Jakub Janda w czeskim parlamencie, koniec kariery prawdopodobny!

Jakub Janda, fot. Julia Piątkowska

Jakub Janda (fot. Julia Piątkowska)Kilka lat temu przed zakończeniem kariery powstrzymał go… brak śniegu na skoczni, na której miał być zorganizowany jego benefis. Od tego czasu Jakub Janda nie wspominał o rozstaniu się ze skokami narciarskimi. Najprawdopodobniej jednak ten moment nadejdzie już niebawem. Czech został bowiem posłem do parlamentu.

 

W odbywających się w czasie minionego weekendu wyborach parlamentarnych w Czechach, jednym z kandydatów z ramienia Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) był właśnie Jakub Janda. Wystarczające do przekroczenia progu wyborczego poparcie oznaczałoby spore zmiany w życiu 39-letniego skoczka narciarskiego. Jeszcze przed weekendem nie spodziewał się aż tak wysokiego poparcia. Okazuje się, że Janda dostał wystarczającą ilość głosów, które umożliwią mu zasiadanie w Izbie Poselskiej. Jak sam zainteresowany ocenił taki przebieg sprawy? – To dla mnie niespodzianka. Nie spodziewałem się takiej ilości głosów – zdradził kandydat partii, która zdobyła w wyborach drugie miejsce (z poparciem 11,3 %). Jak zatem będzie wyglądać sportowa przyszłość utytułowanego zawodnika? Najprawdopodobniej zakończy on swoją bogatą karierę narciarską.

Myślę, że będę musiał odpuścić udział w igrzyskach olimpijskich – przyznał w rozmowie z portalem isport.blesk.cz. – Przed wyborami powiedziałem, że jeśli zostanę posłem, sport odejdzie na bok. Muszę uzgodnić wszystko z moim klubem, Duklą Liberec, jednak najpewniej ze skokami koniec. Dziś nie jestem jednak w stanie na to odpowiedzieć, wszystko rozwinie się w ciągu najbliższego tygodnia – zapewnił.

Janda skłania się ku zakończeniu kariery, jednak jak sam przyznaje, sytuacja rozwikła się niebawem. – Być może działacze Dukli będą próbowali mnie przekonać do skoków. Powiedziałem jednak swoje przed wyborami i myślę, że tych dwóch rzeczy, skoków i polityki, nie można robić jednocześnie na 100 procent – powiedział. – Takie jest życie, każdy coś w nim zmienia. Teraz ruszam w kompletnie nowym kierunku, do innej profesji. Rozpoczyna się nowy etap.

Zapytany o planowane polityczne przedsięwzięcia, odparł: – Chcę realizować to, co zawarłem w swoim programie. Jestem przeciwny przerostowi biurokracji, chciałbym wprowadzić uproszczenia i wolności dla obywateli. Chcę się też zająć sportem. Będę chciał się znaleźć w Komisji Nauki, Edukacji, Kultury i Sportu.

Przypomnijmy, że Jakub Janda w czasie swojej trwającej ponad 20 lat kariery zwyciężył w prestiżowym Turnieju Czterech Skoczni (w 2006 r.), w tym samym sezonie (2005/2006) sięgnął także po Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Na swoim koncie ma także dwa medale Mistrzostw Świata (srebrny i brązowy) zdobyte w 2005 roku w Oberstdorfie. W tym samym sezonie Janda wygrał również klasyfikację generalną Letniego Grand Prix, W czasie swojej kariery 20-krotnie stawał na pucharowym podium, 6-krotnie na najwyższym jego stopniu.

 

źródło: isport.blesk.cz

 

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
Instagram