Susanna Forsstroem, fot. Tuija Hankkila

Susanna Forsstroem (fot. Tuija Hankkila)Po zakończeniu rywalizacji na arenie międzynarodowej, konkursy rozgrywane na skoczniach pokrytych białym puchem powróciły na krajowe podwórka. Pierwszy weekend kwietnia wyłonił medalistów mistrzostw Finlandii w skokach narciarskich. Złote krążki podczas konkursów w Taivalkoski (Taivalvaara K-73 / HS-80) zdobyli Eetu Nousiainen i Susanna Forsstroem.

Pierwszy weekend kwietnia był okazją, aby skoczkowie i skoczkinie reprezentacji Suomi spotkali się na obiektach w Taivalkoski i stoczyli walkę o medale krajowego czempionatu. W sobotę rozegrano rywalizację juniorów, a następnego dnia, na starcie pojawili się bardziej doświadczeni reprezentanci Kraju Świętego Mikołaja. Zobaczmy, jak przebiegała walka o mistrzowskie tytuły.

Rywalizacja juniorów w sobotę – Kavilo i Tervahartiala

Pierwszego dnia mistrzostw Finlandii, rozgrywanych w Taivalkoski, do rywalizacji przystąpili młodzi skoczkowie i skoczkinie. Areną męskich zmagań był obiekt HS-80, natomiast panie walczyły na skoczni, której rozmiar usytuowany jest na 52. metrze.

Kompleks skoczni w Taivalkoski (fot. Taivalvaaran Hiihtokeskus)

Rywalizację juniorów wygrał Henri Kavilo, który dwukrotnie lądował najdalej z całej stawki. Reprezentant klubu Puijon Hiihtoseura uzyskał 78 metrów w pierwszej oraz 80 metrów w drugiej serii zawodów i z notą łączną 250,3 punktu, z dużą przewagą zwyciężył sobotnie zawody. Srebrny medal w kategorii juniorów wywalczył Kalle Heikkinen, który w konkursowych próbach osiągnął 75,5 oraz 74 metry. Młody Fin stracił do mistrza kraju prawie 17,5 punktu. Trzecie miejsce, skokami na odległość 75 i 74,5 metra, zajął Atte Kettunen. Nota łączna w wysokości 230,4 pkt, pozwoliła 17-latkowi cieszyć się z brązowego medalu.

W czołowej szóstce zawodów zostali sklasyfikowani także: Otto Niittykoski, Markus Virrantalo oraz syn doświadczonego Janne Ahonena – Mico Ahonen. Na 18. lokacie sklasyfikowany został niespełna 17-letni skoczek polskiego pochodzenia, Paul Okas.

Julia Tervahartiala (fot. Tuija Hankkila)

Mistrzostwa kraju w kategorii juniorek wygrała Julia Tervahartiala, która mimo zwycięstwa, dostrzegła pewne błędy w swoich skokach. – Byłam lekko spóźniona na progu, moje skoki mogły być jeszcze lepsze – skomentowała swój występ Finka. Zawodniczka reprezentująca barwy Lahden Hiihtoseura okazała się lepsza od pięciu rywalek i po skokach na odległość 48,5 oraz 50,5 metra, z notą łączną 222,8 punktu, mogła cieszyć się ze złotego krążka. Drugie miejsce zajęła Annamaija Oinas, która w obu próbach nie doleciała do granicy punktu konstrukcyjnego, lądując na 43. metrze w pierwszej serii oraz metr dalej w finałowej rundzie zawodów. Brązowy medal, z notą łączną w wysokości 176,1 pkt, wywalczyła Elii Seppaenen, która uzyskała 41,5 oraz 43,5 metra.

Pozostałe miejsca zajęły: Pinja Koivisto, Vilma Meis oraz Jenna Malinen.

Wyniki rywalizacji juniorów (w formacie PDF) >>>

Rywalizacja w niedzielę – Nousiainen i Forsstroem

Eetu Nousiainen (fot. Tuija Hankkila)

Drugiego dnia zmagań, przyszedł czas na walkę o tytuł najlepszego skoczka i najlepszej skoczkini w Kraju Świętego Mikołaja. Areną zmagań była średnia skocznia HS-80 (K-73). Na starcie zmagań zabrakło m.in. Janne Ahonena i Julii Kykkaenen, którzy postanowili wcześniej zakończyć sezon, a także Jenny Rautionaho, której przytrafiła się kolejna pechowa kontuzja kolana.

Wśród mężczyzn triumfował Eetu Nousiainen, który w minionym sezonie notował przyzwoite rezultaty w cyklu Pucharu Kontynentalnego. Niespełna 20-letni urodzony w Kuopio zawodnik, uzyskał 82 oraz 80,5 metra i z notą łączną w wysokości 268,6 punktu został mistrzem kraju. Dodajmy, że jego pierwsza próba konkursowa jest nowym rekordem obiektu Taivalvaara HS-80. Drugie miejsce i srebrny krążek podczas konkursu w Taivalkoski wywalczył 56. skoczek klasyfikacji generalnej PŚ w sezonie 2016/2017, Ville Larinto. Jeden z bardziej doświadczonych reprezentantów Suomi osiągnął 81 metrów w pierwszej próbie, a w finałowej rundzie lądował pół metra bliżej, tracąc do zwycięzcy niespełna sześć „oczek”. Urodzinowy prezent sprawił sobie Antti Aalto, który zakończył zmagania z brązowym medalem. 22-letni skoczek uzyskał 81 oraz 78 metrów, a nota łączna w wysokości 255,2 punktu pozwoliła na zajęcie trzeciej lokaty.

Ville Larinto (fot. Przemek Wardęga)

W czołowej szóstce krajowego czempionatu uplasowali się także: Juho Ojala, Andreas Alamommo oraz Lauri Asikainen. W drugiej serii konkursu upadek na 53. metrze zeskoku zaliczył Markus Virrantalo. Reprezentantowi Puijon Hiihtoseura nic poważnego się nie stało i opuścił zeskok o własnych siłach.

Można powiedzieć, że medale w konkursie pań zostały rozdane jeszcze przed jej rozpoczęciem, bowiem na liście startowej widniały nazwiska zaledwie trzech skoczkiń. Zdecydowanie lepsza od swoich reprezentacyjnych koleżanek okazała się Susanna Forsstroem i to w jej ręce powędrował krążek z najcenniejszego kruszcu. 21-latka w swoich próbach uzyskała 69,5 oraz 73,5 metra, co dało notę łączną w wysokości 212,8 punktu. Srebrny medal zdobyła Julia Tervahartiala (64,5 / 63,5 m; 171,3 pkt), a brąz Annamaija Oinas (45,0 / 44,0 m; 67,7 pkt).