PK Whistler: Wank wygrywa, Pilch nadal liderem cyklu!

Andreas Wank (fot. Maria Grzywa)

Niemiec Andreas Wank skorzystał ze swojego sporego doświadczenia, utrzymał przewagę wypracowaną w pierwszej serii i zwyciężył w niedzielnym konkursie Pucharu Kontynentalnego w kanadyjskim Whistler. Na dobrej siódmej pozycji zmagania ukończył Tomasz Pilch, który utrzymał się także na pozycji lidera klasyfikacji generalnej narciarskiej „drugiej ligi”.

Jonathan Learoyd (fot. Julia Piątkowska)

29-letni Andreas Wank, który zimowy sezon zaczął od rywalizacji w trzeciej i drugiej „lidze”, zwyciężył w niedzielnym konkursie Pucharu Kontynentalnego na normalnym obiekcie HS-104 (K-95) w Whistler Olympic Park. Niemiec prowadził już po pierwszej serii z najdłuższym w całej stawce skokiem na odległość 103 metrów. Finałowa, 102-metrowa próba pozwoliła zawodnikowi z Hinterzarten na odniesienie trzeciego triumfu w zimowej odsłonie PK w karierze. Drugie miejsce dość niespodziewanie zajął Francuz Jonathan Learoyd. 17-letni reprezentant Trójkolorowych dzięki dwóm równym skokom na 101 metrów osiągnął największy sukces w zawodach FIS w dotychczasowej karierze. Również trzecia lokata Słoweńca Zigi Jelara (99,5 / 101,0 m) jest dla niego najlepszym rezultatem w zawodach tej rangi.

20-letni reprezentant klubu SK Triglav Kranj okazał się tym samym lepszy od bardziej doświadczonego i o 5 lat starszego kolego z drużyny, Nejca Dezmana (100,5 / 99,5 m), który dziś wylądował tuż za podium. Czołową szóstkę niedzielnej stawki uzupełnili: Norweg Marius Lindvik (101,0 / 99,5 m) oraz Szwajcar Luca Egloff (101,0 / 99,0 m).

Tomasz Pilch (fot. Julia Piątkowska)

Na siódmym miejscu rywalizację ukończył wczorajszy niespodziewany zwycięzca, Tomasz Pilch. Warto zaznaczyć, że dla 17-letniego reprezentanta polskiej kadry juniorów, występ w Kanadzie był pierwszym zagranicznym startem w zawodach Pucharu Kontynentalnego w karierze. Utalentowany siostrzeniec Adama Małysza w niedzielnym konkursie skakał 101 i 99,5 metra i utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej narciarskiej „drugiej ligi”. Pucharowy dorobek nieznacznie wzbogacił Klemens Murańka (95,5 / 94,5 m), który dziś zajął 19. miejsce. 23-letni triumfator tegorocznego Letniego Pucharu Kontynentalnego nie przypomina jednak zawodnika, który na igelicie brylował w zmaganiach zaplecza Pucharu Świata. Dodajmy, że już na pierwszej rundzie udział w konkursie zakończyła pozostała biało-czerwona dwójka – Paweł Wąsek (91,5 m / 32. miejsce) oraz Bartosz Czyż (88,0 m / 49. miejsce).

Liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego pozostał Tomasz Pilch, który zgromadził do tej pory 136 punktów. Drugie miejsce zajmuje Andreas Wank (132 pkt), a trzecią pozycję zajmuje Jonathan Learoyd (116 pkt). Ponadto w biało-czerwonym gronie punkty zdobywali: 22. Klemens Murańka (18 pkt) oraz 33. Przemysław Kantyka (2 pkt).