Biegun i Stękała poza kadrą! Małysz: „Trzeba być profesjonalistą. Nie ma odstępstw”

Biegun_Krzysztof_TCS.2014.Innsbruck_fot.Julia.Piatkowska

Krzysztof Biegun i Andrzej Stękała zostali wykluczeni z kadry B reprezentacji Polski w skokach narciarskich – poinformował „Przegląd Sportowy”. Jak stwierdził dyrektor-koordynator ds. skoków i kombinacji w Polskim Związku Narciarskim Adam Małysz, powodem usunięcia zawodników jest niewypełnienie przez nich przedsezonowych założeń. 

 

Krzysztof Biegun, fot. Bartosz Leja
Krzysztof Biegun, fot. Bartosz Leja

Jeden to sensacyjny zwycięzca konkursu na otwarcie Pucharu Świata w sezonie 2013/14. Drugi to objawienie sezonu 2015/16, z zaliczonym drużynowym podium w zawodach PŚ. Jeszcze pewien czas temu mogłoby się wydawać, że Krzysztof Biegun i Andrzej Stękała w sezonie igrzysk w Pjongczang będą naszymi nadziejami nawet na medale w Korei. Tymczasem, na cztery miesiące przed zapaleniem znicza, obaj zostali wykluczeni ze szkolenia centralnego.

Andrzej Stękała, fot. Julia Piątkowska
Andrzej Stękała, fot. Julia Piątkowska

Decyzję wytłumaczył na łamach „Przeglądu Sportowego” dyrektor reprezentacji Adam Małysz. – Wiosną wszystkich poinformowaliśmy, że w kadrze B jest za dużo zawodników i o ile teraz mogą trenować, przed zimą dwóch odpadnie. Krzysiek i Andrzej okazali się najsłabsi – powiedział. 

Według Małysza, Biegun i Stękała nie wypełnili latem zadań, które przed nimi postawiono. – Wypadli ze szkolenia centralnego, ale nadal mogą trenować i będą dostawać jakieś wsparcie ze związku. To trudna decyzja, bo obaj uchodzą za wielkie talenty. Muszą jednak wiedzieć, że nie ma innej drogi niż ciężka praca i poświęceniadodał w rozmowie z „PS” czterokrotny mistrz świata. 

Adam Małysz, fot. Bartosz Leja
Adam Małysz, fot. Bartosz Leja

Dyrektor kadry zasugerował, że niektórzy zawodnicy marnują swoje kariery na własne życzenie. – Związek daje wszystko, są pieniądze, zaplecze, możliwości. Nie wszyscy niestety chcą z tego korzystać i im jeszcze mało. Mimo tak utalentowanych kolegów w środowisku nie widzą w nich autorytetów i to jest przykre. Prawda jest taka, że żeby wejść na szczyt, trzeba być maksymalnym profesjonalistą. Nie ma od tego odstępstw – zakończył. 

Usunięcie z kadry B Bieguna i Stękały to nie jedyne roszady w składzie reprezentacji Polski. Niedawno trener Horngacher zdecydował o przesunięciu do kadry B Krzysztofa Miętusa. Do kadry młodzieżowej C ma trafić Łukasz Bukowski (dotychczas w kadrze B). 

 

Występy Bieguna i Stękały w sezonie letnim 2017:

Krzysztof Biegun miniony sezon letni na arenie międzynarodowej rozpoczął od startów w Pucharze FIS w Kuopio – zajął tam 16. i 14. miejsce. Następnie dostał szansę w zawodach Pucharu Kontynentalnego w Szczyrku i Wiśle (był 39. i 46.). We wrześniu pojechał do rosyjskiego Czajkowskiego na zawody Letniej Grand Prix (33. i 52. miejsce). Ostatnie jego występy miały miejsce w FIS Cupie w rumuńskim Rasnovie, gdzie nie zdołał ani razu zająć punktowanej pozycji (39. i 36.).

Andrzeja Stękałę mogliśmy oglądać podczas LGP w Czajkowskim, gdzie nie udało mu się zdobyć ani jednego punktu do klasyfikacji (50. i 43. miejsce). Potem wystartował jeszcze w czterech konkursach Pucharu FIS: w szwajcarskim Kanderstegu (37. i 28.) oraz w Rasnovie (30. i 21.).

 

źródło: Przegląd Sportowy

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
Instagram