You are currently viewing Kraft sięga po Kryształową Kulę, Puchar Narodów dla Polaków!

Kraft sięga po Kryształową Kulę, Puchar Narodów dla Polaków!

Z uwagi na niesprzyjające warunki pogodowe, finałowa seria konkursu lotów w Planicy została odwołana. W związku z tym, zwycięzcą klasyfikacji generalnej sezonu 2016/2017 został Stefan Kraft, tuż za nim uplasował się Kamil Stoch. Za sprawą bardzo dobrych występów "biało-czerwonych" obecnej zimy, Polacy sięgnęli po Puchar Narodów.

Kraft zwycięża jednoseryjny finał...

Wellinger.Kraft .Kasai Planica.2017 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Kraft sięga po Kryształową Kulę, Puchar Narodów dla Polaków!
Podium konkursu (od lewej: A.Wellinger, S.Kraft, N.Kasai), fot. Julia Piątkowska

Za ostateczne wyniki zmagań na Letalnicy zostały uznane rezultaty z pierwszej serii. Przypomnijmy, że najdalszy i najlepiej oceniony lot w pierwszej i jedynej rundzie rywalizacji oglądaliśmy w wykonaniu Stefana Krafta (250 m). Na drugim miejscu konkurs zakończył Andreas Wellinger (238,5 metra). Na trzecim stopniu podium stanął natomiast Noriaki Kasai (239 m). Najlepszą piątkę uzupełnili: Markus Eisenbichler (243 m / 4. miejsce) oraz Kamil Stoch (222,5 m / 5. miejsce).

Wyniki pozostałych podopiecznych Horngachera prezentowały się następująco: Piotr Żyła (228. / 11. miejsce), Dawid Kubacki (223 metry / 14. miejsce), Maciej Kot (220,5 m / 15. miejsce), Jan Ziobro (210,5 m / 28. miejsce).

Za nieprzepisowy kombinezon zdyskwalifikowany został Norweg Daniel-Andre Tande.

... i wszystkie pozostałe klasyfikacje

Wellinger.Kraft .Stoch ski.flying Planica.2017 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Kraft sięga po Kryształową Kulę, Puchar Narodów dla Polaków!
Podium klasyfikacji lotów (od lewej: A.Wellinger, S.Kraft, K.Stoch), fot. Julia Piątkowska

Ostatniego dnia zmagań w Planicy hymn Austrii rozbrzmiewał aż trzykrotnie. Pierwszą okazją ku temu była oczywiście wygrana Stefana Krafta w zamykającym sezon konkursie lotów. Utytułowany zawodnik został ponadto nagrodzony dwoma wyróżnieniami przyznawanymi za najlepsze wyniki w sezonie.

Podwójny mistrz świata z Lahti zasłużenie został zwycięzcą zwycięzcą Kryształowej Kuli w sezonie 2016/2017. Na drugim miejscu klasyfikacji generalnej uplasował się najgroźniejszy rywal Krafta tej zimy, Kamil Stoch. Od początku 65. edycji Turnieju Czterech Skoczni byliśmy świadkami pasjonującej i zaciętej batalii, która toczyła się między tymi dwoma zawodnikami niemal do ostatniego konkursu.

Stefan.Kraft Planica.2017 fot.Julia .Piatowska 300x200 - Kraft sięga po Kryształową Kulę, Puchar Narodów dla Polaków!
Stefan Kraft (fot. Julia Piątkowska)

Przypomnijmy, że Austriak w całym sezonie dwanaście razy stawał na podium indywidualnie, w tym osiem razy na najwyższym jego stopniu. Słynna "rakieta z Zębu" również dwanaście razy meldowała się w najlepszej trójce PŚ, w tym siedmiokrotnie sięgając po najwyższe wyróżnienia. To właśnie Stoch triumfował w ostatniej odsłonie TCS. Trzecim najlepszym zawodnikiem tej zimy został lider norweskiej kadry, Daniel-Andre Tande, który na "pudło" pucharowych zawodów wskakiwał sześciokrotnie. 23-latek z Kongsbergu został sklasyfikowany jako trzeci skoczek również w 65. TCS.

Kraft sięgnął ponadto po małą Kryształową Kulę za najlepsze rezultaty w klasyfikacji lotów narciarskich. Podobnie jak w "generalce", drugi wynik należał do podwójnego mistrza olimpijskiego z Soczi, Stocha. Trzecim lotnikiem minionego sezonu został reprezentant naszych zachodnich sąsiadów, Andreas Wellinger, który od konkursów PŚ w Wiśle kontynuował passę świetnych występów dziewięciokrotnie lądując w topowej trójce.

"Biało-czerwoni" najlepszą drużyną sezonu

Polska.Puchar.Narodow Planica.2017 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Kraft sięga po Kryształową Kulę, Puchar Narodów dla Polaków!
Polska drużyna z Pucharem Narodów (fot. Julia Piątkowska)

Puchar Narodów trafił w ręce reprezentantów Polski, dla których kończący się sezon był najlepszym w historii. "Biało-czerwoni" stawali na podium w każdym konkursie drużynowym tej zimy, zaś dwukrotnie zwyciężali (Klingenthal, Willingen). Najważniejszym osiągnięciem "czwórki Horngachera" było jednak zdobycie mistrzostwa świata podczas zmagań światowego czempionatu w Lahti.

Druga lokata w klasyfikacji Pucharu Narodów przypadła w udziale Austriakom, którzy do Polaków tracili 247 punktów. Skoczkowie trenujący pod okiem Heinza Kuttina czterokrotnie meldowali się w najlepszej trójce zawodów drużynowych, natomiast w Lahti sięgnęli po brązowy medal MŚ. Najniższy stopień podium przypadł w udziale Niemcom, którzy pod wodzą Wernera Schustera - podobnie jak Austriacy - cztery razy stawali na podium zmagań drużynowych.