You are currently viewing Kandersteg: Lindvik mistrzem świata juniorów, Pilch o włos od medalu!
Marius Lindvik (fot. Julia Piątkowska)

Kandersteg: Lindvik mistrzem świata juniorów, Pilch o włos od medalu!

Bez medalu konkurs Mistrzostw Świata Juniorów w Kanderstegu zakończył lider biało-czerwonej kadry, Tomasz Pilch. Do podium 17-latkowi zabrakło zaledwie 0,2 punktu! Złoty krążek zdobył główny faworyt zmagań, świetnie dysponowany Norweg Marius Lindvik. Srebro powędrowało do Niemca Constantina Schmida, a brąz wywalczył Austriak Clemens Leitner.

Maciej.Maciusiak Tomasz.Pilch fot.PZN  300x200 - Kandersteg: Lindvik mistrzem świata juniorów, Pilch o włos od medalu!
Trener Maciej Maciusiak i Tomasz Pilch (fot. PZN)

Głównym faworytem zmagań na Loetschberg-Schanze (K-96 / HS-106) był Norweg Marius Lindvik, który tej zimy zachwycał nie tylko w Pucharze Kontynentalnym, ale także wyraźnie zaznaczył swoją obecność podczas zakopiańskiego Pucharu Świata. 19-letni reprezentant „Kraju Wikingów” w pierwszej serii konkursu trafił na słabszy wiatr w plecy i poszybował zdecydowanie najdalej – aż 108,5 metra. Tuż za nim plasował się Niemiec Constantin Schmid, który przy mocniejszych podmuchach z tyłu skoczni osiągnął 105 metrów. Najgorszy wiatr z czołowej trójki miał jednak Polak, Tomasz Pilch, który mimo tego o pół metra przekroczył granicę 100. metra. Do prowadzącej dwójki tracił sporo (ponad 7 punktów), jednak miał też 3,9 punktu przewagi nad czwartym w stawce, Austriakiem Clemensem Leitnerem, który skoczył równe 100 metrów.

Constantin Schmid Zakopane.2018 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Kandersteg: Lindvik mistrzem świata juniorów, Pilch o włos od medalu!
Constantin Schmid (fot. Julia Piątkowska)

W finale zawodnik z Tyrolu mimo niesprzyjających warunków zaatakował – skoczył 96,5 metra. Chwilę później Pilch, ponownie w najtrudniejszych warunkach z całej czołówki (miał też najmocniejszy wiatr w plecy w całej rundzie finałowej), osiągnął 93 metry. Po nerwowym oczekiwaniu na wynik okazało się, że z Leitnerem przegrał różnicą zaledwie 0,2 punktu. Chwilę później kropkę nad i postawili prowadzący – Niemiec i Norweg. Pewnie po kolejny medal światowego czempionatu sięgnął Schmid, który tym razem został wicemistrzem świata. Lindvik tymczasem udowodnił, że aktualnie jest najlepszym juniorem świata – jako jedyny po raz drugi przekroczył 100. metr (skoczył dokładnie 101 metrów) i z dużą przewagą nad rywalami mógł się cieszyć ze zdobycia złota.

Dodajmy, że w finałowej trzydziestce konkursu w Kanderstegu znaleźli się także pozostali podopieczni trenera Macieja Maciusiaka z polskiej kadry juniorskiej. 22. miejsce zajął Paweł Wąsek (88,5 / 96,5 m), 23. był Bartosz Czyż (92,0 / 92,0 m), a na 29. pozycji zmagania ukończył Kacper Juroszek (92,5 / 85,0 m).