Słoweńska szóstka w kadrze A, Janus: „Zmieniliśmy sposób pracy”

Słoweńscy skoczkowie (od lewej: J.Tepes, R.Kranjec, P.Prevc, D.Prevc), fot. Julia PiątkowskaSezon 2016/2017 sprowadził nieco na ziemię większość reprezentantów Słowenii, którzy głównie za sprawą zdobywcy Kryształowej Kuli, Petera Prevca, zajęli znakomite drugie miejsce w Pucharze Narodów. Minionej zimy zachwycał przede wszystkim wielce utalentowany Domen Prevc. Teraz Słoweńcy ogłosili już składy kadr na zbliżający się sezon olimpijski.

 

Słoweńska siła: połączenie doświadczenia i młodości

Domen Prevc (fot. Julia Piątkowska)
Domen Prevc (fot. Julia Piątkowska)

Trener Goran Janus na samym początku przygotowań do sezonu 2017/2018 będzie sprawował pieczę przede wszystkim nad sześcioma zawodnikami kadry A. W tym gronie znaleźli się oczywiście słoweńscy skoczkowie mający na koncie liczne sukcesy, czyli Peter Prevc, Jurij Tepes i powracający po kontuzji i wielomiesięcznej absencji doświadczony 35-letni Robert Kranjec. Do tego grona dołączyli imiennicy – Anze Lanisek i Anze Semenic. Całą szóstkę uzupełnił zgodnie z oczekiwaniami były lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Domen Prevc, który zachwycał nas odważnymi i dalekimi skokami minionej zimy. Należy jednak podkreślić, że większość czasu 17-latek spędzi podobnie jak podczas poprzedniego okresu przygotowawczego z trenerem Gorazdem Bertonceljem.

Jernej Damjan (fot. Julia Piątkowska)
Jernej Damjan (fot. Julia Piątkowska)

O sile kadry B będą stanowić mieszanka doświadczenia i młodości. W gronie podopiecznych trenera Igora Medveda znaleźli się choćby Jernej Damjan, czy zadomowiony w Pucharze Kontynentalnym Miran Zupancic. Bezpośrednie zaplecze ekipy Gorana Janusa będzie liczyć łącznie 8 skoczków, wśród których nie zabrakło także m.in. Cene Prevca, a także pechowca, Jaki Hvali, który już podczas pierwszego letniego zgrupowania doznał kontuzji więzadeł w kolanie i będzie zmuszony do kilkumiesięcznej przerwy. Zaskakiwać może jedynie brak słoweńskich „weteranów” w zmaganiach w narciarskiej „drugiej lidze”, czyli Roka Justina i Matjaza Pungertara.

Słoweński Związek Narciarski utworzył także zaledwie czteroosobową kadrę młodzieżową, w skład której wszedł m.in. Tilen Bartol, którego wielu kibiców może kojarzyć z niesamowitego lotu na 252 metry na mamuciej skoczni w Planicy.

 

Męskie kadry reprezentacji Słowenii na sezon 2017/2018:

Kadra A: Robert Kranjec, Anze Lanisek, Domen Prevc, Peter Prevc, Anze Semenic, Jurij Tepes

Kadra B: Jernej Damjan, Nejc Dezman, Jaka Hvala, Andraz Pograjc, Cene Prevc, Ernest Prislic, Rok Tarman, Miran Zupancic

Kadra młodzieżowa A: Tilen Bartol, Ziga Jelar, Aljaz Osterc, Bor Pavlovcic

 

Słoweńcy już po pierwszych treningach

Goran Janus (fot. Bartosz Leja)
Goran Janus (fot. Bartosz Leja)

Słoweńscy skoczkowie rozpoczęli już letnie przygotowania do sezonu olimpijskiego, jednak pierwsze zgrupowanie odbyło się znacznie później niż w poprzednich latach. Jak się okazuje, było to spowodowane sporymi zmianami, które zdaniem zarówno sztabu szkoleniowego, jak i działaczy krajowego związku były konieczne.

W związku z sytuacją w minionym sezonie, zdecydowaliśmy się na zredukowanie liczby zawodników w drużynach. W przeszłości też istniał zespół młodzieżowy, jednak w tym roku postanowiliśmy do zmodernizować. Wciąż będzie on jednak współpracować z kadrą A. W drugiej części okresu przygotowawczego trening będzie już bardziej przystosowany, zmieniliśmy sposób pracy. Pewne rzeczy zostały usunięte, pewne dodane – powiedział tajemniczo trener Goran Janus w rozmowie z portalem siol.net. Już w marcu szkoleniowiec słoweńskiej kadry narodowej zapowiadał wspomniane zmiany w związku z nie do końca satysfakcjonującymi rezultatami. Teraz zmiany stają się faktem. Czy przyniosą kolejny wymarzony sezon na kształt tego, w którym dominował Peter Prevc?

Póki co bracia Prevc i spółka mają już za sobą pierwsze treningi fizyczne i koordynacyjne, a kadra B także skoki na obiektach w Kranju i Villach. Tradycyjnie najważniejszym ośrodkiem narciarskim dla słoweńskiej ekipy będzie jednak Planica Nordic Center.

 

źródło: sloski.si / siol.net

 

Przeczytaj więcej:

 

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
Instagram