You are currently viewing Puchar Prezesa PZN: Pilch z odległością dnia, Pałasz wygrywa z Rajdą i Karpiel

Puchar Prezesa PZN: Pilch z odległością dnia, Pałasz wygrywa z Rajdą i Karpiel

Puchar Prezesa PZN 2017 belka - Puchar Prezesa PZN: Pilch z odległością dnia, Pałasz wygrywa z Rajdą i Karpiel

Ponad 150 zawodniczek i zawodników w ośmiu kategoriach wiekowych stanęło do walki o Puchar Prezesa PZN w Szczyrku. Zmagania rozgrywano na wszystkich trzech obiekatch kompleksu Skalite (HS-44, HS-77, HS-106). W swoich kategoriach triumfowali: Kacper Jarząbek, Marcelina Bełtowska, Jan Rzadkosz, Mateusz Jarosz, Magdalena Pałasz, Tomasz Pilch, Paweł Wąsek i Krzysztof Leja.

Junior E i młodziczki

Puchar Prezesa PZN 2017 rozbieg 300x199 - Puchar Prezesa PZN: Pilch z odległością dnia, Pałasz wygrywa z Rajdą i Karpiel
Rozbieg skoczni w Szczyrku podczas zawodów, fot. Julia Piątkowska

Jako pierwsze rozegrano zmagania w kategoriach junior E i młodziczek, w których próby oddawano na najmniejszej skoczni szczyrkowskiego kompleksu, HS-44. Wśród juniorów E najlepszą dyspozycją popisał się syn trenera Wisły Zakopane Józefa Jarząbka, Kacper Jarząbek. Młody zakopiańczyk osiągnął w swoich próbach 41,5 i 41 metrów. Na drugim stopniu podium za sprawą skoków na 41 i 39,5 metra stanął Wiktor Szozda. Po trzecią lokatę sięgnął Mikołaj Serwatowicz, który uzyskał 38,5 i 40 metrów.

Pełne wyniki »

W kategorii młodziczek, rozgrywanej również na skoczni HS-44, triumfy święciła Marcelina Bełtowska, która zapewniła sobie zwycięstwo skokami na 39,5 i 35,5 metra. Oczko niżej, dzięki próbom o długościach 37 i 37,5 metra, uplasowała się Wiktoria Przybyła. Na najniższym stopniu podium rywalizację zakończyła córka olimpijczyka z Salt Lake City Tomisława Tajnera, Sara Tajner, która wylądowała na 36. i 37. metrze skoczni w Szczyrku.

Pełne wyniki »

Junior C i D oraz panie

Puchar Prezesa PZN 2017 podium junior D 300x224 - Puchar Prezesa PZN: Pilch z odległością dnia, Pałasz wygrywa z Rajdą i Karpiel
Podium juniorów D, fot. Julia Piątkowska

Po zakończeniu zmagań najmłodszych zawodników w stawce, rozpoczęła się rywalizacja w  kategoriach junior C i D oraz w kategorii kobiet (obiekt HS-77). W kategorii junior D pewnie zwyciężył Jan Rzadkosz, któremu najwyższą lokatę zagwarantowała próby o długości 67 i 68,5 m. Na drugim miejscu, dzięki skokom na 66,5 i 62 m, uplasował się Marcin Wróbel, zaś trzecie miejsce przypadło Klemensowi Joniakowi (61 i 68 m).

W kategorii junior C oglądaliśmy popis możliwości Mateusza Jarosza, który za sprawą skoków na 73 i 72,5 m sięgnął po zwycięstwo. Nieco gorzej spisał się Adam Niżnik, który osiągnąwszy dwukrotnie odległość 71,5 m, musiał zadowolić się drugą lokatą. Czołową trójkę uzupełnił Jan Habdas (także dwukrotnie 71,5 m).

Puchar Prezesa PZN 2017 podium kobiety 300x224 - Puchar Prezesa PZN: Pilch z odległością dnia, Pałasz wygrywa z Rajdą i Karpiel
Podium kategorii kobiet, fot. Julia Piątkowska

Wśród kobiet najlepiej poradziła sobie najbardziej doświadczona ze startujących zawodniczek, Magdalena Pałasz. Skoczkini klubu Sołtysianie Stare Bystre wygraną zapewniły skoki na 71,5 i 72 m. Drugie miejsce, dzięki próbom o długości 71 i 71,5 m, wywalczyła Kinga Rajda. Jako trzecia rywalizację zakończyła faworyzowana Kamila Karpiel. Zwyciężczyni klasyfikacji letniego Pucharu Kontynentalnego skakała 72,5 oraz 70,5 m.

Junior A i B oraz senior

Puchar Prezesa PZN 2017 podium junior B 300x224 - Puchar Prezesa PZN: Pilch z odległością dnia, Pałasz wygrywa z Rajdą i Karpiel
Podium juniorów B, fot. Julia Piątkowska

Najlepszym zawodnikiem wśród juniorów młodszych (junior B) okazał się Tomasz Pilch. Siostrzeniec Adama Małysza w I serii skoczył 99 m, a w finale osiągnął najlepszą odległość dnia – 105 m. Drugi był Kacper Juroszek, ze skokami o długości 95,5 i 102,5 m. Na najniższym stopniu podium stanął Szymon Pawłowski (92,5 i 97 m).

Wśród juniorów starszych (junior A) faworyci nie dali szans rywalom. Zwyciężył Paweł Wąsek, z odległościami 100,5 i 104 m. Drugi był Bartłomiej Czyż (95,5 i 101,5 m). Trzecie miejsce zajął syn byłego skoczka reprezentacji Polski Wojciecha Skupnia, Damian Skupień (96 i 87,5 m).

Puchar Prezesa PZN 2017 podium seniorzy 300x224 - Puchar Prezesa PZN: Pilch z odległością dnia, Pałasz wygrywa z Rajdą i Karpiel
Podium seniorów, fot. Julia Piątkowska

W kategorii seniorów (na skoczni HS-106) wystąpiło zaledwie sześciu zawodników, w tym czterech specjalistów kombinacji norweskiej. Z dużą przewagą wygrał nieobjęty w tym sezoniem szkoleniem centralnym skoczek AZS-u Zakopane Krzysztof Leja (100,5 i 98,5 m). Drugi był Artur Kukuła (95,5 i 94 m), a trzeci – czołowy polski dwuboista Szczepan Kupczak, z odległościami 95 i 92 m.

Źródło: pzn.pl / informacja własna