You are currently viewing PŚ Engelberg: Freitag wygrywa, Stoch znów na podium!

PŚ Engelberg: Freitag wygrywa, Stoch znów na podium!

JRO 6210 - PŚ Engelberg: Freitag wygrywa, Stoch znów na podium!Kamil Stoch w znakomitym stylu kontynuuje starty w zawodach Pucharu Świata i wyraźnie się rozkręca. Lider polskiej kadry zajął dziś drugie miejsce w konkursie Pucharu Świata na Gross-Titlis-Schanze (K-125 / HS-140) w szwajcarskim Engelbergu, ustępując tylko doskonale dysponowanemu liderowi Pucharu Świata, Niemcowi Richardowi Freitagowi.

Kwalifikacje dla Stocha

W serii kwalifikacyjnej poprzedzającej niedzielny konkurs indywidualny bardzo dobrze zaprezentowała się polska drużyna. Jej zwycięzcą został Kamil Stoch. Skoczek z Zębu z odległością 134,5 m wyprzedził o punkt Niemca, Richarda Freitaga (134,5 m). Jako trzeci został sklasyfikowany kolejny podopieczny Stefana Horngachera, Dawid Kubacki (134 m). Czwarty rezultat osiągnął Stefan Kraft (132 m), a piąty – utytułowany Słoweniec, Peter Prevc (131 m).

Polskie „orły” w komplecie awansowały do pierwszej serii konkursu indywidualnego w Engelbergu. W czołowej dziesiątce, oprócz Stocha, znalazł się również Stefan Hula, który ze skokiem o długości 132 metrów był siódmy ex aequo z Johannem Andre Forfangiem (132 m). Maciej Kot i Jakub Wolny zajęli 16. miejsce (obaj po 128 m), a Piotr Żyła – 21. pozycję z odległością 127 m.

Dodajmy, że jako ostatni zakwalifikował się powracający do pucharowych zmagań Słoweniec, Domen Prevc (109,5 m), zaś niespodziewany triumfator sobotniej rywalizacji, Anders Fannemel, poszybował 129,5 metra, co zapewniło mu 14. lokatę.

Pełne wyniki kwalifikacji >>>

Lider PŚ z prowadzeniem na półmetku

Po pierwszej rundzie konkursowej na czele stawki znalazł się 26-letni Richard Freitag. Zawodnik Wernera Schustera skoczył 137,5 metra, dzięki czemu uzyskał przewagę 3,9 punktu nad byłym liderem PŚ, Japończykiem Junshiro Kobayashim. Na trzeciej pozycji uplasował się Kamil Stoch, który wylądował na 137. metrze. Dwukrotny mistrz olimpijski tracił 4 punkty do prowadzącego Niemca. Najlepszą piątkę uzupełnili kolejno: Markus Eisenbichler (4. miejsce / 133,5 m) oraz Stefan Kraft (5. miejsce / 137 m).

Bardzo dobrze spisali się również pozostali „biało-czerwoni’’. Piotr Żyła uzyskał 134 metry, co pozwoliło mu na zajęcie 8. lokaty. Kolejni zawodnicy polskiej kadry znaleźli się w drugiej dziesiątce, którą otworzyli: Stefan Hula (11. miejsce / 134 m) oraz Maciej Kot (12. miejsce / 133,5 m), a zamknęli: Dawid Kubacki (18. miejsce / 129 m) oraz Jakub Wolny (20. miejsce / 130 m).

Zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon został młody japoński skoczek, Ryoyu Kobayashi.

Pełne wyniki pierwszej serii konkursowej >>>

Freitag przypieczętował wygraną

W finale świetną formę potwierdził reprezentant naszych zachodnich sąsiadów, Richard Freitag. Skok na odległość 135 metrów zapewnił mu trzeci triumf w sezonie i zwiększenie przewagi nad rywalami w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Awans z trzeciej na drugą pozycję wywalczył Kamil Stoch. Dla mistrza świata z Val di Fiemme było to już siódme podium w konkursach rozgrywanych w szwajcarskim Engelbergu. Czołową trójkę niedzielnych zmagań na Gross-Titlis-Schanze uzupełnił Austriak, Stefan Kraft. Zdobywca Kryształowej Kuli za poprzedni sezon skoczył 134,5 metra i przegrał ze Stochem drugie miejsce o zaledwie 0,1 punktu. Tuż za podium uplasowali się pozostali mocni tej zimy zawodnicy: czwarty był Johann Andre Forfang (133,5 m / 135,5 m). Kolejne lokaty zajęli Niemcy: Markus Eisenbichler (5. miejsce; 133, 5 m / 132 m) i Andreas Wellinger (6. miejsce / 134 / 134 m).

W serii finałowej o oczko wyżej znalazł się także mistrz świata z drużyny z  Lahti, Piotr Żyła. Po skoku na 133. metr zajął finalnie 7. miejsce. Pozostali podopieczni Stefana Horngachera znaleźli się na gorszych pozycjach w porównaniu z pierwszą serią: 13. był Stefan Hula (128,5 m), 16. Maciej Kot (126 m), 20. Dawid Kubacki (126, 5 m), a 24. Jakub Wolny (121 m). Dla zwycięzcy Letniego Grand Prix 2017, Kubackiego, był to najsłabszy wynik uzyskany w tym sezonie, natomiast dla najmłodszego zawodnika kadry A, Wolnego, występ w Engelbergu był najlepszym w dotychczasowej karierze.

Pełne wyniki konkursu >>>

Sytuacja w "generalce"

Po weekendzie w Engelbergu Richard Freitag pozostaje liderem PŚ, który powiększył znacznie swój dorobek punktowy (550 pkt.). Drugą lokatę zajmuje Andreas Wellinger (399 pkt.), a trzeci jest Daniel Andre Tande (356 pkt.). Tuż za nim ze dorobkiem mniejszym o 33 punkty plasuje się Kamil Stoch. Do pierwszej dziesiątki pucharowej rywalizacji dostał się Piotr Żyła (175 pkt. / 10. miejsce).

Po świątecznej przerwie czekają nas wielkie sportowe emocje związane z 66. Turniejem Czterech Skoczni, który rozpocznie się 30. grudnia w niemieckim Oberstdorfie. Wcześniej jednak, bo w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, polscy skoczkowie powalczą w krajowych mistrzostwach w Wiśle-Malince.