You are currently viewing LOTOS Cup 2017: Po raz pierwszy walczyli na igelicie, Leja z rekordem (FOTO)
Krzysztof Leja (fot. Julia Piątkowska)

LOTOS Cup 2017: Po raz pierwszy walczyli na igelicie, Leja z rekordem (FOTO)

Leja Krzysztof CoC.Wisla .2016 fot.Julia .Piatkowska - LOTOS Cup 2017: Po raz pierwszy walczyli na igelicie, Leja z rekordem (FOTO)W sobotę (9 września) na kompleksie skoczni Szczyrk Skalite rozegrany został pierwszy z konkursów letniej edycji cyklu LOTOS Cup 2017 w skokach narciarskich. Po raz pierwszy podopieczni programu mieli okazję zmierzyć się na igelicie. Najlepiej w tej rywalizacji spisali się reprezentanci klubu TS Wisła Zakopane, którzy wywalczyli trzy złote medale.

W promieniach słońca rozegrane zostały sobotnie zawody LOTOS Cup w Szczyrku. Wśród najmłodszych uczestników zwycięstwo w kategorii junior E na skoczni HS-44 odniósł Kacper Jarząbek z klubu TS Wisła Zakopane, który po skokach na odległość 42 oraz 42,5 metra wywalczył złoty medal. Na drugim stopniu podium stanął Wiktor Szozda z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego, który lądował na 40. oraz 41. metrze. Podium uzupełnił reprezentant klubu LKS Olimpia Goleszów, Antoni Orawski, który dwukrotnie oddał skok na odległość 40,5 metra.

Wśród młodziczek na najwyższym stopniu podium stanęły dwie zawodniczki z Łotwy – Alise Krasilscikova i Kamila Alise Krustina, które uzyskały łączną notę 180,5 punktu. 1,4 punktu za nimi uplasowała się Wiktoria Przybyła z klubu SS-R LZS Sokół Szczyrk, która trzecie miejsce zajęła po skokach na odległość 34 oraz 36,5 metra.

W gronie juniorek rywalizujących na obiekcie HS-77 bezkonkurencyjna okazała się Kamila Karpiel. Reprezentantka Polski oraz klubu AZS Zakopane w pierwszej serii uzyskała 68 metrów, a w drugiej skoczyła pół metra bliżej i tym samym druga Annę Twardosz (66 i 64 metry) z klubu PKS Olimpijczyk Gilowice pokonała o prawie 20 punktów. Podium uzupełniła Magdalena Pałasz z klubu UKS Sołtysianie Stare Bystre, która lądowała na 62. oraz 64. metrze.

Swoją wyższość nad rywalami pokazał również Jan Rzadkosz. Zawodnik klubu TS Wisła Zakopane pewnie zdobył złoty medal w kategorii junior D, uzyskując 72,5 oraz 68 metrów na skoczni HS-77. – Moje skoki były tutaj dobre. Trener mówił mi, że jest z nich bardzo zadowolony, zresztą ja sam również. Ciężko pracowałem na te skoki i nadal będę – ocenił 13-latek. – Pierwszy skok był dalszy, w drugim wylądowałem kilka metrów bliżej. Niemniej jednak ta próba była również bardzo dobra, jednak warunki nie były już tak korzystne jak w pierwszej serii. Zawody uważam ogólnie za udane, pogoda była dzisiaj piękna i oby było tak w niedzielę – podsumował Rzadkosz. Drugie miejsce w tej grupie zajął Wojciech Troszok z klubu WSS Wisła, który uplasował się prawie 40 punktów za liderem. Na najniższym stopniu podium stanął skoczek z Rumunii – Lorant Benedek.

W kategorii junior C lepszy od reprezentantów Polski okazał się Czech Petr Vaverka, który zwycięstwo odniósł po skokach na odległość 72 oraz 74,5 metra. Srebrny medal wywalczył Adam Niżnik z TS Wisła Zakopane, który osiągnął 70,5 oraz 70 metrów. Podium uzupełnił powracający po kontuzji Jan Habdas. Skoczek z klubu LKS Klimczok Bystra w pierwszej serii uzyskał 69,5 metra, a w finale wylądował dwa metry bliżej.

W sobotę duży sukces odniósł Piotr Kudzia z klubu LKS Klimczok Bystra. Reprezentant Polski w kombinacji norweskiej udowodnił swoją dobrą dyspozycję i pokonał kolegów na skoczni, uzyskując 74,5 oraz 69,5 metra. Ogólnie zawody były dzisiaj dość loteryjne, jednak moje skoki były dobre. W pierwszej serii miałem dobre warunki i je wykorzystałem. W finale oddałem troszkę gorszy skok, chociaż był on w miarę dobry – mówił z uśmiechem. – Jestem bardzo szczęśliwy z dzisiejszych wyników i bardzo zaskoczony zwycięstwem, bo nie spodziewałem się, że mogę powalczyć ze skoczkami. Naprawdę bardzo się z tego cieszę– dodał. Tuż za nim w kategorii junior B uplasowali się zawodnicy wiślańskiego klubu i reprezentanci polskiej kadry juniorów – drugi był Kacper Juroszek (74 i 69 m), a trzeci Tomasz Pilch (69,5 i 73 m).

Rywalizację w gronie juniorów A zdominowali zawodnicy klubu TS Wisła Zakopane, którzy wywalczyli dwa miejsca na podium. Zwycięstwo po skokach na odległość 73,5 oraz 69 metrów odniósł Damian Skupień, natomiast trzecią pozycję zajął Dawid Jarząbek, który skakał 68,5 oraz 70 metrów. Polaków rozdzielił Sorin Mitrofan z Rumunii (71,5 i 72 m).

Wśród seniorów zdecydowanie najlepszy okazał się trenujący poza kadrami narodowymi Krzysztof Leja. Reprezentant zakopiańskiego AZS-u szybował 75,5 metra oraz 80,5 metra i w serii finałowej pobił o pół metra letni rekord obiektu HS-77 w Szczyrku, który do tej pory należał do Przemysława Kantyki. Na drugim stopniu podium stanął Stanisław Biela z klubu UKS Sołtysianie Stare Bystre (72,5 i 74,5 m), natomiast brązowym medalistą został Artur Kukuła z klubu WSS Wisła (73 i 69,5 m).