PŚ Wisła: Kraft najlepszy w treningach, dobre skoki Kubackiego i Stocha

Stefan Kraft (fot. Maria Grzywa)Stefan Kraft, który w minionym sezonie zdobył Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, również otwarcie kolejnej zimy ma bardzo obiecujące. Austriak okazał się najlepszy w dwóch oficjalnych seriach treningowych przed kwalifikacjami do konkursu w Wiśle Malince. Najwyżej z Polaków plasowali się Dawid Kubacki oraz Kamil Stoch.

1. trening

Dawid Kubacki (fot. Julia Piątkowska)

Pierwsza seria treningowa została rozegrana z 12. oraz 10. platformy najazdowej. Na czele stawki uplasował się Stefan Kraft, który z niższego rozbiegu uzyskał 123 metry, co przy lekko niesprzyjającym wietrze dało mu 77,5 punktu. Na drugiej pozycji uplasował się Niemiec Richard Freitag (124,0 m / 77,1 pkt), a czołową trójkę uzupełnił triumfator tegorocznego Letniego Grand Prix, Dawid Kubacki (123,0 m / 75,0 pkt).

W pierwszej dziesiątce zagościł jeszcze jeden z biało-czerwonych – okazał się nim Wiślanin, Piotr Żyła (121,5 m / 5. miejsce). W kolejnej dziesiątce zameldowało się trzech naszych reprezentantów – Stefan Hula (119,5 m / 14. miejsce), Maciej Kot (118,0 m / 17. miejsce) oraz Jakub Wolny (123,5 m / 20. miejsce), który korzystał z wyższej belki startowej. W „pięćdziesiątce” zmieścili się ponadto: 42. Klemens Murańka (112,5 m) i 43. Przemysław Kantyka (116,5 m / 43. miejsce). Słabsze rezultaty uzyskali: 60. Aleksander Zniszczoł (107,0 m), 66. Paweł Wąsek (110,0 m), 68. Bartosz Czyż (107,5 m) oraz 72. Jan Ziobro (93,5 m).

2. trening

Kamil Stoch (fot. Bartosz Leja)

Także w drugiej rundzie treningowej moc pokazał dwukrotny mistrz świata z Lahti, Stefan Kraft. Tym razem podopieczny trenera Heinza Kuttina zajął pierwsze miejsce dzięki skokowi na 128 metrów (z 10. belki). Kolejne trzy lokaty zajmowali zawodnicy startujący z 11. platformy najazdowej – byli to: Austriak Daniel Huber (129,0 m), Niemiec Richard Freitag (128,0 m) i Japończyk Junshiro Kobayashi (124,0 m).

W czołowej dziesiątce ponownie uplasowało się dwóch reprezentantów Polski. Najwyżej uplasował się Kamil Stoch (123,5 m / 7. miejsce), a grupę ścisłej czołówki zamknął Jakub Wolny (124,0 m). Tuż za mistrzem świata juniorów z 2014 roku wylądowali bardziej doświadczeni podopieczni trenera Horngachera – Maciej Kot (123,5 m / 12. miejsce), a także Piotr Żyła (124,5 m / 13. miejsce). W okolicach trzeciej i czwartej dziesiątki zameldowali się z kolei: Dawid Kubacki (120,0 m / 25. miejsce) i Stefan Hula (115,5 m / 32. miejsce). Słabiej spisali się tym razem: 54. Klemens Murańka (109,5 m), 57. Przemysław Kantyka (110,0 m), 59. Aleksander Zniszczoł (107,5 m), 60. Paweł Wąsek (109,5 m), 63. Bartosz Czyż (109,5 m) i 70. Jan Ziobro (101,0 m).