PŚ Pań Lillehammer: Lundby wygrywa kwalifikacje, Polki poza konkursem

Mren Lundby (fot. Bartosz Leja)Norweżka Maren Lundby wygrała pojedynek z Japonką Sarą Takanashi i oddała najlepszy skok w kwalifikacjach do jutrzejszego konkursu Pucharu Świata w Lillehammer. Reprezentantka Kraju Kwitnącej Wiśni tym razem musiała zadowolić się drugą lokatą. Niestety awansu do inauguracyjnych zawodów sezonu nie uzyskały Polki – Kamila Karpiel i Kinga Rajda.

Sara Takanashi (fot. Julia Piątkowska)

Pierwsze w tym sezonie kwalifikacje do konkursu Pucharu Świata kobiet padły łupem reprezentantki Norwegii, Maren Lundby. 23-letnia podopieczna trenera Christiana Meyera na obiekcie Lysgaardsbakken HS-98 (K-90) w niesprzyjających warunkach (0,53 m/s w plecy) oddała skok na odległość 93,5 metra i uzyskała 126,1 punktu. Na drugiej pozycji, ze stratą 2,6 punktu do zwyciężczyni uplasowała się największa pucharowa dominatorka, Japonka Sara Takanashi, która w bardzo podobnych warunkach osiągnęła 92,5 metra. Czołową trójkę uzupełniła, podobnie jak w jednym z treningów, kolejna zawodniczka z Kraju Kwitnącej Wiśni, Yuki Ito (89,5 m).

Yuki Ito (fot. Frederik Clasen)

Na czwartej pozycji znalazła się złota medalistka igrzysk z 2014 roku, Niemka Carina Vogt (89,5 m), która w dobrej dyspozycji zdaje się wkraczać w sezon olimpijski. Piąte miejsce zajęła jej koleżanka z drużyny, Svenja Wuerth (89,5 m), a szóstą lokatę z tą samą odległością wywalczyła jedna z najbardziej utalentowanych juniorek, Francuzka Lucile Morat. Dodajmy, że najliczniej reprezentowanym krajem w czołowej dziesiątce była właśnie Francja (Morat Lemare, Clair) oraz Niemcy (Vogt, Wuerth, Ernst).

Kinga Rajda (fot. Julia Piątkowska)

Niestety do nieudanych czwartkowe kwalifikacje zaliczą reprezentantki naszego kraju. Kinga Rajda, która w swojej karierze zdobyła już jeden pucharowy punkt, tym razem zajęła dopiero 50. pozycję po skoku na 75 metrów. Debiutantka w zimowych zawodach najwyższej rangi, Kamila Karpiel, wylądowała na 55. pozycji z 72-metrową odległością. Tym samym jutrzejszy konkurs w Lillehammer Polki obejrzą w roli kibiców. Dość niespodziewanie poza premiowaną awansem „40” znalazły się też doświadczone skoczkinie mające na swoim koncie spore sukcesy, jak choćby brązowa medalistka olimpijska z Soczi (2014 r.), Francuzka Coline Mattel (48. miejsce), mistrzyni świata z 2013 roku, Amerykanka Sarah Hendrickson (52. miejsce) czy też wicemistrzyni świata juniorów z 2013 roku, Włoszka Evelyn Insam (56. miejsce). Kolejna szansa na udział w konkursie Pucharu Świata już w sobotę.

Dodajmy, że początek piątkowych zmagań na Lysgaardsbakken, które zainaugurują nie tylko Puchar Świata, ale także turniej Lillehammer Triple, już o godz. 16:00. Poprzedzi go seria próbna. Tekstowa relacja LIVE będzie dostępna na SkokiPolska.pl.