,0 m | 0.0 | |
Joshua Maurer | CAN | 9 | 77,5 m | 0.0 | |
Nikolay Karpenko | KAZ | 9 | 82,0 m | 0.0 | |
Ilya Kratov | KAZ | 9 | 77,5 m | 0.0 | |
Vitaliy Kalinichenko | UKR | 9 | 82,0 m | 0.0 | |
DNS | Stepan Pasichnyk | UKR | - | - | - |
DNS | Alex Insam | ITA | - | - | - |
DNS | Antti Aalto | FIN | - | - | - |
DNS | Davide Bresadola | ITA | - | - | - |
DNS | Viktor Polasek | CZE | - | - | - |
DNS | Jarkko Maeaettae | FIN | - | - | - |
DNS | Sebastian Colloredo | ITA | - | - | - |
DNS | Jakub Janda | CZE | - | - | - |
DNS | Simon Ammann | SUI | - | - | - |
DNS | Daiki Ito | JPN | - | - | - |
DNS | Dawid Kubacki | POL | - | - | - |
DNS | Vincent Descombes Sevoie | FRA | - | - | - |
DNS | Richard Freitag | GER | - | - | - |
DNS | Manuel Fettner | AUT | - | - | - |
DNS | Markus Eisenbichler | GER | - | - | - |
DNS | Andreas Wellinger | GER | - | - | - |
DNS | Domen Prevc | SLO | - | - | - |
DNS | Kamil Stoch | POL | - | - | - |
Wyniki trzeciego treningu:
zawodnik | kraj | belka | skok III | punkty | |
1 | Stefan Kraft | AUT | 8 | 131,5 m | 82.0 |
2 | Piotr Żyła | POL | 8 | 128,0 m | 74.0 |
3 | Robert Johansson | NOR | 8 | 126,0 m | 73.2 |
4 | Andreas Kofler | AUT | 8 | 121,5 m | 69.3 |
5 | Maciej Kot | POL | 8 | 124,5 m | 67.9 |
6 | Daniel Andre Tande | NOR | 8 | 121,5 m | 67.1 |
7 | Taku Takeuchi | JPN | 8 | 122,5 m | 66.8 |
8 | Tom Hilde | NOR | 8 | 124,5 m | 66.5 |
9 | Markus Schiffner | AUT | 8 | 122,0 m | 66.1 |
10 | Anders Fannemel | NOR | 8 | 121,5 m | 63.6 |
11 | Jernej Damjan | SLO | 8 | 120,5 m | 62.5 |
12 | Gregor Schlierenzauer | AUT | 8 | 121,0 m | 62.1 |
13 | Jan Ziobro | POL | 8 | 118,0 m | 58.0 |
14 | Dimitry Vassiliev | RUS | 8 | 117,5 m | 57.9 |
15 | Michael Hayboeck | AUT | 8 | 116,0 m | 54.1 |
16 | Killian Peier | SUI | 8 | 116,0 m | 51.2 |
17 | Gregor Deschwanden | SUI | 8 | 112,0 m | 49.5 |
18 | Karl Geiger | GEO | 8 | 112,0 m | 49.5 |
19 | Janne Ahonen | FIN | 8 | 113,0 m | 47.6 |
20 | Kento Sakuyama | JPN | 8 | 113,5 m | 47.5 |
21 | Alexey Romashov | RUS | 8 | 110,0 m | 47.4 |
22 | Mackenzie Boyd-Clowes | CAN | 8 | 111,0 m | 46.8 |
23 | Artti Aigro | EST | 8 | 107,5 m | 41.7 |
24 | Ryoyu Kobayashi | JPN | 8 | 107,0 m | 40.8 |
25 | Kaarel Nurmsalu | EST | 8 | 108,0 m | 40.3 |
26 | Kevin Bickner | USA | 8 | 108,5 m | 38.5 |
27 | Gabriel Karlen | SUI | 8 | 108,0 m | 38.2 |
28 | Lauri Asikainen | FIN | 8 | 105,0 m | 35.4 |
29 | Stefan Hula | POL | 8 | 101,5 m | 31.2 |
30 | Anze Lanisek | SLO | 8 | 100,5 m | 30.1 |
31 | Jurij Tepes | SLO | 8 | 99,5 m | 28.8 |
32 | Andreas Schuler | SUI | 8 | 99,5 m | 28.1 |
33 | Maksim Sergeev | RUS | 8 | 102,0 m | 26.0 |
34 | William Rhoads | USA | 8 | 99,5 m | 21.9 |
35 | Martti Nomme | EST | 8 | 97,5 m | 21.4 |
36 | Fatih Arda Ipcioglu | TUR | 8 | 94,5 m | 15.9 |
37 | Casey Larson | USA | 8 | 89,0 m | 8.1 |
38 | Ville Larinto | FIN | 8 | 85,0 m | 3.9 |
39 | Vitaliy Kalinichenko | UKR | 8 | 88,0 m | 3.5 |
40 | Ilya Kratov | KAZ | 8 | 90,5 m | 2.7 |
41 | Artur Sarkisiani | GEO | 8 | 73,0 m | 0.0 |
Alexey Korolev | KAZ | 8 | 85,0 m | 0.0 | |
Vladimir Zografski | BUL | 8 | 86,0 m | 0.0 | |
Roman Nogin | KAZ | 8 | 76,5 m | 0.0 | |
Joshua Maurer | CAN | 8 | 84,5 m | 0.0 | |
Nikolay Karpenko | KAZ | 8 | 82,0 m | 0.0 | |
DNS | Stepan Pasichnyk | UKR | - | - | - |
DNS | Alex Insam | ITA | - | - | - |
DNS | Antti Aalto | FIN | - | - | - |
DNS | Davide Bresadola | ITA | - | - | - |
DNS | Viktor Polasek | CZE | - | - | - |
DNS | Sebastian Colloredo | ITA | - | - | - |
DNS | Jakub Janda | CZE | - | - | - |
DNS | Simon Ammann | SUI | - | - | - |
DNS | Daiki Ito | JPN | - | - | - |
DNS | Dawid Kubacki | POL | - | - | - |
DNS | Richard Freitag | GEO | - | - | - |
DNS | Manuel Fettner | AUT | - | - | - |
DNS | Markus Eisenbichler | GER | - | - | - |
DNS | Andreas Wellinger | GEO | - | - | - |
DNS | Domen Prevc | SLO | - | - | - |
DNS | Kamil Stoch | POL | - | - | - |
informacja własna