You are currently viewing Letni Puchar Bieszczadów: Zacięta rywalizacja polsko-ukraińska
Skocznie w Zagórzu (fot. Bartosz Leja)

Letni Puchar Bieszczadów: Zacięta rywalizacja polsko-ukraińska

Zagorz Zakucie B.Leja  - Letni Puchar Bieszczadów: Zacięta rywalizacja polsko-ukraińska

W miniony weekend na skoczniach w podkarpackim Zagórzu odbyła się kolejna edycja Letniego Pucharu Bieszczadów. W czterech rozegranych kategoriach po dwa zwycięstwa odnieśli zawodnicy z Polski oraz goście z Ukrainy. Klasyfikację klubową wygrało Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe.

Junior E:

W kategorii juniorów E (roczniki 2006-2009; K-20; 28 startujących) najlepszy okazał się Wiktor Szozda z WSS Wisła (22,5 i 23,5 m). Różnicą 4,8 punktu wyprzedził on dwa lata młodszego kolegę klubowego, Tymoteusza Cienciałę (22 i 23 m). Na trzecim miejscu znalazł się zawodnik KS Eve-nement Zakopane, Klemens Staszel (21,5 i 22,5 m).

W kategorii tej sklasyfikowano dwoje dziewcząt: wysokie, 8. miejsce zajęła Zuzanna Rapacz (20 i 20,5 m) z Eve-nementu, a 17. była Paulina Czeczor z WSS Wisła (19 i 18 m).

Junior D:

Wśród juniorów D (roczniki 2004-2005; K-40; 12 startujących) podobnie jak w młodszej kategorii dwa najlepsze miejsca zajęli przedstawiciele klubu z Wisły: wygrał Wojciech Troszok (dwukrotnie 40 m) przed Jakubem Wantulokiem (38 i 40,5 m). Trzecie miejsce (37 i 39,5 m) zajął zawodnik KS-u Chochołów, Stanisław Marusarz (prawnuk legendarnego Stanisława „Dziadka” Marusarza, wicemistrza świata i rekordzisty świata w długości skoku).

Juniorki:

W kategorii juniorek (roczniki 2001-2004; K-40; 4 startujące) pomimo upadku w II serii zwycięstwo odniosła Witalina Herasymiuk z Tarnopolu (35 i 36 m). Ukrainka wyprzedziła Nicole Konderlę z Wisły (32,5 i 33 m) oraz swoją rodaczkę Tetianę Pyłypczuk (32 i 32,5 m).

Open:

Ciekawa rywalizacja miała miejsce w kategorii open (bez ograniczeń wiekowych; K-40; 39 startujących). Triumfowali goście z Ukrainy – pierwsze miejsce zajął Iwan Pyłypczuk (44 i 42 m), wyprzedzając Oleksandra Szumbarca (44 i 42,5 m) oraz Witalija Hrebeniuka (42,5 i 41,5 m).

Najlepszym z Polaków okazał się zawodnik miejscowego Sokoła, Adrian Nalepka (41 i 43 m). Za swój drugi skok otrzymał najwyższą notę rundy finałowej. Oprócz przedstawicieli drużyn z rejonów górskich, na starcie stanęli także dwaj skoczkowie z TKKF "Dzikusy" Łódź - 23. był Jakub Mirowski (34 i 33,5 m), a 32. Grzegorz Gruszka (29,5 i 31,5 m).

Klasyfikacja drużyn:

Za zajmowane przez swoich zawodników miejsca w zawodach, poszczególne kluby otrzymywały punkty do klasyfikacji drużynowej (1. miejsce - 6 pkt., 2. - 5 pkt., 3. - 4 pkt., 4. - 3 pkt., 5. - 2 pkt. i 6. - 1 pkt).

Biorąc pod uwagę same skoki narciarskie (rywalizowano także w kombinacji), pierwsze miejsce przypadło Wiślańskiemu Stowarzyszeniu Sportowemu (39 pkt.). Drugi był klub z ukraińskiego Tarnopola (28 pkt.), a trzecią pozycję ex aequo zajęły KS Eve-nement i KS Chochołów (po 4 pkt.).