You are currently viewing PK Engelberg: Ulrich Wohlgenannt zwycięża, kolejne podium Tomka Pilcha!
Ulrich Wohlgenannt, fot. Julia Piątkowska

PK Engelberg: Ulrich Wohlgenannt zwycięża, kolejne podium Tomka Pilcha!

Wohlgenannt Ulrich CoC.Zakopane.2016 fot.Julia .Piatkowska - PK Engelberg: Ulrich Wohlgenannt zwycięża, kolejne podium Tomka Pilcha!

Austriak Ulrich Wohlgenannt zwyciężył w drugim konkursie Pucharu Kontynentalnego, rozgrywanym w szwajcarskim Engelbergu na skoczni Gross-Titlis-Schanze (K-125 / HS-140). Na drugim miejscu uplasował się Tomasz Pilch, który po raz kolejny zaliczył spory awans w drugiej serii. Na najniższym stopniu podium stanął Norweg Marius Lindvik.

Seria próbna:

Engelberg Gross Titlis Schanze 2016 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - PK Engelberg: Ulrich Wohlgenannt zwycięża, kolejne podium Tomka Pilcha!
Skocznia w Engelbergu, fot. Julia Piątkowska

Serię próbną wygrał Austriak Clemens Leitner po skoku na odległość 123,5 metra. Na drugim miejscu uplasował się Bułgar Władimir Zografski, który oddał najdłuższy skok serii – 128,5 metra. Trzecią lokatę zajął kolejny z Austriaków Philipp Aschenwald (123 m). Czołową piątkę uzupełnili Markus Schiffner (122 m) i Andreas Schuler (123 m).

Skok na 119,5 metra pozwolił zająć ósme miejsce Aleksandrowi Zniszczołowi, był to najlepszy wynik wśród reprezentantów Polski. Klemens Murańka był dwudziesty drugi (120 m), a Paweł Wąsek trzydziesty pierwszy. Nieudany skok w serii próbnej oddał lider Pucharu Kontynentalnego Tomasz Pilch. 17-letni Polak skoczył tylko 105 metrów i został sklasyfikowany na 65. miejscu. Ze startu w tej serii zrezygnował Przemysław Kantyka.

I seria:

Hauer Joachim LGP.Wisla .2015 fot.Bartosz.Leja  300x200 - PK Engelberg: Ulrich Wohlgenannt zwycięża, kolejne podium Tomka Pilcha!
Joachim Hauer, fot. Bartosz Leja

Clemens Leitner, podobnie jak w serii próbnej, również na półmetku zmagań konkursowych znajdował się na prowadzeniu. 19-letni Austriak uzyskał 136 metrów i przewodził stawce. Najdłuższy skok w tej części konkursu oddał Norweg Marius Lindvik (137,5 m), jednak przez słabsze noty za styl i odjęte punkty za sprzyjający wiatr pod narty zajmował drugie miejsce. Na trzeciej pozycji uplasował się znany z zawodów Pucharu Świata Joachim Hauer (136 m). Na czwartym miejscu ex aequo sklasyfikowani zostali Bor Pavlovcic (129,5 m) i Ulrich Wohlgenannt (132,5 m).

Tomasz Pilch MP.Juniorow.Szczyrk.2016 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - PK Engelberg: Ulrich Wohlgenannt zwycięża, kolejne podium Tomka Pilcha!
Tomasz Pilch, fot. Julia Piątkowska

Szóste miejsce zajął Nejc Dezman (135 m), siódmy był Killian Peier (132 m), a ósmy Vladimir Zografski (133,5 m). Dziewiątą pozycję, ze stratą tylko trzech punktów do podium, zajmował Tomasz Pilch. Najlepszy z Polaków oddał skok na odległość 129,5 metra. Pierwszą dziesiątkę zajął wczorajszy zwycięzca, Francuz Jonathan Learoyd (132 m).

Do drugiej serii awansowali również osiemnasty Aleksander Zniszczoł (131 m) i dwudziesty szósty Przemysław Kantyka (124,5 m). Ten ostatni trafił na jedne z trudniejszych warunków pogodowych i za wiatr w plecy miał dodanych ponad 11 punktów. Na I serii konkursowej zmagania zakończyli Klemens Murańka (34. miejsce i 125 m) i Paweł Wąsek (37. miejsce i 122,5 m).

Pierwszą serię zawodów przeprowadzono z 22. i 21. belki startowej.

II seria:

Tomasz Pilch lot fot.PZN  300x200 - PK Engelberg: Ulrich Wohlgenannt zwycięża, kolejne podium Tomka Pilcha!
Tomasz Pilch w locie, fot. Polski Związek Narciarski

W serii finałowej lider konkursu Clemens Leitner trafił na niesprzyjające warunki. Skok na odległość zaledwie 121 metrów spowodował spadek z pierwszego miejsca na dwunastą lokatę. Zwycięzcą konkursu został natomiast czwarty na półmetku rywalizacji Ulrich Wohlgenannt. Austriak, po skoku na 135,5 metra, po raz czwarty w karierze wygrał w zawodach tej rangi, a po raz siódmy stał na podium. Na drugim miejscu uplasował się Tomasz Pilch. 17-latek z Wisły po raz kolejny udowodnił, że jest dobrze przygotowany mentalnie do startów i po znakomitym drugim skoku (137,5 m) awansował z dziewiątej na drugą pozycję. Podium uzupełnił Norweg Marius Lindvik (127,5 m).

Jonathan.Learoyd.LPK .Szczyrk.2017.fot .Magdalena 1 300x200 - PK Engelberg: Ulrich Wohlgenannt zwycięża, kolejne podium Tomka Pilcha!
Jonathan Learoyd, fot. Magdalena Janeczko

Czwartą pozycję ponownie zajęło dwóch zawodników. Tym razem byli to Joachim Hauer (127,5 m) oraz Florian Altenburger, który oddał najdłuższy skok w zawodach - 141,5 metra. Taka odległość zapewniła Austriakowi awans z piętnastej na czwartą pozycję. Szóste miejsce zajął Jonathan Learoyd (131,5 m). Na kolejnych dwóch lokatach uplasowali się reprezentanci gospodarzy Killian Peier (129,5 m) i Sandro Hauswirth (125 m). Na dziewiątej pozycji sklasyfikowany został Japończyk Yuken Iwasa (127,5 m), a pierwszą dziesiątkę domknął Philipp Aschenwald (132,5 m).

Konkurs na 19. miejscu zakończył Aleksander Zniszczoł (129,5 m), 20. był Przemysław Kantyka (133,5 m).

W II serii panowały niesprzyjające warunki atmosferyczne, sędziowie musieli zmieniać ustawienie belki startowej, a zawodnicy startowali z 17., 18., 20. i 21. platformy.

Pełne wyniki zawodów »

Klasyfikacja PK:
Tomasz Pilch zajmuje pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego (397 pkt.). Po dzisiejszym konkursie umocnił się na prowadzeniu i ma 141 punktów przewagi nad drugim w tym zestawieniu Jonathanem Learoydem (256 pkt.). Trzeci z dorobkiem 236. punktów jest Marius Lindvik.

Kolejne zawody tej rangi odbędą się w dniach 6-7 stycznia w niemieckim Titisee-Neustadt (K-125 / HS-142).