You are currently viewing PŚ Zakopane: Niespodziewane zwycięstwo Semenica, Hula tuż za podium. Stoch przegrał z wiatrem
Podium zawodów w Zakopanem, fot. Julia Piątkowska

Wellinger.Semenic.Prevc Zakopane.2018 fot.Julia .Piatkowska - PŚ Zakopane: Niespodziewane zwycięstwo Semenica, Hula tuż za podium. Stoch przegrał z wiatrem

Niespodziewane rozstrzygnięcia w Zakopanem. W niedzielnych zawodach indywidualnych na Wielkiej Krokwi im. Stanisława Marusarza (K-125 / HS-140) po raz pierwszy w karierze triumfował Słoweniec Anze Semenic. Na podium stanęli także Niemiec Andreas Wellinger oraz kolejny z zawodników trenera Gorana Janusa, Peter Prevc. Kamil Stoch, po skoku oddanym w trudnych warunkach, nie awansował do II serii.

To miała być niedziela marzeń dla tłumnie zgromadzonych pod Wielką Krokwią polskich kibiców (22 tysiące widzów na biletowanych miejscach). Niestety rzeczywistość okazała się bolesna. Żaden z reprezentantów Polski nie stanął na podium, a startujący w koszulce lidera Pucharu Świata Kamil Stoch nie zdołał awansować do rundy finałowej i spadł na drugie miejsce klasyfikacji generalnej.

Anze.Semenic.Zakopane.2018 fot.B.Leja  300x199 - PŚ Zakopane: Niespodziewane zwycięstwo Semenica, Hula tuż za podium. Stoch przegrał z wiatrem
Anze Semenic, fot. Bartosz Leja

Pechowy występ Stocha, który podczas I serii konkursowej trafił na silny wiatr (zaledwie 108,5 m i 38. miejsce), mógł zostać zrekompensowany przez podium Stefana Huli. Skoczek ze Szczyrku prowadził po pierwszym skoku (132 m), jednak w finale jego 129,5 m wystarczyło do zajęcia czwartej pozycji (0,3 pkt.).

Najlepszego z Polaków wyprzedzili dwaj Słoweńcy i Niemiec. Pierwsze zwycięstwo w karierze odniósł Anze Semenic (134,5 i 137,5 m), wyprzedzając Andreasa Wellingera (119,5 i 136,5 m) oraz Petera Prevca (131 i 134 m), dla którego było to premierowe w tym sezonie podium.

Piąte miejsce zajął trzeci skoczek I serii, utytułowany Szwajcar Simon Ammann (135,5 i 131 m). Szósty był Norweg Johann Andre Forfang (130,5 i 135,5 m). Drugi z Polaków, Dawid Kubacki, (127,5 i 139,5 m) zajął siódmą pozycję. Na ósmym miejscu sklasyfikowano drugiego po I kolejce rewelacyjnego Norwega Mariusa Lindvika (138 i 127,5 m). Czołową „10” domknęli: kolejny z Norwegów Halvor Egner Granerud (128 i 132,5 m) oraz Niemiec Richard Freitag (129,5 i 137 m).

W rundzie finałowej wystąpili jeszcze trzej Polacy: 14. był Maciej Kot (122,5 i 136,5 m), 28. Piotr Żyła (123 i 115,5 m), a 30. Tomasz Pilch (119 i 113 m), dla którego był to pierwszy w karierze punktowany występ. Młodego zawodnika z Wisły czeka teraz występ na mistrzostwach świata juniorów w szwajcarskim Kanderstegu.

Oprócz Kamila Stocha jeden skok w niedzielnym konkursie oddali następujący reprezentanci Polski: 39. Jakub Wolny (111 m), 42. Aleksander Zniszczoł (111,5 m), 44. Paweł Wąsek (106 m) i 48. Bartosz Czyż (103 m).

Na pozycję lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata awansował Richard Freitag (737 pkt.), którego przewaga nad drugim Kamilem Stochem jest jednak niewielka - wynosi zaledwie 4 pkt. Trzeci jest Andreas Wellinger (665 pkt.).

Kolejne zawody PŚ odbędą się w dniach 3-4 lutego na dużej skoczni Mühlenkopfschanze w niemieckim Willingen.